Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavove diody

Vsimam si, ze na novych ntb, nap thinkpad, rada e, x, l, absentuju alekolvek stavove indikacne diody. Niekde sa najde v klavese nspr capslck, ale zvecsa nenajdem ani indikaciu nabijana, cinnosti hdd, wifi a pod. Vsetko by som ozelel, ale indikator prace hdd by sa mi sikol, hlavne ked sa spomali ntb, pozrem na hdd, ten svieti o dusu, a po par sekundach vypise ze databaza ra a ta nola aktualizovana napr. Nevadi vam tato absencia? Ako to riesite?

Ked sa spomali pc tak kuknem do ctrl-alt-del spravca uloh, tam su indikatory vsetky (je na to tusim aj jedna Win+neco klavesova skratka)
Ale mne sa PC nespomaluje, ptz mam vypnuty defrag podla planu, a nemam antiviry, takze sa nikde nemusim kukat.

Na capslock apod instaluju vyrobcovia ntb utilitu, ktora vyskoci na obrazovku ze "capslock on" na par sekund

To by slo obejit malym programkem, ktery by sledoval aktivitu disku a v nejakem widgetu ji zobrazoval, idealne i s historii.

hddled-indicator.soft112.com

IMHO to taky umi
gkrellm
ale to je s kanonem na vrabce, a urcite musi byt i nejake mensi a jednodussi

napriklad tady si podle aktivity disku blikaji ledkama num/caps/scroll
http://lists.clug.org.za/pipermail/clug-tech/2008- July/041305.html

a obecne neni problem to vycist ze systemu a nejak zobrazit dle prani cteneho obecenstva

Zatim jsem na takovy problem nenarazil (mam stare nb), ale ja bych ho resil tim, ze bych si vytahnul prislusne draty ze sbernice a prez oddelovaci clen (abych zatezi sbernice neohrozil prenos dat) spinal ledky sam. patrne bych pouzil SMD ledky na nejake desticce, kterou byc nalepil pod vhodne misto, kde bych do krytu NB navrtal diry a do nich vlepil pruhledne umelohmotne tycky, nacez bych to zvrchu zalestil. Barvy bych si volil sam, popisek bych asi vytisknul (zrcadlove) na pruhlednou blanu, kterou bych tam prilepil zvrchu tak, aby potistena strana byla ke krytu a tudiz tisk chranen pred setrenim,

pripajet neco na nozicku integrace neni problem (pokud nejde o LGA nebo BGA, ale to u vetsiny chipsetu nebyva), navic u HDD mas konektor, kde ti bezi ty signaly, takze staci si odchytit aktivitu na nich a vyhodnotit ji (staci aktivita je/neni). Dosah dratu je zarucen v metrech 3-10 dle typu, delka dratu je v centimetrech, takze maly zdroj ruseni by to utahnout melo (kdyz se zachovaji kratke a stinene dratky k oddelovaci)

Navic nektere disky maji i vlastni kontrolku (resp. vyvody pro ni na desce), kam se to taky da pripojit.

Ja v podstate nepotrebuju vedet, co presne si to povida, jen ze si to neco povida. takze kdyz tam dostanu oddelovac, tak uz mi staci nabijet maly kondik s paralelnim odporem a sledovat napeti na nem - v ustalenem stavu bude jine nez pri plne komunikaci.

(ale samozrejme si to odklonit z nozicky chipsetu, nebo desky hdd je mnohem pohodlnejsi)

a proto dam kondik az za oddelovac, jak jsem psal.

nebo koupim takovyhle bazmek: http://www.ebay.com/itm/SATA-HARD-DRIVE-ACTIVITY-S PIN-LED-LIGHT-ADAPTER-SLEDV1-/330535299326

nekdo pouziva pin 11 v napajeni (coz nemusi chodit vsude)
watch

na vicero mistech se zminuje mereni proudu 12V vetvi jako celkem dobry indikator toho, ze disk neco zajimaveho dela :)

nebo ohackuju primo ten SATA disk:
watch

(v podstate staci vzit voltmetr/osciloskop s dost velkym vstupnim odporem a pri stridave zatezi promerit nekolik zajimavych mist na PCB disku (vyvody, pripojeni k mechanice, plosky bez viditelneho urceni ...) nekde by se melo narazit na signal, ktery odpovida a pak ho jednoduse snimat pomoci nejakeho IO zesilovace se vstupnim odporem v radu desitek ci stovek megaohmu (bezne k dostani) a vystup zesilovace si zpracovat po svem

Tak da sa robit kadeco s napajanim apod, ale na sata vedenie sa neda nic len tak prilepovat po ceste, ptz odrazmi od impedancneho neprisposobenia sa znici signal. Ani za redriver ani pred redriver.

P.S> ja by som najprv hladal nejake predpripravene plosky pre nejake LED, niekde pri stranach plosaku. Ale bez schemy moc nemas sancu nieco najst.