Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dotaz ohledne VPN

Mam pobocku (adsl O2 - modem Alcatel speedtouch 500) a centralu (bezdratove pripojeni).
Obecne, da se mezi pobockou a centralou udelat VPN spojeni tak, ze normalni internetovy provoz (web, posta) na teto pobocce pujde ven beznou cestou jako doted, jen sdileni dat a terminalovy pristup do centraly pujde tim VPN tunelem ? Co by bylo potreba na pobocku dat za zarizeni - jen nejake hardwarove VPN zarizeni ? Mam o vpn prirucek plno ale tuto zakladni teoretickou myslenku mi to nezodpovedelo, takze se nemam jak odrazit dale.
dik.

viz výše. Ale jinak doporučuju zařízení, které umí korektně nastavit routování (tj. netriviální).

Jako ideální se mi jeví Linux s OpenVPN+DNS, jednak ti zaobstará vymakaný routing a jednak si definicí DNS záznamů krásně ošetříš "routing" a nebudeš to muset složitě řešit portama anebo obcházením jednotlivých PC a zadáváním adres do hosts nebo ruční defincí routovacích tabulek.

Ja bych jeste doplnil, ze openvpn v konfiguraci network bridge zadna pravidla navic pro routovani nepotrebuje, obe site budou mit stejny rozsah ( samozrejme, ze adresy musi byt unikatni v cele takto premostene siti ) jako by byly na jedne spolecne lance. Mozna jen doporuceni, kazda z tech polovin site musi mit ( bud na pevno nebo pres dhcp ) pridelenou jinou branu do internetu - kazdy tu svoji ).

da se, ale nedoporucuje se serverova cast umistovat na wokna. Stejnou sluzbu ( ne-li lepci ) ti zastane nejaka stara sunka ( treba 500MHz ), nevim jak mas rychlou linku do internetu, ale tohle zvladne v klidu sifrovat obousmerne 4Mbity.

a to já bych zase řekl, že Linux je jednodušší než Windows. Windows jsou černá skříňka, zato Linux (pokud nepoužíváš klikací hrůzy typu suse nebo Mandrake) je krystalicky průzračný a jediné, co musíš vědět a znát, je TCP/IP resp. jeho protokoly. Vše ostatní je jen otázka popisu v dokumentaci (a musím říct, že manpages a howtos jsou dnes na výborné úrovni)

Vtip je v tom, že ve Windows můžeš postupovat stylem pokus-omyl a díky "průvodcům" to nakonec nějak bude fungovat...