Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zformátoat

Zdravím všechny, chtěl by jsem vysvětlit obecné výrazy možností Formátování jak je požívat,co znamená ? :
Co znamená Alokační velikost jednotky ? jak poznám jakou velikost vybrat 16,32,64 KB
Systém souborů kdy požít Fat32 a NTFS

Mám 3 zařízení které chci zformátovat. Jak zformátovat paměťovou kartu Maxell X Series Micro SDHC Class 10 16 GB do mobilu Lumia 730

Jak zformátovat flash disk Patriot Xporter XT 4 GB

Jak zformátovat flash disk Kingston DT R 400 8 GB

Paměťovou kartu chci zformátovat přes pc.

Nevím jestli mohu mít více dotazů v jednom vlákně, ale všechny se týkají jedné činosti. Ondřej

Velikost alokační jednotky klidně nech na výchozí.
Systém souborů:
- FAT32: půjde to přečíst v podstatě kdekoliv, ale maximální velikost souboru je 4 GB, takže nějaké větší soubory tam nedáš, i když bys měl volné místo
- NTFS: podstatně pokročilejší souborový systém, ale použití mimo počítače s Windows může být značně omezené až nemožné. Kromě toho podporuje další věci jako přístupová práva, komprese souboru atd.

Co vlastně znamená a k čemu slouží alokační velikost jednotky ? Když nevím jaká velikost tam byla původně jak poznám která je vhodná pro kartu Maxell x series micro sdhc class 10 16 GB

Jak se pozná jaká je vhodná velikost alokační jednotky pro mé flash disky uvedené v dotazu ?

U té paměťové karty kterou chci dát do mobilu když zvolím ten fat32 tak při nahrávání full hd vide pokud dosáhne velikosti 4 GB tak se nahrávání zastaví a samo uloží video na kartu ? nebo když překročím 4 GB při nahrávání videa tak nepůjde uložit vůbec ? když to zformátuji v telefonu tak se změní typ systémového souboru z Fat32 na obecný svazek, má obecný svazek změna typu systémového souboru vliv na rychlost zápisu a čtení ?

Výchozí = nech tam to, co ti systém nabídne jako první.
Alokační jednotka je nejmenší část disku se kterou umí souborový systém pracovat a v jedné jednotce může být pouze jeden soubor, i kdyby z ní zabíral jediný bajt. Z toho vyplývá, že soubor vždy na disku zabírá o něco více místa, než jak je skutečně velký.
S velkými alokačními jednotkami bude práce s diskem nepatrně rychlejší, ale zase bude rychleji ubývat volné místo - zvlášť pokud tam budeš mít velké množství malých souborů.

Jak se bude chovat mobil při nahrávání, je záležitost toho mobilu. Většina s tím ale počítá a buď nahrávání zastaví včas, nebo pokračuje v novém souboru.

Děkuji za pěkné vysvětlení, mám poslední otázku je možné pokud jsem měl v notebooku předtím jinou kartu ve čtečce a zformátoval ji z jiným nastavením alokační jednotky je možné že si notebook v průzkumníku zapamatoval předchozí nastavení nabídne mi předchozí nastavení které se netýká nově vložené nové karty ve čtečce ?

U flash disku když chci aby šly ukládat větší soubory jak 4 GB tak stačí změnit na NTFS ?

Děkuji moc, jsi dobrý člověk