Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještě nikdo to nevymyslel?!

Zdravim všechny maniaky! Dneska sem dostal brouka do hlavy když sem zjistil že ještě pořád nikdo nevymyslel něco jako externí grafickou kartu do noteboků. Našel sem sice nějaký články a video o tom že něco na ten způsob už tu bylo, ale že se to moc nevyplatilo a taky něco o tom že přez USB by to nikdy prohnat nešlo, protože je asi 200x pomalejší než PCIe. Mě zajímá jestli někdo z vás neví o nějakym tajnym řešení, nebo jestli nemáte informace o tom že by se chystalo něco na způsob tohoto. nebo speciální konektor do noteboků třeba něco jako pcie kryté plastem z boku na vpíchnutí karty :D jo asi SCI-FI. Vážně mě trošku mrzí že notebooky nemají tu výhodu co počítače v té výměně komponentů. Bylo by super koupit si tu super placku na klín do postele a vědět že až nebude stačit, tak stačí jen dokoupit výkonnější chip GPU a dobu zase dohnat. Doufám a myslim si že se dožiju toho že to jednou všechno bude fungovat jak lego kostičky. ZARAZILO MĚ ŽE TO TAK JEŠTĚ NENÍ KDYŽ LG MÁ TELEVIZI JAKO SAMOLEPKU NA ZEĎ. Předem děkuji všem těm co to nevemou stim že sem píše předškoláček co se hroznně nudí a mele blbosti a děkuji těm co mají nějaké informmace nebo zkušenosti s tímto tématem za jakýkoliv příspěvek do tohoto asi pro věčinu zbytečného vlákkna. :)

Asi jsi špatně hledal, protože externí grafické karty pro NB již existují, pouze nejsou vzhledem ke svým rozměrům a ceně rozšířené, protože nikdo rozumný nic takovýho nekoupí:
Konečně můžete mít externí grafiku k notebooku - velká krabice, dělající z přenosného NB nepřenosný krám, cena asi 8000 Kč bez grafické karty(!).
MSI GS30 Shadow: notebook s dokovací stanicí pro externí grafickou kartu - cena kompletu (NB + dock) je asi 65000 Kč.
Dokonce si takový externí box můžeš vyrobit i sám: Externí grafika pro notebook jde sestavit i vlastní silou.

Neexistuje něco jako když je externí HDD, externí CD čtečka, tak i něco pro grafickou kartu ... mluvim o tom že se firmy alias vyrobci CPU AMD nebo intel jednou za čas dostanou k technoligii která jim umožní zdokonalit mobilní procesory a integrované GPU. Zaráží mě že se ještě všichni nedostali k nějakýmu vývoji Upgrade třeba právě těch čipů. Myslim třeba jeden z nápadů ... co kdyby ty GPU funguvali na způsobu CPU v počítači ... Prostě vyjmu starou a vložim novou ... namastim pastou, přiložim chladič, zavřu a jedu.

ano. vím že je to s notebookem složité, ale řekl bych že výběr těch nízkožravých mini GPU přikládané k CPU je už docela dost, hlavmě pro mě tady zajímavé GPU co jsou u APU series od AMD. Zaráží mě že jsou furt takový na jednu stranu technologický překvapení alias, Oculus rift, Hololens, ta LG televize a spoustu a spoustu dalších, který předbíhaj dobu ... a že ještě pořád nikdo nedal do oběhu něco jako upgrade GPU pro notebook. V tomhle mám pocit že se to nikam nehlo a vymyslet krabici do který se narve extra zdroj a titan X je hrozně stupidní.. to už je lepší si koupit všechno do mini itx.

Výměnná grafika zabírá mnohem víc místa, než když je napevno naletovaná na desce. A současný trend je vše co nejvíce minimalizovat, jde to tedy přesně opačným směrem.
Navíc je chlazení v notebooku dimenzované jenom na určité množství odpadního tepla, takže i z toho důvodu by výměna nebyla tak jednoduchá.
Vymyslet výměnnou grafiku by nebylo složité, ale málokdo by si to pak koupil. To je hlavní důvod, proč se to nedělá.

Asi Tě nenapadly minimálně dva důvody:
1. Grafiku netvoří jen samotný čip; proč by se jinak dělaly tak velké grafické karty? Až se Ti podaří celou velkou grafiku narvat do jednoho čipu s přijatelnou výrobní cenou, přihlaš se o Nobelovu cenu.
2. Víš proč mají stolní PC velkou bednu? Zejména proto, aby se snáze mohlo odvést odpadní teplo z CPU a GPU, které mohou mít dohromady i stovky watů. A teď si představ, jak chceš tohle odpadní teplo odvést z malého prostoru notebooku. Až na to přijdeš a bude to řešení výrobně jednoduché a laciné, přihlaš se o další Nobelovu cenu.

To všechno mám v hlavě. Ale dřív grafiky taky museli bejt velký mordy s pasivnim chlazením a s nic moc výkonem a dneska sou mnohem výkonější integrované právě například v AMD A8,10 APU cpu a funguje to docela i v notasech a výpočetní výkon není špatnej. De mi o to že si koupim třeba notas s procesorem intel, kterej bude chladnej jak mrazík, protože má velice kvalitní odvod tepla pro výkonný procesor a teoreticky by zvládl silnější GPU ... proč nelze k tomu dát právě třeba nějakou tu HD 8760d či jak se jmenuje a výkon tak navíšit.... chápu že je to složité, ale podle mě hodně lidí kupuje novej notas právě kvůli tomu že jim nestačí GPU a nemyslim si teda že by se to slušně neprodávalo.

Jelikož nejsem genius na nějaké pájení a hraní si s vývojem čipů, tak já na tom asi nikdy nezbohatnu ... ale myslim si že jednou se to stane běžnou záležitostí... a že cena nemusí bejt vůbec tak vysoko a zároveň si myslim že výkon nikdy nebude srovnatelný s normálními GPU do desktopů. Všechno dřív bylo scifi a dneska to funguje ... at už mluvim o skoku z pevných linek na mobily, tak z černobílé televize po milimetrovou placku na kterou dneska mluvíme.

Složité je to pravděpodobně natolik, že by to navýšilo cenu na neúnosnou mez. A taky by ten notebook asi nebyl zrovna lehkej - chladiče na výkonný stolní CPU mají klidně přes půl kila, to samý i na grafiku; v mobilním provedení by musely být ještě mohutnější, takže bys ssebou tahal asi kilo a půl železa navíc.
Musím prostě zopakovat: zamysli se!

Asi máte pravdu ve všem co ste napsali a já vaše slova nepopírám a neříkám že to tak není ... de tady čistě o mé fantazírování. Zamýšlím se a pořád se ničeho nedomýšlím ... v noteboocích postupně vzniká čím dál vyšší grafický výkon a postupem času se vývojáři snaží na výkon snižovat velikost, vyzařování tepla a spotřebu a dokonce jsou už notebooky co mají ty grafické karty dvě... Poloviční výkon klidně i čtvrtinový by byl pořád dvakrát vyšší než nějaká HD graphics od intelu a vešlo by se to tam :D :D :D mě to prostě furt zaráží.

Důležité slovo je rentabilita, už to psal Karel.
Vy,yslet se dá ledacos, ale žádnej výrobce do toho nepůjde, když ví, že by se jim vývoj nezaplatil, protože by si to - ať již kvůli vysoký ceně, omezený přenositelnosti atd. atd. - koupilo jen pár nadšenců.

Ked chces integrovanu AMD tak si mozes kupit rovno notebook s AMD CPU. Ze by to bola nejaka vyhra to sa ale povedat neda.
Za dalsie si uvedom ze desktopove grafiky zeru aj 200W, notebook moze zrat tak max. 60W dokopy CPU+GPU, ne viac, aby sa to dalo uchladit a napajat tym prditkom alebo baterkou, nech k tomu nemusis tahat v kufri autobateriu. Z toho dovodu zabudni na nejake desktop cokolvek.

Tajne reseni je zahodit notebook a kupit si iny. Vyrobca by bol truba keby ponukal nieco ine.
Interne grafiky sa daju menit, problem je ze to moc nezozenies a neni to moc standardne co sa tyka roznych vyrobcov.

Externa grafika je nezmysel. Existovat moze ale nebude sa na tom dat hrat. Dala by sa urobit grafika do expresscard slotu ale vyrobci notebookov sa jaksi na expresscard sloty asi vysrali.
A nemohol by si mat obraz na LCD notebooku.. Z toho dovodu je "externa grafika" kravina na kvadrat.

Taky si to dokážu představit.
Kdyby měly notebooky vyvedený klasický PCIe konektor někde za baterií (jelo by se bez vložené baterie) a desktopová grafika
by byla za notebookem (ve speciálním boxu) spojená tímto flex kabelem (ebay.com/itm/280933089391?) a nápájená externím zdrojem, stejně jako ext. 3,5" HDD. to by mohlo fungovat :)
Nebo kdyby šla PCIe technologie nahradit optickým kabelem to by bylo ještě lepší B)

Vsechno uz tu bylo :)

Notebook je neco prenosnejsiho, nez prenosny pocitac a vykonnejsiho, nez kapesni kalkulacka.

Aby byl prenosny, musi obetovat cast (mozneho) vykonu pocitacu, protoze to znamena i objem, chlazeni, spotrebu ...

Samozrejme idea, ze to bude prenosne i za cenu nizsiho vykonu a ze kdyz s tim prijdes domu, tak tam vrazis dalsi kus HW, aby to bylo vykonnejsi i kdyz neprenosne, dokud to zase nebudes chtit snadno odnest nekam jinam tu uz byla realizovana a pak pro nedostatek zajmu v podstate opustena. Najdi si docking station.

Jelikoz cena pocitacu sla dolu a vykon nahoru, tak uz je to prenosne neco vykonne dost pro normalni pouziti a s pristupem k internetu neni problem obsah synchronizovat s tim vykonnejsim necim, co se nosi hur. A nemusi se delat slozite konverze s potencialem pro vsemozne technicke problemu, jen aby se usetrilo za spolecne CPU a RAM, kdyz i to CPU muze byt doma vykonnejsi a v NB zase uspornejsi, takze ani to uz neni vyhodou mit spolecne.

presne, ntb je vymysleny s ohladom na mobilitu a nizku vahu, nie na vykon.
chces vykon? kup si stolove pc, ktore je mrte vykonne, ale zase malo mobilne. jednoduche.

rovnako ako so skodovkou nestavas dom, ale potrebujes bager. a bager zase nechodi 120 po dialnici, nema kufor a 5 sedadiel. hadaj preco.