Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Upgrade RAM => BSOD jedna za druhou

Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně RAM. Mám starou MB Asus P4R800-VM. Má dual channel a do teď jsem tam měl asymetricky

DIMM1: Kingston KVR333X64C25/256
DIMM2: Kingston KVR400X64C3A/512
DIMM3: (/)
DIMM4: (/)

Sehnal jsem si navíc Kingston KVR400X64C25/512 a Kingston KTH-D530/1G.
Starou 256 MB jsem dal rovnou pryč. Tušil jsem, že by asi dělala bordel a navíc kapacita je zanedbatelná. Tudíž jsem je poskládal takto:

DIMM1: KTH-D530/1G
DIMM2: KVR400X64C25/512
DIMM3: KVR400X64C3A/512
DIMM4: (/)

Domnívám se, že je to tak správně, protože všechny mají stejnou frek. a jsou u sebe z hlediska časování. Bohužel mám jednu modrou za druhou. Nevíte, v čem je problém? Samostatně totiž jedou všechny v pořádku.
Děkuji.

Samostatně totiž jedou všechny v pořádku.

Pak jsou jiz jen dve moznosti, bud neni nektera kompatibilni s deskou nebo si nesedi navzajem.

Zkus je ruzne preskladat do ruznych slotu, nekdy to pomuze, kdyz ne, tak bohuzel.

Je tedy ještě třeba podotknout dvě věci. Má stará KVR400X64C3a/512 má Jdec1, 2 i 3. Nevím o co přesně jde, ale ostatní to nemají. Další věc je, že i když jsou všechny 400 MHz, tak v CPU-Z se ukazují jako max. 200 MHz. Deska by měla zvládat 400, tak nevím.

Jinak, nač je mi tam ten dual channel, když, jak tvrdíte, s tím časování nemá moc společného? Jde tedy o kapacitu, frekvenci nebo snad musí být moduly zcela identické?

Četl jsi manuál?
http://joule.bu.edu/~hazen/LinuxCluster/e1511_p4r8 00-vm.pdf

Na straně 1-11 (21 strana souboru) máš uvedeno, že deska podporuje DDR-400 jen ve dvou případech:
1. Je osazen jen jeden modul
2. Jsou osazeny dva jednostranné moduly v Dual Channel režimu.

Proto ti každý modul samostatně funguje (nepřekračuješ specifikace desky)

Paradoxně by mohlo pomoci osadit ten odložený 256MB modul, protože pak deska bude donucena nastavit rychlost podle něj (DDR-333), jelikož je nejpomalejší.

Zkus ručně v SETUPu nastavit režim DDR-333.

Jinak sloty na desce jsou dle manuálu označeny:
DIMM_A1, DIMM_A2, DIMM_B1 a DIMM_B2.
V tomto případě bych kombinaci 2x512MB a 1x1GB osadil tak, že bych ty 512MB dal na jeden kanál
(A1+A2 nebo B1+B2) a ten 1GB modul na kanál druhý, aby na obou paměťových kanálech byl 1GB RAM.