Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Generácie intel procesorov.

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ako sa rozdelujú INTEL procesory, ktorá je 1 generácia, 2 atď. Nejakú históriu resp. rozdelenie čo patrí do jednotlivej generácie a nejakú charakteristiku som na internete nenašiel.

Vopred ďakujem za odpoveď :)

To neni generacia intel procesorov, ale generacia "core i3-i7" rady (t.j. pocita sa to od r.2010 ci tak dajak). Generacie odvtedy:
1.gen= dajake preznacene cosi
2.gen= sandybridge
3.gen= ivybridge
4.gen= haswell
5.gen= broadwell
6.gen= skylake
Pisem zhlavy tak snad to je spravne :)
Cim novsia generacia tym lepsia je architektura jadra. Generaciu poznas podla prvej cifry z tych 4 cifier v oznaceni CPU. Vseobecne ta to nemusi az tak zaujimat, ptz do nejakej zakl.dosky ide strcit len 1 generacia (vynimka bola sandy/ivy co je skoro to same, a asi aj haswell/broadwell co je tiez skoro to same :) a teda vyberas si do nejakej dosky podla vykonu (zvysne cifry), a ne odlisne generacie.

1.gen= dajake preznacene cosi

Tak to pozor, 1.gen byl Nehalem a jednalo se o uplne novou procesorovou architekturu, ktera prinasela oproti predchozi architekture Core2 znacna zlepseni, nicmene byl brzo nahrazen opet novou architekturou s dalsim velkym narustem vykonu Sandy Bridge.

Me to dodneska trosku stve, protoze jsem si v dobe vydani SandyBridge koupil Nehalem core i7-950, nenapadlo me, ze nova architektura tak brzo po Nehalemu, kterym se Intel vicemene tvrde odpoutal od AMD smerem uplne do jine procesorove ligy, bude mit zase tak valky narust vykonu.