Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hádanka - najznámejšie české slovo

Dnes máme taký veselý deň, tak načo sa venovať problémom? Dáme si tu jednu hádanku na osvieženie mozgových závitov:

Ktoré české slovo je najznámejšie na svete? Aby nedošlo k zámene s iným slovom, tak tu sú nejaké fakty k tomu slovu:
- bolo vymyslené na nazvanie niečoho, čo dovtedy nemalo žiadny názov
- v dobe vzniku toho slova neexistovala ešte vec, ktorú to slovo označuje
- používa sa v slovenčine aj v angličtine v rovnakom znení (aj písomne aj zvukovo) a tiež aj v niektorých iných jazykoch
- v dobe jeho vzniku sa o tom toľko nehovorilo ako teraz a každým dňom viac

Ak sa vám zdá, že to môže označovať viac vecí, tak ich kľudne píšte, aspoň uvidíme, aké české slová patria medzi najznámejšie.;-)

Podľa rozvinutosti vlákna uvidím, kedy zverejním správnu odpoveď, buď to bude večer o 21:20 alebo o 6:30 ráno. Hinty hádam nebude treba.

loading...

Jak již bylo řečeno, slovo robot zavedl do literatury Josef Čapek.

Málokdo však ví, že prvenství v použití tohoto pojmu náleží Gabriele Preissové, představitelce českého literárního realismu, která chtěla zmíněný výraz použít ve svém díle již v druhé polovině předminulého století. Bohužel na nátlak tehdy mocné feministické lobby představované především Karolínou Světlou pozměnila hlavnímu hrdinovi (literárně) pohlaví a tak vznikla Gazdina roba.

Nejznámější české slovo je
PIVO
To se naučí každej cizinec, kterej k nám přijede. U nás ve fabrice byl jeden anglán asi 7 měsíců na special support, ale za celou dobu se nenaučil ani trocha česky, jen to jediný slovo PIVO, aby si ho mohl objednat v knajpě.