Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 2 routery v jednom switchi?

Zaujimalo by ma, ci by to bol problem...ide o pripad, momentalna konfiguracia v nasej firme je ADSL1--router1--switch1--FW--switch2--LAN1 a bude sa sem tahat dalsia DSL linka, na ktorej sa vytvori separatna LAN2. Mozete si to predstavit tak, ze ta dalsia linka bude ADSL2--router2--LAN2 a z toho routera2 sa pojde este do switchu1, ide o to, ze sa bude prenasat vacsie mnozstvo dat, preto je ta druha dsl linka (cez nu pojdu data aj do internetu), ale medzi tymi dvoma lankami tie data nechceme prenasat cez internet. Router1 prideluje ipcky pre LAN1 pomocou DHCP protokolu (192.168.1.xxx) a na tom druhom routeri by sme nakonfigurovali DHCP (mozno nebude treba, lebo v LAN2 budu asi len tri kompy, cize by sme im hodili staticke adresy), aby pridelovalo pre LAN2 192.168.2.xxx, ide o ten switch1, ci to on zvladne...Vysledna schema vyzera takto:
Popripade za routerom2 bude este switch a ten sa pichne do switchu1, to je teraz jedno, ide mi o to, ci to takto bude fungovat...vdaka za kazdu radu!

ADSL1--router1--switch1--FW--switch2--LAN1
ADSL2--router2----LAN2

Celkom dobre nechapem co riesis z tvojho popisu, ale pokial chces mat 2 dsl linky tak idealne je obe zapojit do jedneho switcha (z neho dalej uz ide LAN1,2 aj ked v principe sa jedna o jednu LAN) a klientov posielat na net podla toho aku gw im pridelis.

Ide tu hlavne o to, ze ta prva lan je za hardwarovym firewallom a na nom sa len povolia urcite porty a ipcky z lan2, ktore budu treba na prenos danych dat medzi tymi lankami...cize ako som pisal by to malo fungovat?, ked tie 2 routery pichnem do toho jedneho switcha?

No, taky to moc nechapu, ale zkusi nastinit problemy, ktere te muzou potkat.
V pripade ze bys mel segmenty oddelene, tedy nove zapojene samostatne ( tedy ADSL2 -Router2 - LAN2 ), nemas problem.
V pripade ze by si LAN2 pridal do switch1, musela by alespon jedna sit mit pevne IP adresy, pripadne striktne vyjmenovane MAC adresy v DHCP, osobne se priklanim k pevnym adresam.
Nerozumim ale proc fw neni soucasti routru1, proc je az samostatne, a vznika nam tim tedy dalsi LANka mezi routrem1 a FW, slouzi jako DMZ nebo ma jiny ucel, nebo to je jen nechteny produkt?

V pripade, ze bys chtel ale pristupovat do internetu z LAN1 pres ADSL2, mas problem, to neuroutujes ( jo, dalo by se to, ale je hrozne slozite a musel by ses uchylit k prikazove radce ;-)

Samozrejme z LAN1 do netu cez adsl2 sa pristupovat nebude, len z lan2. Ano v lan2 budu mat pocitace pevne ipcky. Celkom ma zaujima ako by sa to spravalo, ak by adresy pre lan1 aj lan2 prideloval len router1. Klienti z oboch sieti by automaticky sli len cez rychlejsiu adsl linku? Na oboch routeroch by bola brana 192.168.1.1...

aha, takze situace by mela vypadat takhle:
ADSL1-router1 - LAN2 - FW - LAN1
ADSL2-router2 /

je to tak? pokud ano, tak neni problem, FW bude mit vychozi branu router1 a routy do siti ma take ( LAN1 LAN2 ), takze staci jen upravit pravidla. Clenum LAN2 se da jako vychozi brana router2 a mas to jak potrebujes.

to je uplne jedno, jak je to fyzicky zapojene ;-) kolik je mezitim switchu apod. Jde o to, jak jsou segmenty site :-D. router1 a router2 budou mit adresu ze stejneho rozsahu, taktez FW a ostatni pocitace v LAN2 ( ano vsechny ty pocitace jsou soucasti LAN2 ). FW bude mit vychozi branu router1 a pravidla upravena tak, aby klienti mohli LAN1 mohli pouze do internetu, a vybrani na vybrane cile v LAN2. LAN2 pocitace musi mit defaultni branu router2 a bud v sobe routu na LAN1 ( ze dalsim hupem smerem k LAN1 je FW ) a nebo router2 musi vedet, ze LAN1 je schovana za FW a tedy komunikaci smerovat tim smerem.

ak som to spravne pochopil, tak router2 treba nakonfigurovat tak, aby tie data co maju ist z lan2 do lan1 sa tam dostali?, a potom este aj treba spravit to premapovanie na firewalli 192.168.2.x na 192.168.1.xxx(vlastne cely C rozsah)?

v sobe routu na LAN1 ( ze dalsim hupem smerem k LAN1 je FW ) tomuto nerozumiem, to zabezpecim ako?, tymto by odpadla konfiguracia routeru2, som prave myslel, ze switch to automaticky posle na tu ip adresu v LAN1, ktora si data vyziada, ja som myslel, ze staci len osetrit FW...

Hmm, tak to bude zabava, to je nejaky brutalny cisco router, no uvidim...a ako som pisal par prispevkov vyssie, ak by lan2 mala ipcky z rozsahu lan1, cize od routera1 a brana na routeri2 by bola tiez 192.168.1.1, co by sa dialo, ak by useri z lan2 chceli ist na net, ktorou linkou by isli?

a este ak sa bude ten router1 konfigurovat, to je tam treba zadat aku adresu z lan2? hocijaku volnu?

to by bylo jednodussi, firewall by obsahoval pravidla klientu za nim pro pristup pred nej a do internetu ( prestoze jsou v jedne siti, nezapomenou zakazujici pravidlo na pristup na router2 ) a ti klienti za FW by meli vychozi branu router1, klienti pred fw by meli vychozi branu router2 a vsichni by byli spokojeni ;-).

Neviem ci sme sa pochopili...

ty si pisal: klienti za FW by meli vychozi branu router1, klienti pred fw by meli vychozi branu router2...

Ale ja som pisal, ze by brany na tych routeroch boli rovnake, cize 192.168.1.1, alebo je mozne nastavit na routeri2 vychodziu branu aj nejaku pevnu ip, napr. 192.168.1.4??
Ak mozes napis mi ako by si ty nastavil router2 tak, aby som sa vyhol konfiguracii routeru1.

Router1 je nastaveny ako som pisal: IP:192.168.1.1, maska: 255.255.255.0, vychodzia brana: 192.168.1.1...dik

Dam priklad:
ADSL1 - Router1 - LAN1 - FW - LAN1 -Client2
ADSL2 - Router2 / \Client1

maska pro vsechny stejna, treba plny C rozsah : 255.255.255.0

Router1: vnitrni IP: 192.168.1.1
vnejsi IP: nejaka adresa od poskytovale ADLS1
Router2: vnitrni IP: 192.168.1.2
vnejsi IP: nejaka adresa od poskytovatele ADSL2
Client1: IP: 192.168.1.10, vychozi brana 192.168.1.2, staticka adresa
Client2: IP: 192.168.1.20, vychozi brana 192.168.1.1, adresa z DHCP
nastaveni FW: Client2 zakazane adresy 192.168.1.*
Vyjimky Client2, povoleno 192.168.1.1, 192,168.1.10 port 80,25

staci na pochopeni?

Uplne ted nechapu tvuj problem. Myslis nastavit vychozi branu v DHCP? Routovaci tabulka na routru vypada asi takhle

192.168.1.0 255.255.255.0 192.168.1.1 - znamena, ze sit 192.168.1.0 ma hledat na sitovce, ktera ma adresu 192.168.1.1
80.180.24.3 255.255.255.255 80.180.24.3 - ( tohle je bezne u adsl ) v podstate je to tam trosku zbytecne, protoze dany smer ma hostovou masku, obsahuje jen jedina IP
* * 80.188.24.3 - mu rika, kam ma smerovat IP, ktere nema v predchozich radcich tabulky, v tomto pripade je to vnejsi sit ADSL ( u unixu zapis vypada trochu jinak, ale vyznam se nelisi )