Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Môžu časté výpadky prúdu poškodiť hardvér počítača?

Mám otázku..

V poslednej dobe sa my často stáva, že z ničoho nič len tak vypadáva prúd. Samozrejme, počítač mám zapnutý, a bez elektrickej energie sa jednoducho vypne. Ale to iste všetci poznáte. Proste sa len chcem spýtať, ako už samotný nadpis hovorí, či sa môže niečo z hardvéru(procesor, zdroj, grafická karta, základná doska...) poškodiť pri nečakaných výpadkoch energie. Zaujíma ma to preto, lebo mám nový počítač(PC), a za posledný pol rok u nás vyhodilo zástrčky presne 12-krát(počítam to!). Počítač vo všetkých prípadoch bežal, a vypol sa. :-/

"dáta", hmm, systémový disk je mi v celku ukradnutý(mám 2 fyzické disky). Mám tam nejaké tie programíky, a asi najcennejšie z toho všetkého sú hry zo Steamu, kt. sa ale dajú zase nainštalovať. Ten druhý, ten je už dôležitejší..filmy, hudba a pod. No mám zálohu na externom HDD.

chyby souborového systému mohou být nepříjemné - tam záleží na štěstí/smůle.

zdroji nevadí vypínání, ale opakované zapínání.
a co mu 100% vadí jsou poruchové špičky na vedení, které tyto výpadky běžně doprovází.

řešením častých výpadků bývá ups s kvalitním vstupním filtrem. bohužel zárukou kvality nejsou u soho modelů ani známí výrobci.

naopak tady do omrzení opakovanou protibleskovou ochranou bych se neunavoval. je to extrémně drahé a pokud to není nejvyšší budova v okolí, je extrémně nepravděpodobné, že se za celý tvůj život setkáš s přímým zásahem blesku.

Pocitacu to nevadi, ani zdroju (tomu je to absolutne jedno).
Vadit to moze disku ako uz bolo pisane, ak zrovna nieco zapisuje tak moze vzniknut zopar vadnych sektorov (videl som u USB disku ktory bol vytahovany za jazdy, myslim ze to vzniklo tym). Daju sa ale tie sektory zvycajne premapovat utilitou od vyrobcu. Moze sa samozrejme posahat aj filesystem (data) ale NTFS by mal byt voci tomu odolny takze by nemal byt s tym problem.

Zdroj nedostava ziaden napor, a v zastrcke sa obnovi napatie ne prud, prud je len nasledok napatia na dratoch.
Zdroju principialne nevadi ani vypnutie ani zapnutie. nejaky vadny srackazdroj sa odpali zvycajne pri zapinani ale na vine neni zapinanie, ale nacatym srackazdrojom (ten by sa stejne skor ci neskor odpalil)

Po výpadku však vždy nasleduje aj obnova prúdu a to gro problému. Nie vypadok, ale napatova špička pri jeho obnove sú nebezpečné pre hw.

Aha, takže ak tomu dobre rozumiem, tak výpadok prúdu počítaču neškodí. Ale naopak zapnutie el. energie po výpadku áno? Inač, ja som vždy ked to vypadlo musel prv rozdýchať, a potom som to vždy poctivo bud vytiahol zo zásuvky, alebo povypínal vypínače na prepeťových ochranách + poistka na zdroji.

výpadek proudu nenastane sám od sebe. není to ani čisté vypnutí, poctivé čekání než se vybijí elyty ve zdroji, až potom korektní zapnutí.

porucha na napájení je obvykle doprovázená přepěťovou špičkou, která způsobí přetížení spoutřebičů a vyhazování jističů.
elektřinu dostáváš ze vzdáleného transformátoru, za ním je nějak se chovající vedení, v baráku máš indukční, reálné i kapacitní spotřebiče. díky náhlým poruchám se na této soustavě objeví jak přepěťové špičky, tak poruchové výpadky.
tvrdit o takovém průběhu, že to nemá vliv na připojené zdroje, to bych si já netroufal.

a když se jo nedaří, opakují se tyto špičky a výpadky častěji za sebou - a na to už nejsou moderní spínací zdroje vůbec zvědavé.