Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyber noveho ADSL modem-routra.

Mam ADSL pripojenie od t-comu 10/1 Mb/s.
Dsl kabel ma koncovku rj-11. Do pc pojde samozrejme rj-45.
V nasich koncinach pravdepodobne pouzivame annex B.
Routre, co som dostaval k pripojeniu sa nedaju pouzivat, lebo pravdepodobne pouzivaju iba jeden procesor na wifi a na komunikaciu utp kablom k pc. A tiez iba jednu antenku na vysielanie a prijimanie.

Pokial moje laicke vedomosti siahaju, novy by mal mat 2 antenky a 2 procesory.

Najpv som chcem okukat udajne najspolahlivejsieho vyrobcu zyxel. Ale ich stranka je dost naprd. Dlho som sa preklikaval, kym som sasiel toto:
http://www.zyxel.com/sk/sk/products_services/p_261 2hnu_fx_series.shtml?t=p
a toto
http://www.zyxel.com/sk/sk/products_services/p_661 hnu_fx_series.shtml?t=p
ale popis tych masiniek je pre mna nezrozumitelny a neviem na co sa vlastne maju pouzivat.

Potom som kukol tohto vyrobcu:
https://www.asus.com/sk/Networking/xDSL_Modem_Rout ers_Products/
Paci sa mi odtial vsetko, ale aby som zbytocne nepreplacal, stacit by mi malo toto (od 87 eur):
https://www.asus.com/sk/Networking/DSLN55U_Annex_B /

Kukal som aj tutoky:
search
Ale podobne ako zyxel, neviem ci je z daneho linku vidiet vsetky adsl modem routre.

Tu nepisu, kolko ma procesorov:
http://www.edimax.pl/edimax/merchandise/merchandis e_detail/data/edimax/cz/adsl_modem_routers_n300_wi -fi/ar-7286wnb/
ani tu:
products

1, Linknuty asus je dvojpasmovy, na co mi to bude ?
2, Pozrite zyxel, ci sa tam da nieco vybrat vhodne pre mna.
3, To iste co v bode 2, len zo stranky d-link, tp-link, edimax.

Dakujem pekne

Neskusal si tak, ze 1 pc pripojeny napriamo kablom a druhy cez wifi na opacnom konci domu.
Hentie t-comacke mi robili ze ten co bol cez wifi sa odpajal pre slaby signal a mal pomalu rychlost.

Preto chcem, aby 1 antena bola urcena iba na vysielanie, 1 na prijimanie a tak isto procesory.
Nie jedna vec na vsetko.

Ale nikde som sa nedocital, ci tieto modely maju 2 cpu alebo ako funguju tie 2 anteny.
Rozhodol som sa, ze vyberiem jeden z tychto 2, cenovo su porovnatelne, len to info co potrebujem chyba !
http://www.edimax.pl/edimax/merchandise/merchandis e_detail/data/edimax/cz/adsl_modem_routers_n300_wi -fi/ar-7286wnb/
http://cz.tp-link.com/products/details/?categoryid =219&model=TD-W8961NB

Ak by mal niekto info, ako funguju, budem rad

No co je panove !

nic, kdejaké bfu instaluje win 10, tak čumíme na telku, co má být? nebo mají být zdejší odpovědáři tvoji poskoci, ty jen zavelíš a oni se ještě omluví, že nepřiběhli dost rychle?

samé sračkové značky, vem zyxel. na rozdíly se zeptej výrobce, mě adsl nezajímá. nebo si zjisti, co se prodává v sk.
počet chipů tě zajímat nemusí, všichni to budou mít stejně.
máš 10mbit připojení a vybíráš, jako bys byl providerem pro celý panelák. jestli jsi, už teď s těmi lidmi soucítím.

U Zyxelu bych byl opratrný. Je velmi pravděpodobné, že v případě vady výrobku nasadí jejich oblíbenou servisní fotku měření hodnoty vyvoleného rezistoru patřičně podloženou argumentací o poškození výrobku přepětím. Tím je řečeno vše...

Vhodné je pohledat nějaké NEzyxel alternativy. Servis Zyxel je obdoba servisu Acer. Je to z bláta do louže. Peněžence pomůže úvaha, co bude až modem nebude funkční v záruční době a jak se Zyxel servis chová ... nebo až nastane jeho položas rozpadu těsně po záruční době předveďte se zkušení rádci ...
Na této poradně to funguje tak, že nejprve musíš dát samostudium, řádně se připravit a teprve pak se můžeš ptát ... Rady jsou často dost povrchní, připomínající ruskou ruletu. Pár čestných vyjímek tu píše k věci ze svých zkušeností.

Suhlasim a vela ludi tu papouskuje to iste. Lebo sa medzi sebou akoby poznaju a myslia si, ze ked hento tvrdi kamarat radca, ze to je to spravne, alebo radi drzia pospolu, aby sa emotivne vyzili, ked sa neda v realnom ludskom kontakte, alebo maju potrebu uznania a to sa tazko dosahuje ak ide clovek proti prudu, vsak.

"Na této poradně to funguje tak, že nejprve musíš dát samostudium, řádně se připravit a teprve pak se můžeš ptát"
Ved preto, som to trosku nastudoval a popisal problem, ale ani to nepadlo na urodnu podu, lebo vraj vela a nechce sa im citat alebo radit s lacnou zalezitostou. Lenze pre mna je to dolezite, lebo roky som pouzival sracku a nevedel som, ze to vobec moze slapat lepsie. Teraz, ked uz konecne viem a chcem vybrat rozumne s dobrym pomerom cena <> vykon, tak narazim zase na nezaujem.

Myslim si, ze ti odbornici co vedia sem nechodia a neradia, lebo ved naco (co z toho budu mat a hadat sa z nevediacimi). A ti co nevedia sa chcu stat odbornikmi. Nieco podobne ako: Ten co vie, to robi a ten co nevie to uci.

Tipujem, ze teraz sa tu na mna strhne sprska kritiky, ale je to dobre, nech si ludia troska uvedomia ...

Riesis hovadiny. Dotaz zbytocny, ides do obchodu kupis si adsl2 router, strcis nastavis, fungujes. Neviem jaky chces na ADSL "vykon", ADSL = rychlost max 16Mbit/s (a uz aj 10rocne gckove wifi ma 56Mbit)

A este k tomu tu aj trieskas uplne hovadiny. Ked sa ti nepaci tak si vyser oko. Na ten excel sa ti uz nepozrem.

Tak pre vsetkych:
z duse neznasam ked sa niekto vyjadri k mojej zalezitosti, bez toho aby si to poriadne precital a premyslel a znazil sa pochopit o co mi ide. Ked tento clovek nieco napise, daju mu za pravdu ostatni debilkovia a ja sa mozem pretrhnut, aby som iba najprv vysvetlil co a jak, aby sme sa netocili v kruhu a odveci.
Ked vies, ze sa ti zastavil rozum, tak so chod dat studenu sprchu alebo vackovy gulecnik a nepis.

víš co nesnáším já? Namistrované machýrky, co mají v hlavě vymeteno. V první řadě ses měl dotázat svého ISP, jaké modemy/routery ve své síti doporučuje, protože to NENÍ JEDNO. Obecně platí, že nejlépe fungují modely které nabízí on, i proto, že mají na míru vyladěný firmware pro použití se značkou DSLAMů, které daný ISP používá. Dále: možná ti nedošlo, že není "jedno" ADSL, ale existuje několik verzí (1/2/2+) s odpovídající modulací a dále různé annexy (A/B) pro použití s analogovou/ISDN linkou. O slovenské DSL se extra nezajímám, jedinou přípojku co tam má moje rodina jsem úspěšně přemigroval na optiku, takže na konkrétní setup se informuj u ISP nebo v nastavení stávajícího routeru.

A co se týká "vysvětlování" - všechno jsi měl napsat rovnou do dotazu (další chruňo co nečte instrukce před položením dotazu), nikdo tu není od toho, aby se snažil pochopit tvé výstřední myšlenkové pochody; buď jsi lama, a pak se slušně ptáš, nebo jsi odborník, ale pak se od tebe očekává spolupráce na výši, a ne takové pseudotechnické blábolení.

Nechápu co řešíš. S ADSL je to stejné, jako s ISDN - je to stará, vyžilá a už se nevyvíjející technologie. Dnes se vyvíjí VDSL(2+). Pokud máš ADSL linku, nemá smysl pátrat, koupíš si co ti libo, pokud chceš kvalitní modemovou část a rozumnou kvalitu zbytku, máš prakticky jedinou možnost - zyxel. Zbytek je dnes prakticky OEM jednoho nebo dvou výrobců. Ne nadarmo technici telekomu mají ve výbavě testovací zařízení právě od Zyxelu (s upraveným FW).

A co se týká tvého vyhryzování: řešíš barackoviny, jak ti už několik lidí napsalo. Běžný user nedokáže využít ani funkcí toho nejlevnějšího routeru, profík DSL router použije jen jako modem vybridgovaný na ethernet. Ale je potěšující se od lamičky dozvědět že tomu vlastně nerozumím. ;-)

Nevím, co jsi zažil ty, ale já naprosto profi přístup při reklamaci NASu.

Zyxel je navíc jedna z mála firem, která má vlastní vývoj jak HW, tak SW. Navíc zrovna Zyxel patří k těm (nej)kvalitnějším, lepší routery a desktop switche dělají z plechu, staré DSL routery a modemy ve službě doslova sfosilizovaly (narozdíl od smetí typu Aušus, D-link, apod.) a existuje jen jediná spolehlivější značka DSL routerů - Alcatel (to byly doslova profi krabice prodávané v SOHO segmentu).

Ja neviem kde si videl nejake 2CPU? Routre nepotrebuju 2CPU, je tam nejaky ARM (1- az x-core), na tom bezi firmware (linux). Nepotrebujes to.

2 anteny tam nie su na to aby jedna vysielala a druha prijmala, to si zas videl kde? 2 anteny zlepsuju rozlozenie signalu v priestore, ak si v budove apod. (je to silne komplexna technologia, laik to nepochopi). Pripadne u vyssich noriem sluzia na 2pasma (ak nemas noveho 5GHz klienta tak ta to tiez nezaujima). Ma to 2 anteny. Konec diskusie. Kludne si to mozes kupit, stale nikto nechape co mas za problem (a preco nepouzivas doterajsi router)

Co by ta malo IMHO zaujimat:
1. ci to ma gbit LAN (ak mas viac PC alebo NAS, tak to je vhodne, kopirovanie 100MB/s namiesto 10MB/s)
2. jaky to ma datovy troughput ci jak sa to vola (aby zvladal ten gigabit (100MB/s) medzi dvomi LAN konektormi)
3. funkcie ktore chces. podpora 3G USB modemov? nepotrebujes. VoIP? Nepotrebujes. Dual WAN? Nepotrebujes. USB mass storage? Mohlo by byt ak to chces pouzivat.
4. kvalita a rychlost wifi - zaujima ta ak mas nejakeho wifi klienta s normou "n" alebo vyssou, pripadne ci mas klientov podporujucich 5GHz pasmo. Ak nemas novych wifi klientov, nezaujima ta. Ale pre buducnost je dobre asi kupovat dual band.
5. ci to je kompatibilne s tvojim providerom. Zvycajne v CR predavane ADSL2+ su kompatibilne s tym jednym/dvomi operatormi, ale preistotu by som si to overil. Nemal by to byt ale problem

teraz som konecne nasiel ten tvoj problem skryty kdesi v odpovediach (to je jedina vec ktoru si mal pisat do dotazu)

druhy cez wifi na opacnom konci domu.
Hentie t-comacke mi robili ze ten co bol cez wifi sa odpajal pre slaby signal a mal pomalu rychlost.

to sa neda garantovat nikdy, ptz to zavisi hlavne od toho domu (odrazne plochy a utlm stien atd). Da sa to ovplyvnovat polohou routra (aj 10cm vedla moze uplkne zmenit), polohou anteny (snaz sa byt kolmo k nej), da sa to zlepsit obmedzenim normy na "g" v routri, a 2antenove routre su principialne v tomto lepsie, ale nikto ti nebude garantovat ze v tvojom dome budes mat v nejakom bode X lepsi signal. je tam ale pravdepodobnost ze trochu lebsi bude, ak ma 2 anteny.

Preco sa s nim trapis dalej? Dotycny pan (skor chlapec) je vacsinu casu na poradni arogantny, sprava sa tu akoby mu to patrilo. Pritom splieta blbosti (2 procesory, oddelene RX TX anteny) a samozrejme musite mu poradit hned a vsetko musi byt do 40 eur.
Do toho pride dalsi blbecek, co ohovori celu poradnu a ohovori istu znacku (moju oblubenu mimochodom), pricom konkretnu radu neda.
Aj by som dotycnemu poradil, ale s takymto pristupom je mi jedno, co si vyberie a celkovo ma jeho problem nezaujima.

Zaujimave by bolo diskutovat o tom nakolko 2 antenove routre pomozu v uzavretych priestoroch (ma to eliminovat problem zrusenia vlny pri skladani odrazenych vln). Na to sa chcel evidentne opytat, a na to sa mal opytat priamo, a ne pisat nezmysly o procesoroch co kdesi precital na nejakeom kocurkovo webe. Ja osobne som 2antenove routre netestoval. Vysiela to 2x na roznych kanaloch stejne SSID alebo jak to funguje?
(napr. toto tu moze byt nejaky dvojity router a prehodi sa mu to potom na ten druhy kanal? 1463596-nejde-wifi Alebo ma nejak divny ovladac wifi karty ze to neurobi automaticky. Alebo sa to prehodi na nizsiu normu, to by malo byt automaticky dynamicky, ci?)

Dosah, stabilita, sila signalu je pre mna druhorada, lebo ja som stale pripojeny cez kabel. Ide o to, aby ten druhy nerepcal.
Pre mna je prvorade, aby modemrouter stihal naraz fungovat ak su pripojeni 2 a viac ludi. Nechcem, aby sa zvysovalo omeskanie pri praci s internetom. Chcem aby to prirodzene stihal.

O 2 antenach som sa zmienoval preto, ze to rusenie odraz a neviem co co si spominal, by sa dalo vyriesit jedinou silnou antenou, ale kedze europske normy povoluju max 100 nieco co by malo byt 5 decibelov, tak preto routre su nutene pouzivat viac anten (si myslim). Lezne nezmenil sa princip fungovania tych anten, teda su sucasne pouzivane na 2 veci, pricom ked su 2 by nemuseli.

Teda aj ked edimax a tplink budu mat znatelne lepsie pokrytie a silu signalu, tak stale mozu haprovat v sviznosti komunikacii, ak bude naraz intetnet pouzivat viac ako 1 clovek. Preto tam chcem 2 cpu.

neda sa to vyriesit 1 antenou, je to problem priestoru, a ne sily signalu.
A navyse europske normy (IMHO) nepovoluju viac vykonu jak to co uz mas, to je ale nepodstatne ked sa bavime o inom.

P.S. a akykolvek router aj za 5korun stiha obsluhovat 2 ludi na 16Mbit linke. To by stihal aj PMD85 z roku 1985 :-)

Ked ale ten druhy si tam pusti torrenty a podobne, tak potom je problem v tom ze zahlti tvoju ADSL linku poziadavkami, a prvy uzivatel potom ma oneskorenie. Problem je ze sa musia pakety od 2 ludi nacpat do 1 ADSL dratu, a to v nejakom poradi.
Ak chces eliminovat tento problem tak chces router ktory podporuje funkciu QoS (quality of service) kde mozes potom v nastaveniach routra obmedzit uzivatela A aby nespomaloval uzivatela B, a naopak.

Tie asi nemaju QoS (treba si tam stiahnut navod a hladat v nom QoS, skus si to tam stiahnut a pozret si to). Ale asi to nemaju. QoS ma urcite nejaka vyssia rada zyxel apod., ale nemam prehlad v modeloch a znackach.

Ak si povies ze ti netreba QoS tak potom ale ked ten druhy pusti torrenty apod tak mozes mat mierne oneskorenia apod. (normalne to nevadi ale ked hrajes cez web tak to moze vadit)

To na co si dal linky tak TPlink su tam 3 rozne, ten prvy ma aj 5GHz pasmo, a USB porty, tie dalsie nemaju 5GHz. Jeden je 3antenovy a ten posledny 2antenovy a bez USB. Ten edimax nema 5GHz ani USB (pozri si ale navod ci nahodou nema QoS)
P.S. a kvalitativne neviem su to lacne veci, sice moj lacny dlink funguje uz roky (5) bez problemov, ale mozes mat aj "stastie" na kus a skape to za rok apod :)

u víceanténních rádií to funguje tak, že se použije antenna diversity (viz Diversity_scheme a Antenna_diversity) s tím, že některé výstupy jsou pro TX, jiné pro RX, případně "obousměrný" RX/TX. A funguje to překvapivě dobře, za předpokladu, že protikus je vybaven podobně.

Na více frekvencích vysílají jen duální rádia (2,4 + 5GHz), pokud nemyslíš rozšíření kanálů, co přišlo postupně s novými normami G/N/A/AC