Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový motherboard vs. IDE disk

Zdar.

Chcípla mi základní deska, takže potřebuji novou. Kvůli případnýmu upgrade raději chci AM3+, abych tam mohl dát FX procesor, aktuálně mám Phenom II 965. Též potřebuji 4 sloty na paměti.
Kámen úrazu je však IDE harddisk a IDE DVD-ROM, který bych rád taky připojil. Nový desky moc IDE port nemají, jen asi 3 modely ASrock, který mají starej chipset, nechlazený napájení a jen 2 sloty RAM.

Takže desku bych vzal tuto:
http://www.czc.cz/asus-m5a97-r2-0-amd-970/112017/p rodukt

a k tomu buď řadič do PCI:
https://www.alza.cz/axago-pcis-35-d283823.htm?cati d=18842839

nebo do PCIe, ten je však dražší:
https://www.alza.cz/axago-pces-s1-d333953.htm?cati d=18842839

nebo převodník přímo na disk/mechaniku:
produkt
Tento převodník se mi líbí nejvíc, bude teoreticky použitelný i v době, kdy PCI sloty z desek nadobro vymizí.

Máte s těmti to převodníky a řadiči zkušenosti? Nejsou s nimi problémy? Dá se z nich bootovat (DVD-ROM)?

Ten Phenom si chci nechat, kvůli tomu hledám AM3+ socket, abych ho mohl použít. Výkonu to má pořád dostatek.

Nakonec to udělám tak, že koupím jen jeden ten převodník a seženu někde SATA DVD mechaniku, než kupovat druhou redukci na starou mechaniku. Nová DVD-ROM stojí 350 Kč, nebo mi někdo přenechá nějakou starší za dvě kila.

Ten převodník potřebuju kvůli několika starším diskům, co mám doma, mám na nich uloženy zálohy.

Jen tak mimochodem, jakou máš grafickou kartu? Narazil jsem totiž na nekompatibilitu (nejen) této desky s GTX8800. Ta druhá nekompatibilní deska byla MSI 970 GAMING. A stejný případ se řešil i zde na poradně, takže to nebude náhoda. Neustále to padalo do BSOD a nabourával se systém. Po osazení grafikou AMD je vše OK.

muze to fungovat a taky nemusi.

nejlepe by bylo koupit jako bootovaci novy disk se SATA a take koupit SATA mechaniku.

stary ATA disk potom pripojis jen jako datovy a bud na nej koupis tu redukci nebo radic.

osobne bych sel do radice do PCI.

---

jinak co se tyka techto radicu i redukci, tak mechaniky s tim maji doceloa casto problem a muze se rozjet jen v PIO modu nebo taky nemusi vubec. rovnez boot disku muze a nemusi fungovat. proto navrhuji podle meho nejednodusi cestu, jak zachovat pripojeni PATA disku, na mechaniku bych se vykaslal.

Ty řadiče co jsem čet komenty někomu fungujou jak maj jinýmu blbnou,asi nejlepší volba ten převodník kupoval jsem 2 ks známému do Pc z Aukra za 120kč jeden ,jeden po pár měsících začal dělat bordel a fungoval jak chtěl pak shořel a druhej jede dodnes ca rok a půl.:-)