Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyba bios - nenajedou Windows (CMOS checksum error)

Zravím,
Mám malou prosbu ohledně problému s PC - konkrétně po zapnutí najede bios a v úvodní obrazovce (výpis zařízení - procesor, paměti, verze bios) se sekne a dole vypíše CMOS checksum - error, default loaded.
Již jsem se díval i zde na poradně na nějaké řešení této hlášky, ovšem jsou v trochu jiné variantě průběhu mého problému ...

Po 1,5 roce výborné (naprosto stabilní, nikdy "nespadnoucí" ...) funkci mého PC mi předevčírem při zapnutí již nenaběhl kompletně - pouze již zmíněná první strana bios s onou hláškou...
Baterku (CMOS) jsem zkoušel - je v pořádku (dal jsem i novou pro jistotu - nic ...) byla vytáhlá i přes noc ...
Jde o to, že i po nastavení na default se nic nevyřešilo - ono právě bios i po různém nastavení (např. pamětí na agres. hodnoty) nemá problém si tyto informace/nastavení zachovat.
Pak jsem si všimnul, že mi bios vlastně nedetekuje HD - nedojde k následnému nahrání Windows. Přitom instal. CD s Windows mi normálně najde HD a ukáže hodnoty (volná část/celková část - velikost).
V PC jsem nic (hardware) neměnil, neotvíral, netřásl ... Jen před měsícem nové paměti - ovšem bios je detekuje správně jako vždy - i po přidání k 2* 512 Kingston (Dual channel) a dodání starších Transcend 2* 256 bios poznává změnu velikosti RAM a jedou i v Dual Channelu ve čtyřech různých... Tady bych asi problém neviděl ...
Před nedávnem jsem tady již řešil dotaz na jinou možná se vztahující věc (je tam zmíněna i má sestava):
http://pc.poradna.net/question/view/109045-pipani-n a-vypnutem-pc-i-po-vypojeni-z-el-site

Může to být spíše nějaký nově nastálý problém (chyba) v biosu, která žádá novou verzi? Vzhledem k tomu, že vše vždy běželo výborně - nikdy jsem se k upgraedu nehnal - nebyla nutnost. I když mám tušení, že pokud mne někdo neupozrní na nějakou hloupůstku mnou přehlédlou - asi se tomu neubráním.

Díky moc za ochotu, případné rady a doporučení.

S pozdravem

Zdravím,
Tak PC už běží. Sice nevím čím (jakou situací) vše nedávno vzniklo - pokud něco "drobného" v nepořádku s MB - toť otázka ...

V pátek jsem již pomalu balil PC do krabice smířen s nutností servisu (je ještě v záruce) a poslední opětovnou kontrolou všeho co mne napadlo potažmo bylo všemi dobrými dušemi i zde porazeno ...

V čem byl problém?
Asi v mé nepozornosti (?)... Při kontrole Biosu (nastaveném na Default) jsem vypl (předtím jsem to při předešlé kontrole Biosu asi omylem vynechal, nebo přehlédl) možnost v Integral Peripherals - IDE/SATA Raid function byla na Defaultu - Enabled ...
Stačilo zakázat ...

Ještě do pátku by mne nenapadlo, že v Defaultu si Bios nastaví něco podobného, co mi znemožní detekovat HDD a nerozjede comp. Spíše bych to čekal obráceně - na Default vyplé a s možností zapnout v případě používání zmíněné funkce u více HDD.

HDD mi sice v postu ukazuje disk na Ide Channel 2 Master (nevím... mám pocit, že před tím to bylo HDD na Master O), ale jinak jede jak má.

Takže všem moc díky za ochotu, rady a postřehy !!

S pozdravem