Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lenovo Y40-80 nezobrazuje se druhá grafická karta

Dobrý den,
zakoupil jsem notebook Y40-80 (80FA0023CK) bez OS.
Po instalaci WIN 7 x64 jsem nainstaloval ovladače chipsetu a LAN, stáhl aktualizace.
Včetně update windows se stáhl i ovladač k intel HD graphic 5500.

Posléze jsem instaloval ovladače k AMD Radeon R9 M375 ze stránek Lenova.
Instalace proběhla úspěšně (po restartu se na pár minut objevila černá obrazovka s oknem windowsového terminálu, ve kterém běžel nějaký proces, naneštěstí pouze drobnými písmem, bez možnosti maximalizace okna).

Nicméně i přesto se v Device manageru zorazuje pouze intel HD graphic. Navíc stisknutí pravého tlačítka myši na ploše nezobrazuje možnost spuštění Catalyst control center, jak bych očekával - je zde pouze nástroj od intelu.

Pročetl jsem si spoustu návodů v angličtině i češtině (zde jsem narazil pouze na tento dotaz: http://pc.poradna.net/q/view/1004069-lenovo-b590-n efunguje-graficka-karta-nvidia?page=r1302824#r1302 824)

Všude radili zkontrolovat nastavení BIOSu - nastavil jsem switchable graphics (oproti možnosti UMA graphic)
A samozřejmě přeinstalování ovladačů. Ve většině radách bylo, že je nutné mít nainstalované ovladače jak k intelu, tak k AMD.

V tuto chvíli již nevím, jak postupovat. Existuje nějaká možnost, jak zjistit, zdali není grafický čip od AMD nějak poškozen?

Předem děkuji za konstruktivní nápady.

Zajímavé, děkuji za rychlou odpověď. Googlil jsem a našel jsem pár rad, někteří odkazovali přímo na stránky výrobců čipů. Každopádně někdo odkazoval na balík driverů Leshcat unifl (leshcatlabs.net), který by měl údajně řešit kompatibilitu grafik od intelu a AMD.

Použil jsem Windows restore point, který jsem vytvořil po čisté instalaci, stáhl poslední verzi Leshcat, odinstaloval původní Intel driver a pustil se do toho podle návodu (samozřejmě s patřičným rebootovaním).

Výsledkem byla chybová hláška při instalaci AMD ovladačů:

Driver Install: the specified driver package was not installed for matching devices

Nemyslím, že by se jednalo o tak starý model, každopádně jsem stáhl starší verzi Leshcats pro AMD verze 14.501.1003.0000 (Současná je 15.200.1046.0000). Naneštěstí se stejným výsledkem. Při hledání problému jsem narazil na tuto otázku na webu AMD community: 2659395 Z toho jsem vyvodil, že právě verze ovladačů 14.501 by měla být vhodná.

Jde mi z toho hlava kolem.

Promiň, ale v prvním příspěvku jsem uvedl, že jsem skutečně instaloval ovladače ze stránek LENOVA (opravdu ke stejnému modelu).
Pravda je, že jsem nenainstaloval všechny ovladače. Například bluetooth nebo intel wireless display control (ani jedno jsem nepovažoval za důležité)

Ok, stejně jsem ale zkoušel několik variant, jak z webu výrobců, tak z lenova.
Takhle to vypadá spíš na reinstal, pokud se nepletu.

Každopádně, pokud si psal, že je možné, že je grafika v piči, je nějaký způsob, jak to zjistit?

Skus to co som pisal. A v BIOSe si over ze je spravne nastavene vsetko. (switchable graphic by snad malo byt ok, najprv by som ale skusil load defaults a save&exit, a vsetky ovladace z lenovo. Nemusis instalovat Win malo by stacit preinstalit tie ovladace a ostatne veci. Ked nepojde skus aj novy Win a aj v BIOSe to prehodit a znova vsetky ovladace preinstalit :).
Neviem zhlavy nabeton ci ta druha grafika musi byt v spravci ked is vo WIn (vtedy je neaktivna), ale nejake amd centrum s nastaveniami by si kdesi mal mat funkcne. ... prip. skus potom nejaku hru ze kolko mas FPS.

A nabuduce nedavaj updatovat ovladace cez windows update. Ovladace tam nikdy nie su ako automaticka aktualizacia, tak to nespustaj ani rucne.

A P.S. z webu vyrobcu nainstaluj aj ostatne veci napr. ovladace chipsetu a rozne utility, niektore mozu byt nutne (neviem co tam vsetko je).

Tak jsem se zařídil, jak bylo řečeno. Přeinstaloval jsem Win, ještě před tím jsem si stáhl všechny drivery z lenovo support.
Nainstaloval jsem si tím tunu bloatwaru a stejně se grafika v manageru nezobrazuje.

Při instalaci AMD ovladače proběhlo vše bez problému, onen proces v terminálu, o kterém jsem psal v prvním příspěvku byl WinSAT.exe

Nerozumím tomu, že i když instalator AMD psal, že je Catalist nainstalovaný, tak nelze (alespoň jsem na to nepřišel) nikde spustit.
V adresáři C:\Program Files\ATI\CIM je několik složek (Bin64, Config, Images, Report) V první jsou jen setup aplikace, které spustí tu samou instalaci, jako instalátor stažený z Lenova. V druhé složce jsou nějaké windows instalatory.

Zeptám se ještě potřetí, nevíte o nějaké možnosti, jak zjistit, zdali je ta grafika vůbec na desce? GPU-Z najde pouze Intel HD. Samozřejmě kryt sundavat nechci kvůli porušení záruky...

Děkuji za ochotu, každopádně toto forum jsem už četl, přičemž první odpověď:

right click, and click graphics properties. Not the intel one though. Choose the one with the amd catalyst logo. You could also use windows key+s then type amd catalyst.....

Není relevantní jak píšu ve starším příspěvku.

Poslední odpověď, ve které kdosi radí odinstalaaci ovladačů a kouzlení s bootovaním jsem zkoušel již před několika dny bez valného výsledku.

Zřejmě bude asi nejlepší udělat to co radil jiný uživatel a obrátit se na Lenovo tech support.
Držte mi palce, tomuto kroku jsem se chtěl vyvarovat.

Nakonec se mi to podařilo vyřešit, grafika je už dostupná v device manageru.

Stáhl jsem balík zhruba rok starých ovladačů a šlo to. Update na novou verzi pak proběhl snadno. Každopádně se domnívám, že to prve nefungoalo proto, že, jsem neměl nainstalované balíky Visual C++ od Microsoftu.

Každopádně Catalyst stále v nabídce, která se objeví po pravém kliknutím na plochu stále není. Zmizely od tamtud ale nástroje pro Intel. A žádné jiné spuštění té aplikace jsem také nenašel.

Zběžná zkouška hry ale ukázala, že by to mohlo fungovat. Ještě nainstaluji fraps a uvidím, jak to funguje.

Děkuji všem za rady!

Catalyst jsou ovladače, spouští se automaticky po startu Windows jako služby operačního systému.
Program pro nastavení parametrů grafiky se nazývá Catalyst Control Center (CCC). Bývá většinou přibalen k ovladačů, ale není to nutné, někdy se mohou nainstalovat i samotné ovladače bez CCC (projdi složku C:\Program Files (x86)\ATI Technologies\).