Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak zničit plotny v HDD?

Ahoj,
mám takový problém - umřel mi ext. disk, ale neumřel fyzicky, umřela jen elektronika na desce, takže stačí vyměnit desku a pošlape dál (proč ale, když ji nejde nikde sehnat a můžu přejít ne tenčí, lehčí a kapacitně větší WD Ultra?), byly na něm ale zálohy databází s hesly (hashované, ale byly to ještě zálohy stará db s md5 hashem - kdo neví vo co gou, na wikipedii o tom načtete dost, ze které se převádělo na sha512) která fakt nechci nikomu dávat. Největší chyba byla to, že byl formátovaný na exFAT kvůli kompatibilitě a ne na HFS+, a na exFATu nezapnu FileVault (šifrování v Macu), takže tam není prakticky žádná ochrana těch dat.
Takže - jak zničit plotny tak, aby data dokázali přečíst jen borci v NSA, pokudmožno ani ti aby k nim neměli přístup? Disk už mám rozdělaný a plotny nejdou vydělat (nemám na to bit na šroubovák a šroubovák, kterej je na to určenej mi prokluzuje). Byl bych rád, aby to bylo co nejrychlejší a nechci to vystavovat třeba několikaměsícovému rezavění, chci ho hodit do elektroodpadu a mít ho z krku, ty data na něm nepotřebuju. Hesla se migrovaly půl roku, kdo se za tu dobu nepřihlásil, má smůlu, jinak tam bylo asi 900GB videa (seriály a filmy ve Full HD), takže nic cenného.
Díky za rady :)

Automaticky rozdělávám všechno až na atomy, dá se z toho většinou hodně věcí použít, z kompů třeba kondíky :) Kladivo a šroubovák, nevim nevim... Raději bych těm plotnám uškodil fakt viditelně, pro dobrý pocit, že už se ani na mých discích ani na mých serverech nenachází md5 :D

Jednou jsem to také řešil a byla to docela fuška. Rozmontovat, poškrábat, zohýbat plotny, rozbít.

Ještě hůře se likvidují CD/DVD (se 100% jistotou, že z toho nedostane nikdo ani bajt), pokud člověk nemá skartovačku. Raději se nebudu rouepisovat.

Amater asi ne, ale poskozenim zavadeci drahy poskodis jen zavadeci drahu, data tam zustanou.

Uz jsem videl reverse engeneering chipu, kdy ten integrac po kouscich odleptavali a zkoumali elektronovym mikroskopem a pak sestavili zpet funkcni kopii a slo o procesory, ne o jednoducha hradla s par desitkama tranzistoru. Proti tomu je CD bez zavadeci stopy fakt slabikar.

Dokud neznicis primo ta data, tak je jen otazkou ceny a namahy je z toho dostat vsechna. (Pravda, mnohdy se to nevyplati, proto se to nedela, ale mozne to je)

Ale já se bavím o tom, aby vy normální to nepřečetli, a hodím to do popelnice. Pokud na to pudeš jak říkáš ty je jasné, že to pude. Ale kdo to bude v popelnici řešit že..

Sakra kecám, pokud poškodíš zaváděcí stopu, tak je disk dobrej okorát tak pod pivo. Nedá se přečíst

Ja bych to vzal flexou na kousky :) V obi, hornbachu, bauhausu a podobne ti ji za nejaky peniz pujci i na den, nebo zajdi do prvniho klempirstvi, autoopravny, kovovyroby v okoli a dohodni se, ze to pred tebou tou flexou otevrou, nebo preriznou autogenem, nebo otevrou svareckou, za stovku na ruku ti to nejspis klidne udelaji (ja si tekhle nechal narezat plech).
Nebo popros delniky na ulici, at ti to otevrou sbijeckou, nebo kladivem na beton, tam to bude za flasku piva, nebo jen pro tu strandu :)

Predpokladam, ze tuto otazku polozil minimalne riaditel galaxie, pretoze uz vidim ako niekto lezie do elektrosrotu, prehlada to tam, vybera jeho disk a pracne obnovuje dat z jeho db, pretoze ked ich obnovi tak...(dalej mi uz moja fantazia nestaci bohuzial).
Disk sa toci, staci prilozit skrutkovac a a tahat smerom od stredu ku kraju.

poškrábu to šroubovákem, naliju do toho různé chemikálie a prásknu do toho kladivem za běhu

Toto má asi rovnaký zmysel ako ničiť "dôležité" dokumenty štýlom - skartujem ich, zapálim na záhrade a popol si nasypem do pohára s mliekom, zamiešam a vypijem...