Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RAM (jak docílit plných 4GB)

Ahoj, mám takový dotázek. Pořídil jsem si stolní pc, je starší, od kamaráda. Nainstaloval jsem systém W7 Ultimate 32Bit. Nainstalované mám 4GB RAM a systém mi hlásí, že použitelné jsou jen 2,7GB. Jak je to možné nebo jak docílit plných 4GB? 32Bit podporují do 4GB a integrovaná grafika není vyžaduje snad jen 256MB. Děkuji
Změna předmětu, původně: RAM (Kráťa)

Jestli budeš v budoucnu dokupovat další ramky, tak zvol určitě 64bit. Taky záleží, k čemu PC využíváš. Pokud jen na internet a filmy, nechal bych to asi tak, ale když hraješ hry nebo děláš nějakou náročnější práci, určitě bych to přeinstaloval. Výběr je na tobě, ať se Ti daří...

Otvor si spravci zariadeni - menu zobrazit - prostriedky podla typu - RAM - a pozri si kvoli comu su rezervovane adresy nad A0000000. Potom to neco deaktivuj (nutne deaktivovat dany HW - alebo aspon znizit aperture pre grafiku ak to je grafikou apod. Problem je aj vtedy ak BIOS robi dement, co je dnes uz bezne lebo cinan traktorista sa preskolil)

Ja tiez delam BIOS. Ale na rozdiel od cinana to co urobim ja aj funguje tak jak ma, a nema to pouzitelne 2,7GB ale 3,5GB (a pred polrokom som menil prave to, ked nejaky novopreskoleny cinan si povedal ze 2GB staci a nadrbal to do buildu napevno, su to dementi. Potom to po dementovi prerabam aby to fungovalo normalne)

Na haswelli slo tusim 3,5GB alebo 3,25GB neviem presne zhlavy s original AMI biosom, mas tam nejaky HW ktory to obsadzuje, si to pozri v spravci zariadeni - prostriedky - ram. Nemas v BIOSe nahodou nastavenie aperture pre integrovanu grafiku? Nastav co najmenej (128MB ak mozes). Ked tam proste je HW ktory tolko adres.priestoru potrebuje, tak to zvysit nejde, len zredukovat to co potrebuje ten HW.
Takyto formfactor my nerobime, momentalne hlavne Q7 a ComExpress format, apod. Ale keby si chcel >100tisic kusov tak mozno by sme urobili format aky chces ;))

Typicky budes vidiet (v tom spravci zariadeni - menu zobrazit - prostriedky podla typu - ram) najvacsie useky su PCIe config space typicky od E0000000 (to je 3,5GB) po EFFFFFFF to je tam napevno takze viac jak 3,5GB mat nebudes ani ked sa pokrajas, a druha najvacsia vec je aperture size grafiky. Pre integrovanu je nastavitelna typicky v rozsahu 128MB - 512MB, externe grafiky maju jak im vyrobca nastavil.
A prideleny rozsah musi byt alignovany podla velkosti, ak mas grafiku s 512MB aperture tak to musi alignovat na 512MB takze sa to da na 3GB adresu a budes mat max 3GB pre RAM. Ked je BIOS blby tak to nadrbe este nizsie ptz ostatne PCI zariadenia tiez niekam dat musi. Ked je aperture 256MB tak sa moze dat na D0000000 ale dalsie PCI zariadenia to drbne pod to a budes mat zas len niekde medzi 3-3,25GB pre RAM. Ked je aperture 128MB tak sa moze dat na F000000 (ale len ak je BIOS dostatocne chytry aby to skusal davat aj nad F000000) aj s ostatnymi PCI zariadeniami a budes mat 3,5GB pre RAM (0 az DFFFFFFF)

projdu si to. bohužel líný vývoj, líní testeři, staré verze aplikací, ještě převážně nasazujem 32 bit win (xp).
s tou grafikou to samozřejmě měním -> 128mb, čekal bych právě ~3.5gb ram jako mám doma, zas nás číňan doběhnul.
mrknu na to, až mi přijde nový pc a budu si s ním moct hrát.

Mozes sem aj dat screenshot zo spravcu zariadeni ram useky nad C000000 z toho "zleho" PC. Neviem teraz zhlavy ci nebol v starsich haswell buildoch nejaky kiks ze ked to raz znizi TOLUD napr. lebo si tam strcil extra grafiku s 512MB tak ze ho potom nedvihne nazad ked tu grafiku vytiahnes, to ale bude vidiet v tom vypise RAM adries zo spravcu zariadeni (potom by pomohol reflash BIOSu vcetne nvram bloku t.j. /n switch). Pripadne sa da nastavit TOLUD aj rucne v BIOSe (ked to vyrobca dosky neskryl) ak tam bude vidiet ze je tam vela volneho miesta. Ale potom to nemusi nabehnut (t.j. predtym si treba overit ze cim sa robi prenastavenie BIOSu na defaults :)

Priklad na mojej domacej ivybridge doske (nejaka msi ci co to mam), 3,5GB pouzitelnych (rezervovane su adresy od E0000000):
[http://pc.poradna.net/file/view/22653-ram-png]
vidiet ze PCIe rozsah je len 128MB (E0-E8) to sa u ivybridge a haswellu da nastavit, rozumny BIOS to nastavi na 128MB lebo 128 PCI zbernic staci, potom grafika je na E8-EF (128MB aperture, GT520ka), a zbytok PCI zariadeni od F0 vyssie. Rozumny BIOS to u ivy/haswell urobi takto. Ked mas ale aperture grafiky vyssiu jak 128MB tak vsetky PCI zariadenia asi da pod E0 lebo to inac nejde potom.