Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem záloha win 10

ahoj,

rad bych se zeptal. na svem notebooku lenovo thinkpad T540p jsem mel win 8 Pro. presel jsem pres 8.1 a na win 10. z ruznych duvodu bych chtel prejit na linux. vybral jsem si gentoo. nejsem az tak naivni, abych veril, ze vse pujde hladce. pokud by se mi vse nepovedlo a ja se vracel k windows, dokazu ho nejak obnovit? vytvoril jsem si we win 10 bitovou koupii systemu a pak jeste disk pro opravu. nekde jsem cetl, ze pokud prepisu bootovaci tabulku, ze pak nedokazu vyuzit recovery primo na notebooku. bude stacit sada DVD te bitove kopie? co kdyz se s ni neco stane? funguje to, ze si z webu stahnu win a nainstaluju ho? notebook ma UEFI, takze nemam product key a nemam s timto zkusenosti.

muzu pozadat o pripadne rady, tipy abych absolvoval co nejmene problemu?

diky moc

tak, zalohu jsem si udelal dobre:-)

souhlasim s tim, ze gentoo neni nejvhodnejsi pro zacatecniky. ale ma vlastnosti, ktere chci. uz jsem nejaky cas pouzival kubuntu, ale vadi mi, ze kde je takovy moloch. sice by si to zaslouzilo mozna nove tema, ale zeptam se tedy zde.

gentoo chci proto, ze chci neco, kde toho na notebooku budu mit co nejmene. veci ciste jen k praci. chci aby to bylo rychle a bezpecne. proto byla volba gentoo + fluxbox. naprosto mi nevadi nevyvonene prostredi. mam rad a preferuji jednoduchost a cistotu.

nuze: gentoo jako OS
a programy k praci: excel (nebo libre), java (v te bezi me pracovni programy), prohlizec (chrome, firefox)

vic nepotrebuju.

prijde mi, ze ve win 8, 8.1, 10 je spousta balastu, ktery nepotrebuju.

proto ta zmena

(ale porad je mi jasne, ze gentoo bude orisek. jenze verim, ze jakmile tohle rozchodim, tak nebudu muset delat uz nic:-))
nepohrdnul bych dual bootem (pro vsechny pripady), jenze jak tak ctu, tak to bude jeste tezsi, nez ciste gentoo

Ak si mal W8 bez bing, tak vzdy mozes pouzit aj medium stiahnute z MS, a licencia v ACPI (ne UEFI ten s tym nema nic spolocne) plati. Ak si mal with bing tak instalacka na MS neni. Idealne je samozrejme zalohovat si recovery na USB stick, Win alebo vyrobca to moze umoznovat v recovery manageri, win v tych nastaveniach obnovovania, alebo recovery manager od vyrobcu medzi programami. U mna na aceri s W8.1 to slo zalohovat (ten recovery system) na USB stick.
Ak ne tak si urob obraz vsetkych oddielov alebo celeho disku, da sa na to pouzit cokolvek, clonezilla, apod. Alebo aj samotne vytvorenie bitovej kopie Win je tiez zaloha.