Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Životnost HW - čistě obecně

Zdravím,
mám jen krátký dotaz ohledně životnosti HW v notebooku. Mám Asus N56VV a všiml jsem si, že vždy když nějaká aplikace běží pod výkonnou GPU, tak více chladí, což je samozřejmě logické. Zajímalo by mě ale, když je nějaká aplikace skutečně velmi graficky náročná a ventilátor jede naplno s tím, že když k němu dám ruku, tak to docela pálí, tak jaké jsou pak důsledky na HW.
Ptám se na to proto, jelikož obraz je jako víno, netrhá se, tak si říkám, že je to v pořádku, když to zvládá, ale to horko mě občas docela děsí. Nevím jaké jsou obecné životnosti jednotlivých komponent, takže to jest další důvod mého dotazu.
Děkuji

Kondenzatory apod. maji zivotnost pres 20 let, samozrejme musi to byt spickove kondenzatory z kvalitniho materialu a ne cinskej noname z papiru. Samozrejme se stoupajici teplotou klesa zivotnost.
Takze je zrejme, ze ten rozptyl zivotnosti bude vysoky, me treba stale funguje muj prvni PC, kteremu bude 20 let v pristim roce a najdou se funkcni i starsi kousky. U notasu bych to odhadl tak na maximalne 15 let z duvodu te vyssi teploty. Ale je jasne, ze nejakej plastak za osmicku, kdyz udela 2 roky, tak je to na lahev sampanskyho. ]:)

Mám hliník za 23 hadrů včetně DPH :-D
Samozřejmě co je pod elegantním šasi nevím. Jestli je to všechno "Made in china" bych se ani v dnešní době nedivil. Mě jde jen o to vytížení. Zkrátka, když už ten stroj půjčím bratrovi, který vesele hraje nějakou "Mafia2", tak jestli tomu moc nedává, toť vše.

jsou teploty lehce nad 70°C

víš jak vypadá pc/notebuk i že jsou v něm extrémně hřející místa. do jejich těsného okolí se dávají elyty určené pro 105'C.
pokud použiješ jen provedení 85'C, zaděláš si na několikanásobný nárůst reklamací.
byli hloupí výrobci, kteří to pro úsporu nákladů kdysi riskli - zdravím msi.

Jedna vec je "sberatelsky" pohled na vec, chci aby to co nejdele vydrzelo funkcni - v tom pripade nejlepe nezapinat nebo co nejmene vytezovat :-D, ale preci v realu ti notas vydrzi stejne maximalne 3-5 let.

Ja treba mam notas pomerne letitej, urcite neco pres 5 let, Core2Duo myslim T6600 a kdybych ho opravdu potreboval vic nez dvakrat trikrat rocne v zime na chalupu, kdy clovek nemuze bejt celej den venku a pri spatnym pocasi si na nem neco pustim, takze opravdu vlazne vyuziti, tak uz jsem si urcite koupil novy. Vzdyt uz to netrhane neprehraje ani film ve fullHD kodovany pres HEVC format! Pritom treba smartphone s tim samym videem nema problem a v pohode ho prehraje.

Zrovna úřaduju z 10 let starého notebooku Compaq nx6110 s Celerem a 2GB RAM. Úspěšně na tom provozuju XP a Lubuntu. Hrami notebooky neničím. Hewlett-Packard je stále schopný poskytovat podporu - osobně prověřeno. Jak se kdo chová, tak se má. :i:

Rudý dobře ví o čem píše, mám stejnou zkušenost. Do dneška mi běhá XT, 286, 386 - muzejní to kousky. Tenkrát byl ještě jiný "etalon kvality". Rychlá doba, nesmyslné požadavky na výkon, dělají své a je to dost drahý špás. Pokud se nejedná o dimenzovaný herní notebook, tak se s ním buď rozluč, nebo ho nepřetěžuj. V 99,99% není notebook herním strojem. Cokoliv mechanického jistě časem odejde. Na přetřes velmi brzy přijde aktivní chlazení, časem disk. Rovnou si zjisti, co bude obnášet oprava/výměna chlazení a pak se sám rozhodneš, jak se budeš k drahé technice chovat.

Ano, při plné zátěži, kdy stůl v místě chladiče notebooku docela pálí na dotek.

Možná to leze i lehce nad 80°C. Tak je to v obrázku s grafem, který jsem upnul v příspěvku výše. Měřil jsem to SpeedFanem, který na první kartě "readings" tvrdil teplotu okolo 70, přitom graf na kartě "charts" zase ukazuje o deset více.