Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jednojádrový procesor 1,7Ghz versuz 4 jádrový 1,7Ghz

Dobrý večer!
Pro mnoho z vás asi hodně triviální dotaz. Můžete mi ale jako laikovi vysvětlit, čím se řídit při výběru procesoru? Jestli taktem procesoru, nebo počtem jáder, nebo je to komplikovanější. Sháněl jsem informace už jinde a jelikož se dost liší, ptám se i zde, protože mám tyto informace:
1. pokud mám 4-jádrový procesor 1,7GHz, tak to je stejné, jako jednojádro 6,28GHz (což se mi zdá jako nejmíň pravděpodobné)
2. pokud mám 4-jádrový procesor 1,7GHz, znamená to, že maximální rychlost je pořád 1,7GHz, akorát si mé spuštěné aplikace tu spotřebu rozdělí, Tedy pokud je spuštěná jedna náročná aplikace, tak je jedno, jestli mám 4-jádrový, nebo 1-jádrový procesor 1,7GHz, ale pokud mám spuštěné (2, 3, nebo 4 aplikace), tak ten 4 jádrový procesor si to podělí a až pak to má význam.
Můžete mi to někdo laicky vysvětlit?

děkuji moc!

Především, výkon jednoho jádra se neměří pouze frekvencí, ale i dalšími důležitými a dost těžko srovnatelnými parametry (architektura). Tzn. 1,7GHz z roku 2005 se nebude ani blížit, natož rovnat 1,7GHz z roku 2015.
Varianta 1 je nesmysl. Varianta 2 se blíží víc realitě. Ono ale hodně záleží i na tom, o jakou se jedná aplikaci. Některé aplikace umí využít více jader, některé špatně nebo zastarale naprogramované umí využít jen jedno jádro. (Typicky spousta her)
Pak je tedy důležitý výkon na jedno jádro a je jedno, kolik jich je.

Je vhodné si promyslet, co chci pouštět za aplikace a podle toho se podívat na benchmarky v testech podle počtu jader.
Obecně se dá říct, že posledních několik let má na jedno jádro vyšší výkon Intel a to kolikrát i při nižších frekvencích.

Zjednodušeně - jádro = náklaďák, program = náklad.

Jeden náklaďák odveze náklad za nějakou dobu.
4 náklaďáky odvezou náklad rychleji, ale pouze za předpokladu, že lze náklad rozdělit na 4 menší části (třeba písek). Ale 4 náklaďáky neodvezou náklad rychleji, pokud to bude jedna obrovská krabice, to stejně poveze jeden vůz.

A rozhodně neplatí, že 4 náklaďáky jedou 4 násobně rychleji, než jeden. Jen toho uvezou více najednou, ale pořád stejně rychle, jako jeden jediný.

Program tedy musí být napsán tak, aby využil více jader, jinak to poběží jen na jednom jádru a ostatní budou nevyužita.