Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nelze načíst externí disk

Zdravím,
po 5ti letech bezproblémového chodu mi začal stávkovat externí disk.
Při zapojení do zásuvky v něm 3x klapne a pak už nic. Vůbec se nenačte do PC.
Jedná se o 1TB od WD. Neví někdo jak ho naposledy nakopnout a přetáhnout z něj data?
Budu vděčný za každou radu. Děkuji

wd má různé řady externích disků, ale na hodně procent se už můžeš s bývalými daty rozloučit. co se týká externích disků, chová se to jako druhojakostní shity od adata.
jestli to má usb konektor uprostřed a délku jen těsně nad 100mm, jsou data prakticky ztracená.
google: tdp ontrack

ne, usb disk neslouží jako úložiště originálů, bez záloh ještě jinde.