Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problémy se základním taktem pamětí více jak dvou modulů na AMD (AM3+) desce

Zdravím všechny... :-)

Nedávno jsem zakoupil dodatečné RAM - Corsair Vengeance DDR3 2x4GB kit 1866MHz CL-9 (9-10-9-27) ke stejným stávajícím. Tedy 2x4GB + 2x4GB o totožné specifikaci. Jakmile jsem nové přidal do slotů, tak můj systém (WIN10 64-bit) před najetím žádá opravu jádra (ntoskrln.exe) 0x0000221.

Tyto moduly RAM umí X.M.P. , které AMD samozřejmě nepodporuje, ale při koupi jsem tento O.C. profil neřešil a předpokládal, že to prostě poběží na max. povolené frekvenci podporované mým CPU (1866Mhz) a deskou (2000Mhz). Po dlouhém procházení diskuzí v zahraničí jsem se dočetl, že mají AMD desky do vývojové řady AM3 CPU problém s taktem pamětí a pustí maximálně 1333Mhz. Po zmíněném připojení modulů se skutečně systém takto projevil také a hodil BIOS defaultem na 1333Mhz. Podotýkám, že do té doby mi se dvěma sloty systém běžel na 1866Mhz i s X.M.P. Je to zvláštní, protože je to výsada Intelů. Problém jsem sám "vyřešil" snížením frekvence na 1600Mhz a mírné úpravy latence (časů) a systém nyní běží v pořádku.

Jde mi ale o to, jak je možné, že mi v dualchannelu obsazenost více jak 2 slotů brání původním hodnotám ???? AM3+ s FX sérií CPU by už měla tohle zvládat...
Využití PC neřešte - vím, že na hry není frekvence zase tak důležitá a její snížení mi nevadí, spíš jde o latenci . Jen mi to nejde do hlavy a pokud se nezeptám nějakého znalce, tak to fakt nezjistím. :-) Že by zahlcená sběrnice ??? Co radíte provést?

Předem díky za rady...

************************************************** ************************************************** ************************************************** ***********************
Sestava: Seasonic S12II-620 620W , GYGABYTE-GA 990XA-UD3 (rev.3) , AMD VISHERA FX-6300, MSI AMD RADEON R9-380 (2GDR), Kingston SSDNow V300 240GB

Zde je seznam podporovaných pamětí pro tvou desku:
http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/memory _ga-990xa-ud3.pdf
Kromě toho, že tam tvé paměti nejsou uvedeny (což není nutně na závadu) je tam i (červeně) zajímavá poznámka:
Note: Only one DIMM per channel is supported for DDR3-1866MHz and higher speed as using an AM3+ CPU.
Tedy DDR3-1866 a rychlejší jsou podporovány jen pro 1 modul v každám kanálu.