Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mrtvá deska po flashi BIOSU?

Zdravím.
Mám tuto desku P8H67-M PRO.
Zakoupil jsem novou GK a nešly mi nějak nainstalovat ovladače, tak jsem zkusil flashnout BIOS na nejnovější verzi, zda-li to nějak nepomůže. Flashoval jsem už i dříve gigabyte desku a nebyl nejmenší problém, tak jsem neměl důvod to nezkusit. I tady se vše zdálo OK. Flash proběhl bez problému až do konce (klasicky přes EZ Flash Utility přímo od Asusu), Bios si vyžádal restart, ale to bylo vše. Od restartu mi běží jen větráčky, dvd, ale nejde žádný signál do monitoru a není slyšet ani žádné pípání speakeru, prostě nic.

Dost mě to nas-štvalo, protože jsem si jist, že z mé strany k žádné chybě nedošlo a přesto to takhle dopadlo.

CMOS už jsem resetoval, vytažená baterie.
Zkoušel jsem vyměnit i grafiku.
Zkoušel jsem i hledat v manuálu, jestli není nějaká možnost obnovit původní bios. Našel jsem ASUS CrashFree Bios 3 utility, ale zdá se, že ani toto v mém případě nefunguje.

Moc bych prosil, jestli vás někoho nenapadá, co bych ještě mohl zkusit? Asi bych nějraději koupil novou desku, ale je mi dost líto této. Byl jsem s ní velmi spokojen. Je to velmi kvalitní a bezproblémová deska, byť starší.

čip je v pořádku, stačí jej nechat naflashovat u nějakého bastlíře co má ELNEC nebo podobnou mašinku.

Nicméně ještě předtím si zkontroluj v manuálu, zda neexistuje nějaký režim recovery flash, u Aušusů stačilo založit originální CD/DVD s ovladači, byla na něm i nouzová recovery a výchozí BIOS. U Crashfree desek by mělo stačit použít libovolnou USB flašku a na ní jediný soubor s BIOSem, který ovšem musí mít to správné jméno (není jedno jak se soubor jmenuje a není to jméno, které rozbalíš ze ZIP archivu).

U šestkových čipsetů může být problém s upgradem na 22nm procesory a vyšší verzi inteláckého Management Engine. Sám mám Z68 od MSI a raději se do takového dobrodrůža nehrnu, protože vše funguje.

BTW vliv verze BIOSu na funkčnost driverů grafiky je prakticky nulová. BIOS v moderním Windows OS se používá pouze pro prvotní inicializaci HW a natažení jádra OS, pak už ne.

Nekde jsem cetl, ze pry novy bios prave u teto desky prinasi snad lepsi podporu pro pci-e 3.0 karty, tak proto jsem to zkousel. Nemyslel jsem, ze to takhle dopadne. Priste uz si hodne rozmyslim, jestli je to opravdu nutne. Ted bych byl samozrejme radeji, kdybych to nedelal, ale bohuzel. Uz se stalo.

Samozrejme "klasicky přes EZ Flash Utility přímo od Asusu". Psal jsem to uz nahore. Navic vse problehlo bez problemu, nic nezamrzlo, proste pohodka, az na to, ze uz to po restartu proste nenabiha, neprobehne ani POST, nic. Proste jen huci vetracky.

BIOS v moderním Windows OS se používá pouze pro prvotní inicializaci HW a natažení jádra OS, pak už ne.

Ne. BIOS ma 2 vplyvy: 1. ono neni jedno jak inicializuje chipset a vsetko okolo, a 2. BIOS pomocou ACPI ovplyvnuje spravanie Windows. Vplyv na grafiku je sice nepravdepodobny, ale neda sa vylucit.

Diky. To jsem take potreboval vedet. :) Mam myslim 32nm. Jinak toto je teda posledni verze biosu predtim, nez pridali podporu pro 22nm? Urcite zkusim i tamto znovu, protoze predtim jsem ten soubor neprejmenoval. Jen ted nevim, jaky nazev ma ten soubor teda mit? Jak poznam, ze to flashovani probiha? Spusti se samo od sebe?

Ja to DVD bohuzel nemohu najit, takze jsem to nemohl vedet. Zkusil jsem teda jeste jinou vec. Odpojil jsem 3 ramky a nechal jen jednu. Vypada to teda na problem s ramkama, protoze ted se pc vzdy asi po 2 sekundach vypne a pak znovu zapne. Neni to myslim ani restart, ale vylozene vypne a hned zas zapne a takhle porad dookola. Neni mozne, ze tam deska pousti spatne napeti a tak tim padem bez ramek nic nenaskakuje?

Musis mat ram v spravnom slote (typicky v prvom). Neni to nic s napetim. A skusaj aj rozne moduly po jednom, kym najdes jeden s ktorym sa to nebude vypinat.

Ked mas RAM v slote v ktorom sa to nevypina, tak skus onboard grafiku ak to ma (bez externej) a aj VGA vystup grafiky, ked to robi nejaku obnovu povodneho biosu tak moze byt obraz tam. Ked to nabehne a nic, tak to nechaj 3-5minut zapnute, ci si to samo neobnovi BIOS na povodny ak to ma nejake dualbios. Ked po 5minutach nic, tak reset a skus znova. Opakuj kludne aj 10-20x, moze to mat nejaky counter :)
P.S. tu cmos baterku si mal dufam vybratu ked bolo PC uplne odpojene od 230V, inac to nema efekt. Nechaj to bez baterky a bez 230V aj par minut.

Diky za odpoved. Hned zitra rano to zkusim. Ted uz nestiham, protoze jdu na nocni. Jinak jeste mensi dotaz. Tedy pokud ted vlastne deska zareagovala, kdyz jsem vytahl ty 3 ramky, tak to znamena, ze Bios vlastne funguje, protoze jinak by to ta deska snad ani nepoznala a nic by se nezmenilo, pokud se nepletu?

Resetovat to moze BIOS kvoli chybe RAM alebo resetovat moze aj management engine, aj keby bios vobec nebezal. Vseobecne samozrejme ze nieco bezi, co ti je ale prd platne ked to nenabehne uplne. Jumper sa uisti ze mas spravne (ne v polohe clear cmos) podla navodu, baterku tam vloz pred zapnutim 230V, skusaj uplne minimalnu konfiguraciu doska+CPU+RAM (rozne moduly po jednom v roznych slotoch).

P.S. samozrejme skusaj aj bios recovery podla navodu.

Zdravim. Tak jsem na to dneska koukl a sviti tam cervene ta dioda od memtestu, vzdy tak nejak zablika a pc se vypne, pak zase po cca 2 sekundach se znovu zapne a tak porad dookola, jak jsem uz psal. Nejde ani vypnout tlacitkem na skrini, jedine tlacitkem primo na zdroji. Zkousel jsem zatim 2 sloty. Zkusim jeste i ty 2 ostatni. Sice asi zbytecne, ale pro jistotu.

Tak ted jsem vyndal opet baterku od biosu + prehodil jumper na tech 3 pinech. Nechal jsem to tak cca 20 minut. Ted, kdyz to spustim, tak to opet bezi jako predtim a nerestartuje se to i s tou jednou RAM, ale ani nejde ven zadny signal. Zapojil jsem to pres analog primo na int. GF na desce.

Pri spusteni akorat jednou blikne cervene ta dioda u memtestu.