Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Expoziční doba u videa 1/8s . Význam?

Zarazila mě u foťáku možnost ve videomodu v režimu M možnost volby expozičního času 1/8 sekundy, což je dokonce méně než framerate.
Zajímá mě:
-zda se exp. čas ve video modu nějak významem liší od exp. času fotografie, jestli tam je třeba nějaká jiná definice (například vůbec necvaká závěrka. Haha vtip
-Jak je vůbec technicky možné mít dobu expozici delší než 1/framerate (25fps, tedy 3x delší!).
- K čemu je to dobré?
- Mohou z toho být nějaké problémy? Například nějaké totální rozmazání?

- video muzes udelat i z par fotek, tak, ze proste jednu fotku nechas prez prislusny pocet framu. cili technicky to mozne je - sejme fotku, hodi ji do tri framu po sobe, sejme dalsi, hodi do tri framu po sobe - zadny problem.
- u normalni kamery bych rekl, ze dlouha expozice umozni natocit aspon neco i pri velmi nizkem svetle - treba kdyz tocis co se deje u netopyru, jak rostou kytky v noci, nebo treba deni na dvorku u kulny - sice neuvidis zlodejum do tvare, ale postavy spocitas a velikost a tvar taky bude nejak sedet - nevim, jak dlouha expozice muze mit smysl u digitalu, ale imho tam se taky strada naboj a cim dele tim vice se nastrada, jen neblikas zaverkou a neposouvas film, ale vycitas a nulujes pixely z chipu
- rozmazani u pohybu urcite, taky asi presvetleni na normalnim svetle, ale imho jen problemy typu "fotka se nepodarila hezky, protoze" - samozrejme pokud tim nebudes mirit do slunce, tam bys mohl neco vypalit lupou

Ono by nebylo až tak od věci napsat o jaký foťák se jedná. Ale všeobecně lze říct, že narozdíl od kamer foťák nehlídá nastavení nesmyslných expozičních hodnot pro video. Prostě tato nastavení jsou společná pro fotky i video. Takže se znaž nastavovat expoziční čas ne 1/(2x počet snímků za vteřinu) a správnou expozici potom doladit clonou, citlivostí, šedým filtrem (je-li světla moc) nebo přisvícením (je-li světla málo).

využíva sa to napr.na kompozičné zábery,keď sa vyhotovuje záber zložený z jednotlivých farebných spektier,u jednoduchších foťákov obvykle len R+B+G-hlavne pri fotení alebo natáčaní hviezdnej oblohy v spojení foťák + teleskop/teleskopická predsázka,takže sa za dobu 1/8 vyhotoví záber v R spektre,v B spektre,v G spektre a následne vykoriguje kždé spektrum zvlášť,aby boli viditelné aj záležitosti,ktoré môžu v bežnom farebnom režime zaniknúť,existujú aj špecializované prístroje,ktoré vedia takto fotiť a natáčať v troch,štyroch,šiestich,ôsmich dodatkových spektrách v potrebných kombináciách a bývajú napojené napr. v hvezdárni na profi teleskopoch etc....

Máš v tom tak trochu galimatyáš. Jednak mluv o barevných kanálech a ne o spektrech, jednak běžným fotoaparátem (o jaký se zcela zřejmě jedná) bys toho 1/8 sec moc z hvězdné oblohy nevyfotil nebo bys musel použít tak vysoké ISO (za předpokladu, že ho aparát zvládá), že bys hvězdy dost těžko hledal v šumu. A natáčení videa s časem 1/8 je vůbec kapitola sama pro sebe. Video noční oblohy se pořizuje téměř výhradně jako timelapse a to je zase fotografování. Je to prostě tak jak jsem už napsal - nastavení parametrů expozice je společné pro fotografie i pro video a firmware nijak nekontroluje jestli tyto parametry jsou v dané chvíli použitelné (tedy krom vyhodnocení pod a přeexpozice)- protolze pro video nastavit 1/8000 stajně jako 1/8 sec. Netřeba v tom hledat vůbec nic jiného.