Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Typy panelov LCD monitorov, kalibracia.

Nieco som googlil, ale nedostal som sa k vsetkemu:
Pozname:
TN (twisted nematic):
najrychlejsie (do 144 Hz),
najslabsia vernost farieb,
najuzkejsie pozorovacie uhly.

VA (vertical alignment):
1, rychlost aka ?,
trochu lepsia vernost farieb ako TN,
trochu lepsie pozorovacie uhly ako TN.

IPS (in-plane switching):
rychlost akurat 60 Hz,
vyrazne lepsia vernost farieb ako horne,
vyrazne lepsie pozorovacie uhly ako horne.

PLS (plane-line switching):
2, rychlost akurat 60 Hz ?,
este lepsia vernost farieb ako IPS,
este lepsie pozorovacie uhly ako IPS.
3, ziaden takyto este nevidel u nikoho v ponuke. Ani napr. pri firme EIZO. Preco ?

TFT (thin film transistor):
4, tuto som o tom cital, ale neviem co to chce byt. TFT su vsetky hore alebo je to dalsi typ ?
http://www.itnews.sk/spravy/tlacove-spravy/2015-06 -18/c169623-cr-philips-223v5lsb2-10-monitor-pre-ka zdodenne-pouzitie-pri-praci-i-v-domacnosti

5, Ako postupovat pri kalibracii kazdeho z nich ? Je tam naky rozdiel ?

Sem nastavil podle ůdajů z kalibrace VA BenQ jak měl bejt optimálně nastavenej a byl to hnus tak si o tom myslím své.:-)Jinak to trochu lepší oproti Tn tak tos krapek přestřelil tam je znatelnej rozdíl.VA je něco jako PLS od Samsungu a určitě není lepší než IPS.:-)

TFT jsou vsechny.

V postate jsou TN, VA a IPS, zbytek jsou derivaty, pricemz ale ruzne kvality. Urcite to neni tak, ze bys nemohl koupit lepsi novejsi VA nez starsi IPS. Co se tyka parametru rychlosti v Hz, tak to je blbost, vsechny LCD maji 60Hz, coz je standardni hodnota, kterou neni potreba navysovat, pokud nepouzivas 3D bryle, v tom pripade potrebujes 120Hz. "Rychlost" je doba odezvy a tu maji nejlepsi nektere TN a IPS, VA v tomto vzdy zaostavaly, nicmene zase zalezi na konkretnim typu, muzes najit IPS, ktere bude mit horsi dobu odezvy nez VA.

Pokud ti jde o kvalitu barev, existuji kalibracni sondy, daji se koupit, monitor bych poridil s technologii IPS a nejaky kvalitni NEC, EIZO, pripadne cenove kompromisni DELL, nejaky slusnejsi Asus uz jsem videl i Samsung.

Jak uz bylo receno, potrebujou ty TN prodat. Pokud na monitoru predevsim hrajes, tak te barevne kalibrace nemusi az zase tak zajimat, jestli delas grafiku a potrebujes ho kvalitne zkalibrovat, tak zase nepotrebujes 144Hz (ty nepotrebujes nikdy, ale nekterym hracum delat to cislo dobre a jsou radi, ze ho maji).