Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem omezený přístup na pc

Zdravím, mám doma senilního tatu a občas potřebuje jít na pc - mail, banka atd., ale jak vidí reklamy, na všechno kliká a vše se stahuje (pc repair apod) a myslí si že vyhrál nový iPhone :D chci se zeptat jestli je nějaká možnost téméř vše zamknout, aby nemohl nic stahovat a dělat bordel v pc.. po přeinstalování win mi systém vydrží zdravý asi 3 měsíce.. bez taty i rok a dýl
už jsem mu založil účet hosta s omezeným přistupem, ale myslím že to moc nepomůže. poraďte prosím
mám win XP

Udělej mu omezený účet a nauč se administraci uživatelských práv a odeber mu práva na co se jen dá.

A udělej si image disku, abys nemusel furt přeinstalovávat windows.

Nebo mu pořiď nějakej starej počítač jen a jen pro něj. I když mě napadá ještě jedna levnější možnost - další harddisk, na něj OS jen pro tatu, nastav ho v BIOSu jako primární pro bootování. Na sekundárním disku si nainstaluj svůj OS, jen budeš muset při startu vybrat disk pro bootování (obvykle klávesa F12), aby sis najel do svýho systému. Opět však vytvoř image otcova disku, abys mu to mohl vždy obnovit ze zálohy. Je to otázka několika minut, narozdíl od kompletní přeinstalace.

Další možností je nějakej linux, ten by měl být odolnější vůči adwaru.

Aby nemohl klikat na reklamy, tak mu pořiď AdBlock do prohlížeče, tím se část eliminuje.

Linux na druhém HDD je dobrý nápad, dá se to zasvinit podstatně hůře, jak Windows. Popřípadě podle jeho náročnosti by mohl stačit i Live linux na CD, pokud to má vyloženě na prohlížeč.

Mít doma senilního otce, kterej mi pořád rozdrbává PC, rozhodně bych nenechal počítač bez hesla a při odchodu nemačkal Win+L.
Ostatně já to tak dělám a to mi na ten počítač doma nikdo nehrabe.

Ono nechat počítač úplně nezabezpečený mi nepřijde rozumné, ani když doma nemáš žádného "záškodníka".

Na XP existoval nejaky specialny ovladac ktory vsetky zapisy na disk smeroval do RAM, a teda po restarte si mal zas povodne Win a cisty disk :) Jedine ked si commitol zmeny pred restartom tak sa ulozili.

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms838511% 28v=winembedded.5%29.aspx
ten link je pre embedded win, ale je to stejne. hladaj si googlom ten EWF pre normalne XP, to sa nejak par suborov vytiahlo z nejakeho MS balika a strcilo sa do win.
Akurat ked zacnes zapisovat moc, tak dojde volna RAM, to potom ten win padne :)

P.S. ono staci dat tie najbeznejsie reklamne servery do suboru hosts, s IP 127.0.0.1 a nebudu sa nikomu zobrazovat.