Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propojení dvou počítačů z jiných podsítích

Dobrý den. Potřeboval bych poradit, jak propojit dva počítače z odlišných podsítí tak, aby se navzájem viděly. Konfigurace je následující.
Mám router R1 připojený do internetu přes WAN (DHCP 192.168.0.100 - 200, zde PC1 má IP 192.168.0.103 255.255.255.0 brána 192.168.0.1).
Z něho(routeru) vedu z LAN1 kabel do WAN routeru R2 (DHCP 192.168.2.100-200, zde PC2 má IP 192.168.2.100 255.255.255.0 brána 192.168.2.1). Nějak se nejsem schopen dobrat řešení.
Rád bych to vyřešil pomocí routování ať už na routerech nebo přímo v počítačích. Děkuji za rady.

Rád bych to vyřešil jednou, ale jde o to, že potřebuji mít bohužel 2 podsítě kvůli dvěma odlišným wifi sítím, jelikož první router v dané firmě nezvládá počet wifi připojení a jsou problémy. Vyřešil jsem to přidáním dalšího routeru a na něm další wifi, ale potřebuji, aby tyto 2 sítě spolu byly propojeny a viděly se navzájem nebo alespoň určité počítače. Jedná se o více PC a zařízení a tak nemůžu použít prodloužení signálu dalším routerem se stejným SSID, jelikož potřebuji přesně vědět, kolik zařízení je kde připojených.

Nechci to propojit jako extender ať se nesnižuje rychlost už tak pomalejší wifi. DHCP bych potřeboval zachovat, jelikož se na R2 připojují i mobily a ručně to nastavovat v tom množství neustále nechci.
Pokud bych nakonec tedy přece jen nastavil R2 jako AP, zapojím to tedy z LAN R1 do WAN R2 a subnet bude stejný jako na R1 ? Rozsahy DHCP bych samozřejmě upravil aby nedošlo ke kolizím.

Je tam ješte jeden problém. Toto řešení mě už napadlo, jenže je tam celkem dobrý i když né úplně nový router a nejsem si jist, jestli je na odchodu, nebo to zatím nezvládá jen wifi. LAN porty R1 zatím fungují bezchybně a tak se nechci v rámci úspor dle majitele pouštět do nákupu zcela nového routeru. Je to celkem větší sít a jedou tam nonstop, vypnout si to zatím netroufám, jedou tam nonstop, toto beru jako poslední možnost. Potřeboval bych, aby R2 IP přiděloval samostatně.

Moje zkušenost je taková, že běžne po cca 2 letech běžné routery začínají dělat problémy, takže je měním. Nerozsype se to hned, ale při připojení většího počtu zařízení, nebo velkého dat. přenosu to začíná dělat problémy a chyby, které ovlivňují i další zažízení co pracují správně. Po restartu routeru to zase chvíli běží ale opakuje se to častěji a častěji.
Ale odbíhám od problému.

Samozřejmě by to bylo nejlepší, jenže někteří majitelé mají pocit, že počítače i s routery do 1000 kč budou fungovat bezchyně několik let. Mám tuhle firmu extérně navíc a i kdybych mohl, než bych kupoval novou věc, chci alespoň prvně zkusit levnější řešení.

To je pravda, ale LAN porty R1 pracují v pořádku, blbne při větším počtu stanic jen ten wifi vysílač na R1. Spousta věcí by tam měla být jinak, ale když zákazník nechce, nebo nemá pocit, že to je vhodné i když tomu nerozumí co nadělám. Alespoň to není rutina a člověk může vymýšlet když už nic.

Moje zkušenost je taková, že běžne po cca 2 letech běžné routery začínají dělat problémy, takže je měním

serou se jim napájecí adaptéry. ty routery vyhazuješ zbytečně.

když už se rozepisuju:
- buď ten druhý router umí režim bridge
- pokud ne, nastavíš mu jinou ip než má router1, zakážeš mu dhcp, zapojíš ho takto:
http://pc.poradna.net/q/view/1009037-nastavenie-2- routerov?page=r1009136#r1009136
wifi sítě můžeš vyzkoušet stejné ssid + wpa-key, ale samozřejmě s odstupem 5 kanálů.

Díky, tak vyzkouším. Potřebuji různé SSID a zkusím i ten adaptér, to mě nenapadlo. Vždy po výměně routeru to bylo bez problémů, pokud by to způsobovali hlavně adaptéry, tak to je dobrý poznatek. Dnes jsem to co popisuješ zkoušel, ale nešla mi pak na R2 wifi, tak nevím jestli jsem se někde nespletl.
Tak tedy přiřadím routeru R2 statickou IP, třeba 192.168.0.2 255.255.255.0 bránu 192.168.0.1(R1) zruším DHCP na R2 a ten R1 pak bude v tomto zapojení ty adresy přidělovat wifi zařízením na R2 ? Já to dnes takto zkoušel a nešlo to, tak nevím co jsem udělal špatně. Každopádně díky za radu, zítra odzkouším.

z r2 se bez wan stane jen wifi-switch (nebo ap).
r1 bude přidělovat dhcp adresy celé síti.
dhcp na r1 nastav třeba .100-.199, ať víš, které adresy máš statické a nekolidují s dhcp.
wifi fungují jak stejně nastavené ssid, tak různé, je to na tobě. hlavně ať se neruší.
routeru r2 nemusíš nastavovat žádnou bránu, nic nebude nikam routovat, zbude z něj jen switch.
pokud by uměl režim bridge, zařídí to za tebe.