Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s nastavením sítě

Ahoj všichni, potřeboval bych poradit jak nastavit trochu komplikovanou domácí síť. Mám svůj router (TP-Link TL-WR941ND) do něj je zapojen WAN kabel a v LANu 1 a 2 mám PC a TV. Do tohoto routeru (do LAN) bych chtěl ještě připojit starý router od SMC (použil bych jej jen jako switch) a z SMC switche bych pomocí LAN portů chtěl zapojit další dva wi-fi routery (jeden TP link, jeden ASUS). Takto komplikovaně protože nemám na primárním routeru dostatek LAN portů proto bych volil udělat z SMC switche. Jeden router za SMC bych chtěl jako volně přístupný pro známé, návštěvy atd. drohý by fungoval pouze jako rozšíření signálu do slepého místa (podporuje režim repeater) nicméně signál není dostačující pro repeater takže bych použil zabudovaný starý UTP kabel a oba routery za switchem bych samozřejmě zapojil jenom jako bridge (zapojení pouze do LAN). Jde mi jen o to jak to udělat, SMC switche mám zapojit jen do lanů a teoreticky by mohl jet bez nastavování do následujících routerů vypnu DHCP, mask zůstane pořád stejný a brána by měla být IPina vyššího routeru/switche? Rozumím tomu správně nebo se někde pletu?

brána by měla být IPina vyššího routeru/switche?

všechny routery budou zapojené jako switche/ap, nebo bridge pokud to umí. brána bude první router.
režim repeater je poslední případ, když není jiná možnost (jak tam natáhnout kabel a udělat z toho ap bez natu).
by mě zajímalo, kolik je tam pokojů a předpokládaných lan konektorů, že z toho děláš kombajn se 4 krabičkami.

bridge (zapojení pouze do LAN)

zapojení pouze do LAN je switch (s ručně vypnutým dhcp a nekolizní lan adresou).
režim bridge využívá wan vstup, ale vyřadí nat a dhcp a sám se domluví na lan adrese druhého routeru.

jen zkontroluj, že dhcp na tplinku není v celém rozsahu (statické adresy routerů nebudou kolidovat s dhcp).
u tplinků bývá už default bezpečný rozsah .100-.199

pokud ty další routery pro ap/repeater a pro návštěvy už máš, tak nic. ale jinak je to spíš záležitost pro mikrotik.

No, pokojů je tu 6 ale problém nastává už tím že se jedná o panel který se signálem není moc kamarád. Do hlavního routeru je napojen PC, TV a druhá TV. Tudíž zbývá na něm jeden volný LAN port do něj bych dal to SMC jako 4 portový switch jedna linka tedy bude do routeru druhá půjde do routeru do slepé místnosti a třetí linka půjde do routeru pro návštěvy do pokoje pro hosty jeden port tak zůstane ještě volný. Aůe nyní nastavení už chápu. Prostě IP adresy nesmí být kolizní a jako bránu použiju IP adresu routeru. Deaktivuju DHCP a použiju routery jako bridge (oba to umí).

A naco si to komplikujes ?!Ved na tom PRVOM a HLAVNOM routry (TP-Link TL-WR941ND) hned napoj 12 alebo 24 portovy SWITCH a mas vybavene. Portov mas dostatok, Wifi tiez a na miesta kde mas zly signal pouzi REPEATER ale taky ten maly do zasuvky co das.
Hotovo... nemusis kupovat same Routre ale staci jeden

Jde o to že routery fyzicky mám, nekupoval jsem je mám je z dřívější doby a jiných míst repeater do zásuvky použít nelze protože na místě není žádný signál ani slabý tudíž tam dám wifi a k němu to povedu starým UTP káblem co je ve zdi. tím pokryju slepá místa a druhý wifi router bude pro návštěvy (asi tam dám heslo ale ne filtraci MAC adres kterou mám aktivní v hlavním routeru) proto nechci ani kupovat switch dvanáct portů je pro mne zbytečně mnoho na to mi bohatě postačí to staré SMC.