Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem podle čeho lze poznat výkon CPU?

Zdravím,
zajímá mě, podle čeho lze určit výkon CPU. Zatím mi jako nejpřesnější ukazatel přijde cena.

Intel má procesory čím novější a dražší, tím vyšší frekvence a počet jader.
Ale když chci porovnat intel s AMD, tak narážím na to, že to nechápu.

AMD FX-9590:
cena stejná jako intel i5 6600
4.7 - 5.0 GHz, 8 jádro
8kb cache

Zatím co intel i5 6600:
3.3 - 3.9 GHz, 4 jádra
6kb chache

A podle snad všech testů co jsou na internetu je psaný, že je AMD slabší. Hlavně ve hrách, ale i benchmarky ukazují že intel je lepší.

Tak ono to je hlavně kvůli tomu, že AMD používá starý výrobní proces, a tak dochází k tomu, že i když má Intel menší frekvenci, tak je lepší. A díky tomu, že momentálně je AMD "konkurent", tak Intel si může nastavovat ceny jak chce, uvidíme, co přinese nová architektura "Zen".

Zatím mi jako nejpřesnější ukazatel přijde cena.

To zalezi aj od inych parametrov. Ked mas 15 a elektriku platia rodicia, tak Ta asi nezaujima:
AMD FX-9590 spotreba - 220W
intel i5 6600 - 65W
Ja mam 3 x 15 a mna to zaujima.

Intel ma vecsi vykon na jadro ako AMD. Dnes je len malo aplikacii / hry, ktore vedia vyuzit viac jadier CPU.
(zbytocne mas 8-jadier, ked aplikacia vyuzije len dve - styri).

Frekvencia CPU je jedna vec, druha vec je kolko instrukcii spracuje procesor za jeden tak, a ake instrukcie podporuje dany CPU.

A este si dovolim doplnit, ze odvetrat z bedni rozdiel CPU 220W vz 65W (pri rovnakej grafickej karte), znanena viac vetrakov (alebo vyssi vykon stavajucich), teda urcite vyssia hlucnost.

Ale su pacienti, ktori maju sluchatka a zaujima ich len "duc" "duc" a vsetci okolo su osrani.

Nejpřesněji výkon určíš tak, že znáš, jaká technologie a architektura je při výrobě toho kterého čipu použita. Dneska je opravdu situace hodně složitá, frekvence není všechno. A vzhledem k vícejádrovým CPU je také důležité se ptát, jestli potřebuješ výkon pro jednovláknové či vícevláknové aplikace, protože se někdy může stát to, že zatímco je jeden CPU výrazně lepší v rychlosti u jednovláknové aplikace, u vícevláknové může být naopak tento procesor na chvostu výkonnosti.
Pokud se chceš tímto problémem zabývat hlouběji, doporučuji web PCTuning, kde můžeš na články o technologii CPU narazit poměrně často. Srovnání INTEL x AMD najdeš třeba zde.