Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s hardiskem, při zapnutí NTB error 1720

Dobrý den,

mám pět let starý HP Probook 6555b, hardisk je WDC WD5000BEKT-60KA9T0 ATA Device. V minulosti jsem noťas opravovala jednou, když mi odešel do křemíkového nebe northbridge, jinak bez prolbému. Včera se mi stahovaly aktualizace, nějakou dobu to trvalo, tak jsem od noťasu odešla do kuchyně pro jídlo. Když jsem se vrátila, čekal na mě na screenu error:

1720-SMART Hard Drive detects imminient failure (Failing atribute: C0)
Please back up the contents of the hard drive and run HDD Self Test in F10 Setup
F1- Continue F10 BIOS Setup

Vím že to je předzvěst odchodu hardisku, ale když jsem googlila, našla jsem že to může být i chyba dat, kterou lze opravit nějakým programem, nevím jakým. Že to může být (ale nemusí) jen nějaký chybný cluster nebo že to vznikne právě po aktualizaci Windowsu, a že se to dá nějak opravit. Záloha dat možná je, na disk se normálně dostanu, takže jsem celý večer zachraňovala co se dalo. Disk má 500GB, z toho polovina byla plná, nikdy dřív s ním problém nebyl. Napadá mě, že jsem zapomněla v noťasu paměťovou kartu, která tam byla celý den, i při zapínání, i při aktualizaci...jestli to snad nemá vliv, při zapínání noťasu třeba vadí disk v mechanice, tak jestli to nemůže být na škodu... Je to asi jen alert, že něco není v pořádku, ale nemusí to nutně znamenat že mi disk během chvíle klekne? Lze to nějak "zachránit", než disk odejde úplně a budu kupovat nový? Pak mě ještě napadá, jestli za tím nemůže být třeba nějaký vir, který mi s daty na disku něco provedl?

Našla jsem X programů na test- CrystalDiskInfo, Active Smart, Speedfan, HDD regenerator... nevím který je vhodný a který použít. Jestli to chápu dobře, tyto programy pouze ukážou původ problému, ale neopraví jej? Jedná-li se jen o nějakou chybu dat nebo tak něco... Večer až budu u noťasu bych to zkusila projet.

Noťas běží normálně, kromě toho že hodně topí (dlouhodobý problém, nepomohlo ani vyčištění od prachu), při spuštění Chromu, Wordu a ještě nějakého přehrávače je teplota procesoru 75°C, někdy i víc, to ho potom nechám na chvíli v klidu. Při hraní her výjimečně teplota roste fakt rapidně, třeba na 90°C, příčinu nevím. Bylo mi řečeno, že AMD prostě topí a že je to obvyklý problém.

Předem děkuji všem za jakékoli info.

A.

Ak mas VADNE KLUSTRE tak ich na 90% opravit nejde.
Nainstaluj si program menom HDTune 2.55 : hdtune_255.exe
po naisntalovani spusti program a chod do zlosky ERROR SCAN a klikni na SCAN a cakaj.
Ak tam uvidis cervene bodky tak to je zleee... a pravdepodobne to opravit ani nepojde...
------
Potom ked SCAN skonci chod do zlosky HEALTH a tam kukni ci nemas oznacene niektore stlpce cervenym. Ak nie tak mas disk vporiadku

Dobrý den,

můžete mi prosím zkusit poradit, co podle vás znamená tento výsledek?

df848b65606e662d

Ze všech těch čtverečků je červený jeden. Vpravo mi to píše že damaged je 0,0%. V záložce Health žádné sloupce červeně označené nemám, jen jeden žlutě Navíc to není ten C8, u kterého mi to hlásilo ten error. C8 mi nesvítí nijak a píšou že ok. Jsem zmatená :D

Předem Vám děkuji.

Pouzivaj iba 2 programy.
Prvy je klasickych checkdisk v oknach s parametrom /f, to ti opravi file system ak su tam nejake chyby.
Druhy je utilita od vyrobcu disku, kde su 2 testy, spusti short ak to zlyha tam disk treba vyhodit. Ak prejde shortom spusti este long (trva cca 1-2h) a ak dostanes PASS mal by byt disk v poriadku.

Díky oběma. Ještě se zeptám- nabízí mí to buď F1 (to je to co jsem udělala, vše normálně běží a na disk se dostanu, zálohovala jsem co se dalo), ale co udělá to F10? Spoustí to nějaký test který mi něco řekne, nebo to nemám používat?

F10 spusti BIOS Setup, mas to tam napisane. Ked nevies co je BIOS Setup, tak je dost usmevne tvrdenie o opravovani odpaleneho chipsetu.

Proste si kup novy disk a naklonuj na neho povodne data. Mozes si pozret napr. v HD Tune ze jak blbe su konkretne smart hodnoty toho aktualneho disku, alebo vypnut v BIOSe SMART check a ignorovat to az kym to nezdochne.
Premapovat vadne sektory vie utilita od vyrobcu, vsetky utility su napr. na UBCD, a neda sa to spustat pod windows.

Fakt? Ježiš, to mi spadl šutr ze srdce... Za jízdy ho nevypínám odpojením nabíječky ani baterky, to jsem nikd ynedělala. Ale baterka je celkem shit, jak jse stará, tak vydrží jen 40 minut. A když noťas zapnu, objeví se mi někdy hláška že je baterie slabá a noťas jinak než v síti nepoběží. Možná to má na tom podíl.

Neviem preco to hlasi ten atribut C0, spust si vo WIndows HD Tune a tam na karte health si pozri vsetky SMART parametre (to disk sam o sebe hlasi ze v jakom stave si mysli ze je). Pripadne daj sem obrazok z toho hd tune - zalozka health.
Ak tam bude zltym len retract count, tak to ignoruj. Je mozne ze mas blby kontakt na HDD a obcas ho to vypne za jazdy (pocula by si zvuk ako brzdiace lietadlo a znova rozbeh :)

Tak, teď jsem zjistila hodně blbou věc, a to že ten atribut nebyl C0, ale C8, já si tu hlášku vyfotila abych věděla co v ní bylo napsáno, a na fotce to vypadalo jako C0... moc nerozumím vysvětlení co je to C8 ale počítám že disk je na cestě do křemíkového nebe. Jdu udělat ten test HD Tune.

Dosiahol uz hranicnu hodnotu u niecoho, preto to hlasi. Mas tam vadne miesto na platni, nemusis to hned vyhadzovat ale pustil by som na to utilitu od vyrobcu, tak ze si vypalis UBCD, nabootujes z toho, a spustis tam zo sekcie disk tools spravnu utilitu podla vyrobcu disku, a spustis v tom deep test alebo full test, utilita od vyorbcu to moze premapovat. Mozno bude treba nastavit v BIOSe sata mode na IDE aby ta utilita videla disk (v NTB to nemusi byt mozne).
Pripadne zmensi oddiel tak aby nezasahoval az na to vadne miesto (prepocitaj si to ze kolko GB od konca je to cervene miesto) a skus to ignorovat.

V sprave diskov (napr. cez pravy klik na pocitac - spravovat, alebo vo W8 pravy klik na start-sprava diskov) vidis graficky znazornene oddiely, tak ten co je najviac na konci pravy klik zmenit velkost a zmensis to tak aby nezasahoval na to vadne miesto. vadne miesto nechas bez oddielu. potom nemusis robit nic viac s tym diskom.
Najprv ale skus UBCD ak chces, ale neviem ci to zvladnes ptz v NTB asi nemas SATA mode nastavenie v biose.

Jsem dobře tady? :D Výstřižek2

Znamená to že ten poslední, to jest SYSTEM, zmenším velikost? Píše mi to, že celková velikost před zmenšením je 300MB. Dostupné místo pro zmenšení je 150MB. Já ale potřebuju těch 2GB, chápu to dobře? Omlouvám se že se ptám tak blbě :)

Ne nalavo, napravo je koniec disku.
To vadne miesto je asi v recovery, to sa za normalneho stavu nepouziva takze na to mozes kaslat. Tomu HP TOOLs pripadne odober pismeno (pravy klik zmenit pismeno - ziadne) , nech na to Win nesaha, a v tentopocitac - pravy klik na C - nastroje - defragmentacia tam je plan defragmentacie tak tam to tiez vypni mozes aj vypnut uplne cely plan defragmentacie nech to furt nesaha na vsetky disky.
Nemusis nic zmensovat.

Já to brala podle toho jak to bylo na řádcích pod sebou, pardon. Takže se to zdá být cajk? Myslím o data se asi bát nemusím, když ten vadný sektor se nebude používat. Ten error mi to při zapnutí hlásí dál, předpokládám že se to dá nějak vypnout, to si vygooglim. Ale pokud vypnu ten SMART error, vypnu ho tím nadobro? Myslím tím jestli se mi na disku zase něco podělá, tak už se mě na to SMRT error neupozorní? Chtěla bych vypnout jen tenhle jeden, aby mi tam nenaskakoval zbytečně.

O to UBCD se tedy asi pokoušet nemusím. aspoň vím že něco takovýho vůbec existuje, kyby bylo třeba :)

Ten jeden sa asi vypnut neda, da sa len vypnut aby BIOS nehlasil SMART vobec, ak to v setupe mas to nastavenie (SMART enable/disable). Ono to nastavenie tam byt vobec nemusi, ak ho tam vyrobca notebooku nedal.
Niektore disky to pripadne aj hlasit prestanu sami.
Ale tomu disku by som uz neveril na 100%, data si udrziavaj aj na nejakom dalsom externom disku, co mas robit konieckoncov stale, aj s dobrym diskom, ptz disky mozu zdochnut kedykolvek bez varovania.

Co šlo jsem už včera přetahala na exterák, pro můj lepší spánek, kdybych ho náhodou už nerozběhla. Beru to tak že má disk ještě nějakou životnost ale kleknout může brzy, když začíná zlobit, přece jen noťas není nejmladší a už mi zlobí i mechanika. Akorát mě před lety stál 25.000,- a to z mého tehdy ještě studentského platu bylo hodně, tak mi je líto ho odepisovat, když ještě běží :)

Předpokládám že kdyby to kikslo úplně a kupovala bych nový, chce to znovu nastavit Windows a všechno, to si asi vygooglim ať jsem v obraze :)

Takže já ještě jednou moc děkuji, byl to pro mě celkem stres, tak jsem ráda že to má řešení, byť dočasné. Díky za pomoc a váš čas, v jiné poradně mě s tímtéž dotazem utřeli a řekli mi že takovej stroj už patří leda do kotle. Takže děkuji za ochotu :)

Ked to kiksne tak bude treba nainstalovat uplne vsetko od nuly. Nemas instalacku takze to by bolo blbe, ale mozes si teraz urobit zalohu recovery oddielu, alebo celeho windows. Vola sa to bitova kopia a ide potom z toho obnovit Windows na stav v momente zalohy, aj na novy disk (zaloha bude na DVDckach apod). Vie to vytvorit aj samotny Windows (ovl.panely - zaloha ci jak a tam kdesi je vytvorenie bitovej kopie), alebo este lepsie v start si najst nejaky program od vyrobcu nejaky recovery manager, a v nom by mohlo byt mozne odzalohovat si recovery oddiel (vytvorit si to na USB stick) a z toho by sa potom dal notebook obnovit na vyrobny stav (vcetne aktivovaneho Windows) aj na cisty disk. Moj aktualny acer to umoznuje odzalohovat na USb stick, ale neviem ci aj ini vyrobcovia.
Alebo to tam moze umoznovat odzalohovat si aktualny windows na nejake DVD disky apod

Omlouvám se, jen jsem teď prohrabala skříň a našla krabici od noťasu, měla jsem za to že tam nějaké CD byly... disky.jpg df848b65606e662d

Jedno je 32-bit, jedno 64-bit a jedno je pro reinstalaci a opravu. Vše je originál zalepeno a vzadu jsou nějaké kódy. Tohle mi pomůže, až budu potřebovat naistalovat nový hardisk?