Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alternatíva za starú dosku

Momentálne mám zostavu po upgradu :

P5K SE doska, LGA775 socket - čaká na výmenu, ostatné už som menil.

Intel core2 quad q9300 - miesto duo 5200
GTX 650TI - miesto GT440
Seagate Barracuda 1TB 7200 - miesto Hitachi 320GB
Transcend 2GB 800mhz DDR2, Kingston 2GB 800mhz DDR2 RAM - miesto 2x Apacer 1GB 333mhz
Gelid Tranquillo rev2 - miesto klasického chladiča.
ATX 350W

Tak k tej doske.. je to už veterán. Pred mesiacom oslávil 10 rokov, nebol nikdy servisovaný , ale má svoje obmedzenia, ako na RAMky, kde dám max 8gb 1066, tak na tok dát grafickej a občas dlhšie nabieha. Mal by si už odpočinúť. Hľadal som alternatívy a tam som sa sekol. Na väčšine e-shop stránok socket 775 už vôbec nieje zaradený , na niektorých sú, ale podľa hodnotenia nestoja za reč. Niektoré automaticky režú frekvenciu DDR3 RAM z 1333 na 800mhz, niektoré majú zlý manažment RAM, ostatné sú zas buď kazivé, málo slotov atď.

Moja požiadavka by bola jednoduchá keď iba upgradujem staršie PC na trochu novšie, na úplne nový nemám peniaze, tak nemám záujem o socket1150 atď , tie ani nepíšte, hľadám kompatibilnú náhradu socket775. Stačí keď mi tam pobeží bez problémov DDR3 RAM na 1333mhz na Dual Channel, má prehľadný a jednoduchý prístup a manažment BIOSu,USB 2 alebo 3, PCIe v2, SATA2 alebo viac, a celkovo je spoľahlivý medzi ľudmi. Na cene moc nezáleží.

na úplne nový nemám peniaze
Na cene moc nezáleží.

To si tak trochu odporuje. Na upgrade bys potřeboval novou základní desku, procesor, paměti, asi i zdroj a grafiku… Takže nový počítač. Co děláš tak náročného, že 8GB RAM nestačí? Délka nabíhíní nebude způsobena stářím, musí to fungovat stajně rychle, jako když byl počítač nový, pokud sis to nezaneřádil zbytečnostma.

kompatibilnú náhradu socket775

To může být zase jedině deska se stejným socketem.

Tak ako som vravel, nový nechcem , lebo som teraz upgradoval staré PC a posledná vec čo mi chýba je základná doska, ktorú neviem nájsť vhodnú miesto tejto, ktorá stále funguje ako má a cenovo som to myslel že na nové PC nemám aj tak peniaze ale na cene dosky nezáleží. či to bude 50 alebo 100 euro. Menší upgrade vždy poteší. Chcem ostať pri zostave ktorú som písal, len mať o trochu modernejšie všetky veci.

No nevim, co od nove desky ocekavas. USB2 a SATA2 uz na te stavajici desce mas, USB3 na LGA775 asi tezko najdes, mozna jen novejsi PCIe, pokud sezenes neco s G45. Na 1333MHz pameti tak leda X48, ale to byla spis specialitka pro workstation.
Nerikam, ze nic lepsiho nesezenes, ale prijde mi to jako zbytecnost.

Pokud na tom trvas, mrkni se po:
GIGABYTE GA-X48-DS5
ASUS RAMPAGE FORMULA
ASUS P5E DELUXE
DFI LANPARTY UT X48-T3RS
ale ceny jdou hodne pres 100 EUR (to DFI skoro za petistovku).

Vyhozené peníze. Nákup by se ještě možná dal pochopit, kdyby šlo o náhradu za odešlou desku, ale jinak ne.
Na další problém narazíš, až se do té desky rozhodneš dát 8GB DDR3. Absolutní většina v současnosti prodávaných 4GB modulů (8GB kitů) je totiž v provedení Single Rank, což je s deskami s775 neslučitelné.

Pokud to máš pochopit, tak to musím napsat takto:
DUAL RANK (2R) modul jsou v podstatě dva SINGLE RANK (1R) moduly na jedné destičce (z každé strany jeden).
Desky s775 umí adresovat maximální kapacitu 2GB/RANK (některé ani to ne) a obslouží max. 8 RANKů (max. 2 v každém DIMM slotu).
Pokud tedy koupíš 4GB SINGLE RANK modul, tak nebude fungovat, protože jeden jeho adresový vodič bude ve vzduchu (nebude spojen s chipsetem základní desky). Pokud budeš mít velké štěstí, tak ten adresový vodič bude připojen na GND a 4GB modul pak poběží s poloviční (2GB) kapacitou.

Kupodivu tam ALZA má v popisu i uvedeno, že jde o Single Rank provedení. Takže tyhle paměti ti v desce s775 nebudou fungovat ani náhodou.
Stejný problém je i u o generaci novějších desek (s1156). Použitelné jsou tyto paměti až u desek dalších dvou generací od INTELa (s1155 a s1150). V nejnovější generaci (s1151) už jsou opět nepoužitelné, protože ta zvládá jen DDR3L (1.35V).

Jenom ciste pro zajimavost, co te nuti porad spekulovat nad zakladni deskou?

Pokud ti zakladni deska odesla, tak proste vem jakoukoli, ktera podporuje tvuj procesor, budes rad za cokoli co sezenes, pokud ti zakladni deska funguje, co te nuti ovazovat o vymene?

Proste se smir s faktem, ze jsi udelal co jsi mohl a tvoje PC dosahlo vykonostniho limitu a vymena zadneho jednotliveho komponentu nevede k navyseni vykonu, pokud chces navysovat vykon, musis se poohlednout po cele trojici deska, procesor, RAM.

A poznamka nakonec, zajimave, ze neresis vymenu zdroje, ale treba mas nejaky hodne kvalitni, ktery proste drzi v pohode i tech 10 let a vic.

Ako zdroj moc neriešim, mám asi tretí od začiatku čo mám tento PC. Jeden sa pokazil úplne, druhý začal robiť čudné zvuky, nahlas cvakalo v kuse a točil sa ventilátor aj po vypnutí PC, tretí sa pokazil do troch dní, išiel na reklamáciu a vymenili mi ho bez problémov za nový ktorý mám 2 roky asi. Zatial moje PC nevyžaduje viac Wattov. Jedná sa o preventívnu kúpu, predsa doska už má 10 rokov a môže kedykoľvek vyprdnúť a keď sa to stane tak budem mať veľké no viete čo. Takto by som mal odložený ten starý pre prípad keby prdol ten nový, lebo momentálne nemám žiadnu náhradu. Všetky staré komponenty mám odložené pre prípad núdze, všetky fungujú.