Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Představa o napětí

Dobrý den.
Učím se na SOŠ Elektrotechniky a informačních technologií druhým rokem a měl bych dotaz ohledně představy napětí.

Ať jsem se ptal kohokoliv ze třídy, nikdo mi nedokázal nějak graficky popsat, co je to napětí, resp. jak "vypadá".
Jak si ho tedy lze nějakým způsobem představit.

v minulém století existovaly ploché baterie. tam si šlo napětí docela dobře představit olíznutím těch kontaktů. 9V baterka štípala víc. od pohledu je jasné, že napětí nesouvisí s bapacitou (u baterií), nebo výkonem (u zdroje).
na základní škole vám výrobu napětí předváděli generováním na nějakém dynamu nebo na cívce.

když už středoškoláci pochopí co to je napětí, zaskočí je otravný pedagog informací, že existuje i střídavé napětí - a jsou zas v hajzlu, nemají si to jak přestavit.
olizování zásuvky moc nedoporučuju, uděluje se za to darwinova cena.

Že je to hardware jsem se překlikl.
Google mi neukázal žádný grafický popis, vlastně když to teda ani nejde, nezjistil bych to. Vím, že ve škole to někdo popisoval jako dvě nádrže s vodou a uprostřed nich je trubka.

Díky za odpověď lední brtník, asi jako na každé stránce, kde potřebujete s něčím pomoci na vás vyjede X odpovědí, které vlastně ani odpovědi nejsou a pak 1 skutečná odpověď.
Inu, občas si přece musíme pozvednout ego, i když jsme vlastně ve skutečnosti všichni průměrní, ale tváříme se, že jsme něco víc.

Přeji hezký večer géniové a ještě jednou díky za odpovědi (:

mono: jo, napětí je rozdíl potenciálů, proto ty 2 nádoby.
jako když se v pc bastlil ventilátor mezi větve +5V a +12V (mají společnou zem, teddy je mezi nimi 7V) kvůli snížení otáček a hluku.

moc jsem z tvé reakce nezjistil, jestli tak nějak intuitivně chápeš i střídavé napětí: to je průběh, který střídá velikost a polaritu v čase (typicky podle sinusovky).

taky se dnes hojně ve výstupních obvodech a prakticky ve všech stabilizátorech používá pulsní jednosměrné napětí: jeho hodnota se od oka tipne podle procenta plochy (střední hodnota), správně by mělo jít o efektivní hodnotu, ale tím vás asi nezatěžují.

jako bonus zbývá pochopit rozdíl mezi napětím a proudem.
napětí bývá dané zdrojem a zátěž si vezme jen tolik proudu, jaký je její odpor - starý ohm si ten zákon pojmenoval po sobě.

snad vám to střední vzdělání k něčemu bude.

Napětí si lze představit jako výšku, ze které pouštíš na Zem předměty. Čím větší výška, tím vyšší rychlost a energii má jeden konkrétní předmět při dopadu na Zem. Čím větší napětí, tím více práce vykoná jeden elektron při průchodu částí, na které se měří napětí.