Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rok 1995 - ceny komponent?

Dobrý den,
Mám dotaz spíše pro zběratele. Chtěl bych se zeptat kolik cca stálo PC v roce 1995 a komponenty do něj ( základní deska, procesor, RAM, HDD, GPU, case, monitor, klávesnice ). Byl bych vám moc vděčný kdyby jste mi napsali alespoň přibližnou cenu.
Změna předmětu, původně: Rok 1995 (karel)

Počítače stály zhruba stejně jako dnes, konfigurace byla zcela jiná a platy taky. Za počítač se srovnatelnou velikostí RAM bys dnes postavil dům nebo možná dva, tolik pamětí bys ovšem do PC s roku 1995 nenarval. Např. 17" CRT monitor EIZO stál přes 30000,- Kčs.

Někdy v roce 1996 jsme domů kupovali první PC, stálo zhruba 30 000 (včetně monitoru) a bylo to v podstatě to nejobyčejnější, co se v té době dalo koupit. Pokud by se to porovnalo k tehdejší průměrné mzdě, tak by to odpovídalo cca 80 000 dnes.

Podařilo se mě vyštrachat poměrně podrobný info. První PC jsem kupoval začátkem roku 1996 a jeho konfigurace byla následující:
Procesor: Pentium P120
Základní deska: FIC (víc info nemám)
Pamět: 16MB RAM
HardDisk: 1,6GB
Grafika: S3Trio64V2 1MB
Zvukovka: SoundBlaster Vibra 16
Mechanika: CD-ROM Mitsumi 8x
Monitor: ADI 4V 15" + filtr Polaroid Gold (ten filtr stál tuším kolem 4 tisíc Kč)
Repro: Typhoon (samozřejmě 2.0)
Skříň: MidiTower (opět víc info nemám)
Kupoval jsem to jako celou sestavu, takže bohužel znám jen celkovou cenu: 43 800,- Kč

Pak jsem v průběhu roku 1998 dělal postupný upgrade. Zde už mám cenu u každé komponenty:
Základní deska PCChips M729 (2 250,- Kč)
Procesor Celeron 333A (3 960,- Kč)
64MB SDRAM 100MHz (2 750,- Kč)
CD-R Mitsumi 2801 2/4 (7 400,- Kč)
HDD WD 6,4GB (6 170,- Kč)
Grafika S3Trio 3D 4MB AGP (790,- Kč)

Snad Ti to pomůže.

Rok 1996 - AMD K5 133, 8 MB RAM, VGA S3trio64V+ 1 MB, HDD okolo 1,2 GB, CD ROM, zvukovka, klávesnice + myš, 15" CRT monitor s přimontovanýma reprákama - 20 tisíc Kč bez DPH. Už tehdy to byla pomalá šunka (lowend).

Lepší konfigurace, tedy P233MMX, 32 MB RAM, by vyšla na 50 tisíc s DPH, možná i s Win95, nevím přesně, byla to nabídka "značkovýho" PC, tuším Comfor.

Pokud si pamatuju ceníky z té doby (rok 97 - 98), tak procesory stály zhruba jak dnes - 3 - 5 litrů, podle rychlosti a značky (IDT, Cyrix byly levný a nevýkonný, AMD střed, Intel drahej a dobrej). Základní desky 4 - 5 tisíc, ovšem zvukovka se kupovala zvlášť, síťovka taktéž. Ceny tuším okolo 1500 Kč za zvukovku. RAM už si napamatuju, grafárny taky ne.

Procesor: Pentium P133
Zakladní deska: Intel
Pamet: 16MB RAM
Hard disk: 1GB
Grafika: ATI Rage II
Zvukovka: SoundBlaster
Mechanika: CD-ROM + Disketa
Monitor: ADI 14"
Skrin: MiniTower
Zdroj: OEM
OS: Windows 95
Software: MS Office 95, AVG

48.000 Kc