Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD oprava PCB desky

Dobrý den,

nedávno mi odešel HDD Seagate Barracuda 7200.12 – 500GB a samozřejmě jsem fotky z něj neměl nikde zálohované. Protože byl disk naprosto mrtvý, zjistil jsem, že odešla PCB deska 100532367 REV B. Měřením jsem zjistil, že odešla součástka viz foto ( v červeném kolečku). Součástku jsem odstranil a kontakty propojil. Disk se kupodivu rozběhl a vše funguje bez problémů. Chtěl bych se zeptat co je to za součástku a hlavně jak by disk bez ní mohl v budoucnu ublížit ostatním komponentům.

Děkuji předem

Michal

Jak si mohol merenim zistit ze odesla soucastka, ked nemas ani ponatia co to je za suciasku?
Vypada to jak kondezator, v tom pripade by ale bolo prepajanie kontaktov nezmyselne a mohlo by to aj znicit celu elektroniku. Moze to byt aj odpor, hodnota na tom potom zvykne byt napisana. Na kondenzatoroch hodnota napisana neni.

BTW. daj ju tam nazad a mozno zistis ze to funguje aj s nou :)
BTW.2. vypada to jak odpor (podla farby. Je to rozmazane nevidim ci na tom su nejake cisla)

Jsem strojař a naprostý elektroamatér, takže přiznávám, že to bylo kur.. štěstí. Ale k dispozici jsem měl stejnou PCB, akorát jiný čipset, který s mým diskem nefungoval. Takže jsem měřením odporu v jednotlivých částech a porovnáním mezi deskami došel na vadnou součástku. A nic na ní napsáno právě že nebylo.

Gratuluji majiteli zdravého selského rozumu, který s ním umí pracovat. Domnívám se, že se jedná o rezistor. Zkusil bych oslovit e-mailem Seagate ve víře, že zcela konkrétně odpoví (pokud neodpoví, chtějí další peníze z nákupu nového disku). Jak se jich zeptáte, tak Vám bude odpovězeno.

Součástka má odpor 4,7 Ohm. Takže předpokládám že to je pouze odpor. Ale jak je tedy možné, že jede deska bez odporu? Předpokládám, že je spíš otázkou času než shoří něco dalšího??? Protože bez tohoto odporu posílám do čipu větší výkon???

Nikto netusi na co tam ten odpor je (mozno by pomohlo precitat si oznacenie toho chipu na ktory to ide, vies si k nemu najst datasheet).
To 4.7ohm si meral ked si ju mal vypajkovanu alebo zapajkovanu? Ta vadna mala jaky odpor?

Teoreticky to mozes nechat aj prepojene dratom a uvidis kedy co skape :) ale normalnejsie je pozret si dataheet toho IO kam to ide a z toho nieco mozno dedukovat.

Ta vadná měla nekonečno Ohmů:-). A těch 4,7 ohmů jsem naměřil na té druhé funkční desce. Zkoumat nějaké složitější schéma je pro mě fakt už asi moc. Disk zkusím používat dál, ale raději na něj nebudu moc spoléhat. Děkuji za rady a nápady. Hned jsem chytřejší!

Tak to je flash a tam ziaden odpor 4,7ohm byt nema (na tej dobrej doske meras nieco na doske, a ne ten odpor, ten bude najskor v kiloohmoch apod). Ti skor zhnil kdesi plosak a nema spoj na nieco kde povodne bol, alebo odisiel nejaky vystup alebo tranzistor ktory ten pin nastavuje, alebo nieco podobne.
Ked to funguje tak to uz nechaj tak. Ono je kludne mozen ze ta suciastka s tym nema nic spolocne a proste to ide len preto lebo si manipuloval s doskou (nejaky studenak alebo kontakty apod)

Ja nehovorim ze to nema fakcit, hovorim len ze odpory typicky nehniju. Bez odporu mozes pretazovat/odpalit nejaky vystup chipu ktory ten pin riadi, preto je lepsie tam dat odpor jaky tam ma byt. Ono stejne nevies ze ci tam fakt meras ten odpor, a ne nieco ine na doske a ten odpor kludne moze byt 1Mohm apod a bol dobry aj ten povodny, a problem je zhnite nieco ine.

na tej dobrej doske to aspon zmeraj z oboch smerov, ak je v oboch smeroch 4,7k, tak tam asi fakt bol 4,7k. Ak je v oboch smeroch nieco ine (a v jednom trebars viac jak 4,7k) tak potom to neni odpor 4,7k. Alebo rovno kup 4,7k odpor a daj ho tam a uvidis ci to pojde potom :)

P.S. pre ten signal na tej flash by bol 4.7k odpor celkom realny, takze ano najskor (pravdepodobne) tam ma byt nejakych tych 4.7k (ona presne hodnota neni az tak podstatna, zhruba nieco v kiloohmoch)