Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Více problémů - Zamrznutí PC s divným zvukem, zamrznutí při načítání Asrock základovky..

Zdravím, mám vícero problémů který mě tíží dost dlouho a často.

1. Zamrznutí PC s divným zvukem

Děje se to jenom občas ale včera mi to udělalo 2x za sebou asi za půl hodiny. PC se prostě zasekne a přitom je slyšet fakt divný zvuk který po chvíli přestane ale zámrz jedině přes restart.

2. Zamrznutí PC při načítání na bootovací stránce Asrock základovky (podrobná specifikace PC na konci dotazu)

To se děje dost často, někdy musím PC restartovat třeba 5x než se mi nabootuje normálně do windowsu. PC zapnu a mám tam jen stránku Asrock a nemůžu ani do biosu, nikam. Jen po několikátém restartu PC jede normálně. (někdy se PC normálně zapne, problém neni pořád ale dost často)

3. Pomalé Windows 8.1

To je velmi nepříjemný problém, když chci například něco hledat přes search tak se mi ta boční lišta objeví až po chvíli a seká se a hledání taky trvá hodinu..

Asi tu ty problémy už byly (omlouvám se ale nedíval jsem se) ale napsal sem vlastní Dotaz kdyby spolu nějak souvisely. Děkuji za každou pomoc :) jinak vím že můj PC patří do šrotu :-D

Specifikace:

ZD: Asrock 980DE3/U3S3

RAM: 1 x 4Gb A-DATA 1600Mhz (využiju z toho jen 1366mhz kvůli procesoru)

GK: AMD Radeon HD 5670

CPU: AMD Phenom II X2 B60 3,5Ghz

OS: Windows 8.1 (bohužel)

Chybí značka a watáž zdroje.
Pokud to zlobí už před bootováním, je chyba na 99 % v HW - právě zdroj, deska, RAM, disk.
RAM se dá otestovat programy GoldMemory nebo MemTest86+ (stáhnout ISO -> vypálit na CD/vytvořit bootovací flešku -> nabootovat, nechat běžet více průchodů)
Taktéž pro test disku existují speciální utility od výrobců (stejný postup: stáhnout ISO -> vypálit na CD/vytvořit bootovací flešku -> nabootovat)
Chyby zdroje a základní desky se určují výměnou kus za kus.

Pomalé Windows 8.1
OS: Windows 8.1 (bohužel)

Windows 8.1 nieje pomalý, ba naopak, ako systém(pri štarte do pracovnej plochy) je rychlejší ako 7. Teda aspoň ja to tak súdim podľa vlastného úsudku..

>Myslím, že tvoj problém sú vysoké teploty GK, alebo procesora. Aké sú?

>Skus ešte pre istotu urobiť memtest RAM pamätí. Teda pokiaľ sa k tomu dostaneš..

Pardon, zdroj je 500W OCZ bohužel nevím přesný typ a nálepku na zdroji mám strženou. Ramku projedu, jinak abych nezapoměl tak ty Win 8 mi i dost často neodpovídaj. Bootujou rychle, neříkám že ne, ale například search apod. mi jedou hrozně pomalu nebo se sekaj.

Teploty:

CPU: 45°C

GK: 57°C

Disk#1: 54°C
Disk#2: 49°C

Teplota disku 54 °C - to už je teda mazec!
Obecně se říká, že nad 50 °C už diskům hodně vadí a výrazně se tím zkracuje životnost.

S tím "neodpovídáním Windows" - vlez do Prohlížeče událostí (spusť eventvwr.msc) a podívej se na popis chyb, třeba zjistíme nějakou stopu ...
Ale stále bych to viděl spíš na ten HW problém - můžeš třeba vyzkoušet nabootovat nějaký Live Linux z CD/DVD, jestli se bude taky zasekávat nebo ne.

Takže projel sem ramku a bez chyb (je poměrně nová takže sem to čekal)

Jinak ty teploty jsou v zátěži u grafiky +10°C a u procesoru 15-20°C ale to jenom když jedu třeba Metro Last Light apod..

Jenom pro info - nedávno jsem právě kupoval novou Case,Ram a základovku vše uplně nový, a zdroj taky nemám dlouho +- půl roku a naprosto bez problému na staré základovce,ram a case.. ty disky jsou problém no, právě jsem objednal chladiče. A v event logu mi to nevypisuje chybu žádnou..

Za necelou hodinku máš otestován disk i RAMky? Opravdu jsi ten program nabootoval, nebo jsi testoval z prostředí Windows?
Teploty (kromě disků) jsou OK.
To, že není žádná chyba v logu, svědčí spíše o HW problémech, klidně i se zdrojem...

kontrola chybných blokov na platni disku nieje záležitosť pár minút. Ja mám WD 1000 GB a v HD Tune mi kontrolu blokov robí presne 4 hodiny. Tak teda neviem akú kontrolu a v čom si to urobil. Inak ako som už napísal, prehrieva sa ti pevný disk, tak s tým niečo urob. Potom by to malo byť OK. Ak nie, tak sa ešte ozvy.
Ešte by som sa priklonil k nefunkčnosti základnej dosky, pretože tá (ne)známa značka - ASRock, je proste absolútna spodina spomedzi vš. výrobcov MB!

Aha, Takže PC nevypadává? A co ty záseky v POSTu před nabootováním systému? Jednoznačně HW závada. A nejčastější příčinou HW závad je právě vadný zdroj (třeba neudrží stálou hodnotu napětí). Pro základní informaci o funkčnosti zdroje a napájecí soustavy by ses mohl podívat do BIOSu (někde hledej monitoring, velikosti jednotlivých napětí - ale to samozřejmě nemusí být určující, jinak se to může chovat v zátěži). Nejjednodušší diagnostika vadného zdroje je právě jeho výměna za jiný, zaručeně zdravý.
RAMky se obvykle testují na několik průchodů, ideálně přes noc. Není výjimkou, že třeba první dva-tři průchody projdou bez chyb a pak se teprve chyby začnou objevovat. A k tomu disku už napsal adepT.
Ještě by ses mohl kouknout na stav SMART u disků - měl by je zobrazit i ten program HD Tune.

Možno sa mýlim ale utilita S.M.A.R.T., je dostupná len pre BIOS, Windows nepodporuje žiadne načítavanie zo S.M.A.R.T., a aj keby áno, tak sa my zdá, že pre OS sa vždy vytvára tzv. virtuálna diagnostika pevného disku, takže pre Win bude disk OK aj o 100 rokov(obrazne povedané).

Tak sem si jen tak pro zajímavost dal 2 větráčky k těm HDD a naprostá změna a i ten windows je docela rychlejší, furt jsou na 40 stupních, předtím jsem si dal Enemy Front na nejnižší a nedalo se to hrát, teď to mám na nejvyšších a naprosto bez problému. Díky vám obou :)