Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hradla s otevřeným kolektorem

Zdravím.

Chtěl bych vás poprosit o radu.
Pokud mám funkci a mám podle ní navrhnout obvod pomocí hradel s otevřeným kolektorem - co se tím myslí?

Bohužel v číslicovce trochu tápu. Dokážu navrhnout jednoduchý komb. obvod pomocí různých hradeů (NAND, NOR a ty další základní ... ), ale torchu se ztrácím v navrhování obvodů pomocí tranzistrovoé logiky a dalších podobných a co jsem brouzdal internetem - mám pocit, že podobné logiky je potřeba, abych mohl navrhnout obvod s otevřeným kolektorem. Nebo se pletu?
Omlouvám se, ale opravdu nevím.

Případně bych chtěl požádat o nějaká šikovná skripta, či knihu, která se více věnuje číslicovým systémům. Pokud možno bez těch šílených matematických zápisů. Jinak řečeno. Číslicovka pro debily :D

Díky

možná to najdeš u mne index.htm
jinak otevřený kolektor znamená, že kolektor nejde přes odpor uvnitř pouzdra, ale odpor se musí zapojit zvenku k výstupu IO, a to se zase dělá proto, aby se dal zatížit více vstupy, nebo větším proudem...nebo se za něj zapojí výkonový člen..

Možná jsme ztracený víc, než jsem si myslel.

Mohl bych poprosit o vysvětlení?
io16.htm

Ta poslední funkce (s otevřeným kolektorem - MH 7403). Udělal jsem si Karnaughovu mapu.

--D
--C
A 1101
| 1101
|| 0000
| 1101
B

Pokud dělám smyčky z nul - měl bych dostat minimalizovanou funkci (C+D)*(B+A), že? To mi pak nedávají smysl ta NAND hradla.

Pokud ty vstupy spojim NANDEM, dostanu neg(AB) a neg(CD). A pak, jak řekl MM.., se tyhle dva implikanty(?) spojí ANDem ... to přece nedá tu výslednou funkci.

Všiml jsem si teda, že jakmile je zaroven A B aktivovano nebo C D aktivovano - na výstupu je 0. Jak to pak ovlivňuje to vnější napětí?

Omlouvám se. Mám v tom ale momentálně opravud bordel.

Jak to pak ovlivňuje to vnější napětí?

kdyby tam nebyl ten odpor a to vnější napětí, tak by tam nikdy nebyla (nevznikla) log.1. Protože otevřený kolektor "umí" jenom udělat log.0. Takže když kterékoli (nebo obě) hradlo dává log.0, je na společném výstupu log.0. Aby byla log.1. musí obě hradla dávat log.1.
Mapy neumím, počkej na MM.:-)