Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nouzové řešení zdroje

Zdravím všechny

Nedávno se mi dostal do rukou zánovní počítač,ve kterém nemělo nikdy být vrtáno avšak vynalézavá ruka jednoho inteligenta způsobila že osadil tak mizerný zdroj který po pár měsících přetěžování zhořel,naštěstí přitom nezničil nic jiného.Bohužel jsem neměl po ruce nějaký dostatečně dobrý,proto jsem použil můj starší rezervní Fortron 350GTF.Je tu však několik zádrhelů které mě poněkud znepokojují.Předně se jedná o desku s 24pin ATX konektorem ale zdroj má pouze 20 pinů,což překvapivě nevadilo a počítač běhá.Jenže jsem někde četl že se tak přetěžuje 12V větev a může se stát velké neštěstí.Zkrátka abych to shrnul mám jen dva dotazy

1.Jak dlouho je možné zdroj v počítači ponechat(Samozřejmě neplánuji ho tam nechat už napořád)
2.Jaká je přibližná spotřeba počítače v idlu a se zatížením a jestli zdroj nepřetěžuji

Konfigurace počítače

Intel Pentium Dual Core E5300 2.6GHZ TDP 65W
4GB DDR2 667mhz Dvoukanálové zapojení
Sapphire Radeon 4670 512mb GDDR3 TDP 70W
500GB disk SATA,jeden 80mm větráček

Zdroj má pouze jednu 12V s 15A.Nikdy s ním nebyly žádné problémy,po jeho rozmontování a předběžné kontrole jsem nenašel žádné vyduté kondenzátory.Vzduch který z něj při lehkém zatížení videem na YT je skoro studený,byť se větrák točí naplno.

Děkuji za každé rady :)

Zapojil si predsa dodatocny 4pinovy ATX12V do dosky, 24pinovy hlavny konektor neni az tak nutny. Nezatazuje sa ziadna dalsia vetva, ked ma ten zdroj len jednu. Ide len o "zataz" konektorov (mozu sa hriat a oxidovat apod, ale u teba neni dovod ptz nemas vykonne komponenty)

12V 15A je 180W, je to dost na hrane (zrataj si vykon CPU+GPU) ale da sa to pouzivat. V idle PC zere relativne malo (20-30W) to ta nemusi zaujimat, ide hlavne o to kolko to vydrzi pri zatazi a jak dobre su ochrany v zdroji.

Tak s Fortron zdroji mám co se týče ochran poměrně dobré zkušenosti,žádný z těch které jsem měl narozdíl od Redpowerů či LC Power a jiné pyrotechniky při selhání nezničil desku,ostatně i ten který tam původně vyhořel byl dokonce ještě slabší než ten co tam teď je(300W byť měl dvě 12V větve) byl Fortron a skonal tiše,bez ohníčků a destrukce zbytku komponent.

Takže bych ho neměl příliš zatěžovat?Mám v plánu koupit nějaký levnější kousek například Eurocase,ty se u mě paradoxně osvědčily i když možná jsem měl jen štěstí na dobrý kus :) míval jsem až donedávna PCčko s Athlonem 64 a HD3650 a od té doby co ho mám v něm byl 300W Eurocase a vydržel tam až doteď,kdy po letech odešla deska.

V maximální zátěži se nedostaneš nad 120 wattů, takže bych to nechal tak.
Synovi jsem ze starých dílů poskládal skoro stejný PC, akorát grafiku má s paměťma gddr5 a procesor horší E2200, ale taktovaný na 2800Mhz a jeho spotřeba se pohybuje v zátěži 80-90w. Zdoj je dokonce horší - Eurocase 350w, jen jsem u něj vyměnil ventilátor aby tak nehučel a funguje to už půl roku bez problémů a to si na tom PC hraje hry typu Far cry, Cryssis, Mafia2, LOL, Warcraft 3 atd.

Výměna mě stejně čeká tak jako tak,nechci příliš riskovat.Počítač potřebuji takřka denně a kdyby se náhodou rozbil,byl by to malér.Jak velká je pravděpodobnost že se může něco pokazit?Ten zdroj dokázal odtahat počítač který bral odhadově tak 200W a to docela dlouho :)

To ti s jistotou nikdo nepoví. Pokud koupíš nějaký dobrý Seasonic, dá se předpokládat, že dřív odejde deska než ten zdroj.
Ale není to pravidlem. Já třeba nemám rád zdroje typu EC, LC power apod..., ale protože jsem ho měl doma tak jsem zkusil jestli funguje a podle rady "když to funguje tak do toho nerýpej" jsem to tak nechal a jede to bez problémů.

Zatím nejhorší zkušenost se zdrojem kterou jsem já měl byl zdroj velice exotické značky Rasurbo.430W dokázalo utáhnout Pentium 4 na 2,4GHz a X800GTO nicméně po zapojení do výkonnějšího počítače s Athlone 64 3200+ stačilo pět minut a celé to skončilo v oblaku dýmu a modrých blesků,navíc zrovna v době kdy jsem se snažil zastrčit do USB portu flashku...z té rány mi pískalo v uších ještě několik dní potom.Deska byla samozřejmě v kelu,nic jiného ten zmetek odsmahnout nestačil.Ten Fortron co tam mám teď mi přes dva roky tahal mašinku s Athlonem 64 2800+ přetočeným na 2Ghz,Tři disky,dvě mechaniky,Radeonku s externím napájením a X periferií připojených přes USB od volantu po repráčky.Nikdy s ním nebyly žádné problémy,krom faktu že se mi podařilo omylem urvat jeden Molex když jsem dělal pořádek v kabeláži.

Právě proto bych tam nechal ten Fortron. Určitě bude staršího data, ale to bych řekl, že je pro něj plus. Dřív patřil mezi špičkové zdroje...
Edit: Navíc oproti Eurocase je určitě kvalitnější. Když si spočítáš spotřebu v zátěži toho PC, tak ten zdroj bude zhruba na 50%.

Určitě je staršího data,navíc vypadá bytelně.Když jsem si jen tak pro zajímavost srovnal váhy 300W mrtvoly a tohohle kousku tak mi vyšel o dost těžší navíc i zevnitř vypadá mnohem bytelněji.Jedinné co mě na něm trápí je 80mm ventilátor,není to zrovna nejtižší kousek ale mě hluk až zas tak nevadí,jsem na něj zvyklý :-D.

EDIT:Bohužel nemá účinnost nijak přesně stanovenou a není pravidlem že 350W zdroj musí mít nutně 350W.Ta internetová kalkulačka na výpočet výkonu zdroje odhadla spotřebu počálu okolo 180W a doporučený výkon zdroje alespoň 250W

Zdroj nebude na 50% ale tak na 90%, ale mal by to prezit.

P.S. a TDP neni maximalny odber, pri nejakom turboboost to moze ist kratkodobo kludne aj o polovicu vyssie, to uz moze byt aj viac jak tych 180W co ten jeho zdroj zvlada (alebo akurat na hrane a k tomu roztacacia CDROM a potom uz mozu zafungovat aj ochrany v zdroji)
A to tvoje tvrdenie "V maximální zátěži se nedostaneš nad 120 wattů" neplati. Uz len CPU a grafika je 135W (a to je TDP, maximalny mozny odber je o desiatky % vyssi)

Ano, v TDP je rozdíl mezi AMD a INTEL. Ale jak říkám, ta spotřeba při zatížení nebude víc než 120W. Možná při zapnutí Furmarku a Occt by se mohla dostat na 150W, ale takového zatížení v normálních aplikacích stejně nedosáhne.

Mám doma skoro stejnou sestavu a při měření watmetrem v zátěži v OCCT se to nedostane ani na 100W.
A to se bavím o přetaktovaném CPU E2200... Při základním taktu by byla spotřeba ještě menší.

Edit: Tak mně to nedalo a šel jsem to znovu změřit. Při startu PC max. 108W, potom při naběhnutí WIN mezi 65-78W.
Při OCCT max 117W a při OCCT+3D MARK zároveň bylo max 149W. A to při přetaktovaném CPU o nějakých 27%. Takže při normálních taktech ta spotřeba se bude i při zátěži vážně pohybovat do těch 120W. Dřív jsem to měřil při nepřetaktovaném CPU, takže tam jsem se sekl a nešlo to přes 100W, pokud si vzpomínám.

Tak já na tom počítači občas hraju hry,sem tam i nějakou náročnější,přetakt ani upgrade neplánuji.Co jsem tak počítal tak mi ta spotřeba(Odhadová) vychází zhruba na 150-160W a na 12W ze sebe vyždímá maximálně 180W což znamená že mám cca 20W rezervu.Ten zdroj nikdy nebyl nijak přetěžovaný i když svá léta už samozřejmě má ale na předchozím PC které mělo ještě větší spotřebu vydržel okolo 2 let a nijak se neprojevil že by nestačil.Jak už tu Lukas zmínil,je to ještě starý Fortron z dob kdy ještě za něco stál.

Mám ještě jeden dotaz.Mám možnost koupit od známého Tagan 350W,skoro nepoužitý a funkční.Je to dobrá investice?

Ten Tagan má proud na obou 12V větvích 16A :) navíc mám takový pocit že Tagany bývaly svého času velmi dobré,například v jednom videu s přetaktováním Pentia 4 na 6GHZ byl právě jako zdroj použit Tagan 500W a navíc,co jsem tak koukal jsou docela drahé :)

1.Jak dlouho je možné zdroj v počítači ponechat(Samozřejmě neplánuji ho tam nechat už napořád)
Než (pokud) shoří. Věšteckou kouli nikdo nemáme.

Je to nouzové řešení než otevřou nejbližší krám, dojde výplata nebo "dočasné" ?

2.Jaká je přibližná spotřeba počítače v idlu a se zatížením a jestli zdroj nepřetěžuji
Nejlepší půjčit si watmetr do zásuvky, prodávají obřas v lidlu od 300kč.
Starší rezervní už taky nemusí být v kondici, kondenzátory nemusí být nafouklé ale můžou mít klidně třetinu kapacity.

Já bych ho prostě vyměnil. Při plném vytížení jede zdroj fakt na doraz a na rezervu (65+70W+něco disk cca 10 a dalších 10-20w deska) 150W/12= cca 13A zdroj umí papírově 15.

Je to jen do doby než dojde výplata cca 4-5 dní plus dva dny než dojde zdroj nový :) takže týden,během kterého bude počítač běžet převážně v idlu a zatížím ho jen minimálně.Ten wattmetr si zkusím někde sehnat,uvidíme co z toho vyleze,každopádně děkuji :)