Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Win 10 instalacka pyta driver na disk

Pri pokuse o cisty install Win10 dom dostal hned na zaciatku hlasku, ze instalator potrebuje driver na disk pricom disk bol viditelny a mohol som z neho citat.
Na nete odporucali stiahnut instalacku z ineho zdroja MS, co mi pride divne, ale momentalne taham a uvidime.
S tymto problemom som sa stretol uz u HP microserverov, kde z dodanych CD nesiel nainstalovat system Win2012 R2 (tusim)a kde som musel pouzit nejakeho dodaneho wizarda od HP v biose, pretoze inak mi instalacka furt tvrdila, ze nema ovladac na disk. Pritom ak som tam vlozil disk s datami, data som cez instalator videl. Bral som to ako nejaku ficuru od HP s nutnostou pouzit ich wizarda na aktivaciu disku.
Je toto normalne pri cistej instalacii Win10, alebo ide o nejaky bug od HP, kedze nb na ktorry to instalujem je Probook od HP?

spusti inštaláciu win s prametrom -bad bios,alebo pozri na stránky výrobcu,či je dostupný nový bios s opravenými legacy acpi/uefi acpi,je to pravdepodobne zastaralý bios/uefi a chyba u dotyčného výrobcu,teda hp....to sa dialo aj v minulosti u hp/dell pri prechode na w2k,keď značkové stroje nepodporovali acpi,len staré apm,alebo nezapínaj AHCI ale SATA/ATAPI native mode v nastavení hdd v biose....pokial existujú opravené build win10,ktoré riešia daný problém,použi dotyčné inštalačky....

Tipujem ze tam mas v biose nastaveny nejaky raid radic a ne klasicky AHCI. (alebo to nastavili tak napevno)
Alebo este to moze byt problem ze to chce ovladac na to z coho bootujes tu instalacku, neviem co presne ti to hlasi.
Alebo to zavisi aj ze v jakom mode bootujes instalacku, ci uefi alebo legacy, v niektorom z nich by to mozno mohlo byt inac, ale to teraz tazko povdat, mozes skusit oba. Ale najskor je tam nejaky RAID controller alebo disk alebo cdrom na nejakom debilnom sata controlleri ktory win nepozna nativne.
P.S. alebo nejaka ina intel super speci storage debilita (ktora kombinuje SSD a HDD, alebo PCIe disk nezmysel, a podobne) to moze potrebovat tiez speci ovladace. BTW. mali by ale byt na webe vyrobcu si myslim. Tie ovladace.

RAID radic moze byt nastaveny aj v ntb, nemusia tam byt 2 disky ide o to ze ked je nastaveny raid radic tak ten je uplne iny jak AHCI radic. (to PCI zariadenie je uplne ine, ma ine registre aj vsetko). Nemusis mat 2 disky, raid controller funguje aj s jednym.
Vidis pocas POST nejake vypisy na obrazovke kratko ze "RAID OPROM blablabla" apod? Vypni si logo alebo esc nech daco vidis :)
Ale ovladace by som urcite hladal na webe vyrobcu v nejakej sekcii sata alebo raid apod, principialne tomu instalatoru staci dat rozbaleny balik normalnych ovladacov a on by si to mal vediet do seba sam nainstalit (neviem ci zvladne .msi, ale .sys a .inf zvladne :)

Este sa uisti ze harddisk je prvy v boot order, a instalacku spust pomocou klavesy pre bootmenu.
Co presne ti to pise? Nechce to nahodou ovladac pre CDROM/USB apod (instalacku)? Z coho to instalujes? SKus aj ine USB porty (USB2.0) ak to mas v USB alebo vypnut XHCI(USB3.0) v biose

Musel som prehodit bootovanie z uefi native, ci legacy na hybrid a potom to uz slo.
Inak tieto biosy su zaujimave od HP. Ked necham boot bez upravy v 99% percentach nechce bootovat z usb. Ked zvolim hybrid vidi usb aj, aj ked zase mi to raz rozdrbalo uz nainstalovany OS.