Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook, podtaktování, výdrž

HW: Asus A6JC, http://pc.poradna.net/question/view/56347-asus-a6jc -minirecenze
OS: vlastní sestavení WinXP Embedded
HDD: není, OS běží z CF karty (v redukci IDE/CF), 2 GB
aplikace: Opera 9.2 (soubory se ukládají do ramdisku), T-Mobile EDGE připojení s externí anténou, NHC, Průzkumník
jas displeje cca v polovině

Podtakování:
procesor Intel Core Duo, běží na 1 GHz (násobič 6x), napětí 0.95 V
grafická karta nVidia GeForce Go 7300, podtaktováno s využitím Coolbits pro "režim 2D" na: frekv. jádra 60 MHz, frekv. paměti 240 MHz

Poznámka: Ale netuším, jak zjistit, zda karta běží ve 2D módu (s podtaktovanými frekvencemi) nebo ve 3D módu s výchozím nastavením frekvencí...

0:07 96%
0:10 95%
0:15 93%
0:20 90%
0:30 86%; odhad programu NHC: 3 hod, 19 min
0:45 79%
1:00 72%; odhad programu NHC: 2 h 41 min
1:20 63%; odhad programu NHC: 2 h 15 min
1:40 53%; odhad programu NHC: 1 h 52 min
2:00 44%; odhad programu NHC: 1 h 33 min
2:20 34%; odhad programu NHC: 1 h 13 min
2:40 25%; odhad programu NHC: 0 h 49 min
2:53 18%; odhad programu NHC: 0 h 36 min
2.57 16%; odhad programu NHC: 0 h 34 min
3:00 15%; odhad programu NHC: 0 h 30 min
3:03 7%, Low battery <-- hned jsem připojil zdroj

Zdá se, že pod 15% už se tomu nedá věřit: může jít o velkou chybu měření, může to být tím, že aku nesnáší (hluboký) vybití...

Pořád se mi ty hodnoty zdají nízký, když uvážím že jsem: podtaktoval procesor a nechal mu nízký napájení, (možná) podtaktoval grafiku, odpojil HDD (místo něj CF karta s odběrem nula nula nic), ...

Oproti předchozímu testu http://pc.poradna.net/question/view/56347-asus-a6jc -minirecenze#re-113339 jsem sice dosáhl lepší čas (o cca 30 minut), ale to je dáno i tím, že jsem ukončil test při rozdílných hodnotách stavu aku.

Napadá vás ještě další možnost, jak protáhnout výdrž aku? Zatím mě napadá: o něco stáhnout jas monitoru, místo NHC vyzkoušet RM Clock.

Pavel

Nemusíš utrácet, ale musíš se informovat při výběru. Pokud dáváš prioritu na výdrž, musíš si vybrat NB, který má výdrž. Jinak se dostaneš na doby kolem 3h.
Další možnost je pořídit si nahradní baterii. Např. u Umaxu dostaneš k novému NB tzv. "charger pack" - externí nabíječku + baterii za příplatek 1000,- a to se vyplati :-D

Při výběru jsem měl tyto priority: co nejmenší hmotnost, pcmcia (ne express card), dostatečnej výpočetní výkon (dual core), velká paměť. Vybíral jsem z cca 5 až 10 modelů, nakonec jsem vybral tenhle.

Pořádná výdrž noťasu za cenu navýšení hmotnosti mi nesedí. Navíc, i když jsem věděl že udávaná výdrž není žádnej zázrak, už při výběru jsem počítal s podtaktováním.

Pavel

už při výběru jsem počítal s podtaktováním

Podtaktování je myšlenka pěkná, taky mi na dlouho uvízla v hlavě. Ovšem v praxi to nepřináší téměř žádný efekt. Takže v tomto směru jsi se trochu přepočítal, podle všeho se s tím budeš muset smířit. Máš-li ale elán experimentovat dál, určitě ti to nebudu vymlouvat a držím palce, ať na něco zajímavého kápneš. :beer:

cena: aha, já se díval spíš na konec křivky http://www.czechcomputer.cz/product_graph.jsp?artno =36385
taky 2gb ram pohnou s cenou.

já mám starší 1-jádrový, kolega zhruba toto: http://www.czechcomputer.cz/product_doc-DC18DF044ED 94314C125729E002E5062.html spíš vyšší cpu a ram, udávají až 5hod, to znamená že 4h jsou fak reálné. pořizovací cena nového na trhu mohla být podobná jak u tebe.

ta nízká výdrž asusů mě zaráží (papírová hodnota bývá dosažitelná s vypnutým displejem a diskem??), ale 3h je jak z minulého století. že by ten pokus o grafiku to měl na svědomí?
jestli můžeš ověřit i spotřebu bez edge karty, a jinak to vypadá na malý naftový generátorek do divočiny sebou.

To je na core2duo nejak malo 3hodiny.
Skus to v zakl. konfiguracii:
- ziadne pridavne karty, ziadne USB zariadenia
- jas displaya na minimum
- ziadne dodatocne beziace utility (NHC), ziadne pokusy o podtaktovanie ani nic podobne, NHC a aj ostatne utilitu co sa drbu do speedsteppingu vypnut, v spravcovi zariadeni - sprava energie si nastav schemu napajania (hned na prvej karte) napr. "mobile PC" alebo "max. battery"
A daj nam vediet.

A co mozes urobit hned - pozri si informacie o baterke tusim velmi dobre info ma RMClock utilita, potrebujes poznat "designed capacity" a "last charge capacity". Designed capacity je povodna kapacita aku udava vyrobca (=taku mala ked bola baterka nova), last charge capacity je skutocna kapacita ktoru ma momentalne ta baterka (aku zistil kontroller baterky pri poslednom plnom nabiti podla priebehu napatia na clankoch).

Při stáhnutým jasu displeje to dělá zrcadlo, tj. maximální odlesky; to bych musel mít superpříznivý podmínky, v praxi naprosto nereálný. Snažíš se mi říct, že NHC může mít negativní vliv na výdrž? Nastavil jsem mu 0.95 V a násobič na 6x (nejnižší hodnoty).

Do posledního testu mi ukazoval aku 100 procent, teď už se nabije jen na 94 procent - budu asi nucen spustit z BIOSu kalibraci, ale to bude trvat x hodin.

Pavel

Utilita a realita su 2veci, niekedy odlisne :) Ja som utilitu neprogramoval ani nemam schemu tvojho motherboardu tak ti nemozem odpovedat ani "ano", ani "nie".
Skus co pisem.
RMClock ti vypise vsetky informacie z kontrollera baterky, kolko mAh alebo mWh mas designed a last charge capacity? Potom si ich daj do pomeru a zistis ako je na tom tvoja baterka. Nemusis ani kalibrovat aby si to videl. Kalibrovat je len nastavit "100%" na sucasnu kapacitu, ktora ale moze byt napr. uz len polovica povodnej kapacity ak je baterka stara. Preto pisem pozri si tie 2 hodnoty z nich budes vidiet ako je na tom skutocne baterka s kapacitou.

P.S. ja osobne nie som schopny v miestnosti pracovat s NB ktory ma jas viac ako minimum, mam pocit ze mi to vybije oci :) Zatial to platilo u vsetkych NB co som pouzival. Jas zvysujem len vonku ak svieti slnko apod.

Už jsem tu kalibraci spustil, takže na některý věci už je pozdě. Momentálně nabíjím, takže mi RM Clock ukazuje aktuální kapacitu (ve smyslu: kolik je nabito). Je tam hodnota Wear Level na 6 procentech, což by možná odpovídalo tomu, že se mi v předchozím kole nabila pouze na 94%. Mám noťas 9 měsíců, je to normální opotřebení?

Displej patří mezi lesklý (ColorShine, Glare), takže bez podsvícení je to hrůza...

Pavel

Ked to nabije mozes prosimta napisat hodnotu "designed capacity" a "last full charge capacity"? Obe by mal vypisat RMClock.

... a az budes testovat vydrz nabuduce tak urcite bez tej EDGE CardBus karty...

P.S: inac ako ti radia aj nizsie skus aj ku grafike pouzit original utilitu od vyrobcu, k CPU takisto skusit original powermanagement (bez specialnych utilit ktore sa snazia nastavit nejake niysie napatie CPU apod), ze ci a ako sa to prejavi na vydrzi oproti tvojim utilitam.
Utility ktore nie su od vyrobcu mozu fungovat lepsie alebo aj horsie, HW totiz moze obsahovat speciality a extra to plati u NB. Netvrdim ze utilita co pouzivas nie je dobra, ale bez otestovania rozdielu vydrze ti to nepovie nikto...
Preco to pisem: moze nastat to, ze sa snazis nastavit nieco (napr. napatie CPU) specialnou utilitou na hodnotu ktora je mimo specifikacie CPU, tak to moze CPU odignorovat, a kedze ta utilita zrejme odstrelila povodny automaticky powermanagement aby to automaticy nevratilo na povodne napatie, a kedze to nastavenie noveho napatia CPU mohol odignorovat, mohol by ostat na povodnom napati ktore by mohlo byt napr. to najvyssie ake CPU pozna. Takze preto najprv by som meral "referencnu" vydrz original notebooku s original softwarom od vyrobcu, a az potom by som skusal specialne utility (nie od vyrobcu) ze ci sa jej pouzitie prejavi pozitivne alebo negativne alebo nijak.

Už mám nabito. Ty položky se jmenujou jinak (je to v programu NHC), aktuální kapacita (Capacity): 65415 mWh; maximální kapacita (Full Capacity): 65415 mWh (stejná hodnota) - tady ale myslím byla dřív větší, cca 70 Wh...

Ke grafice mám originální ovladač z CD od prodejce, nVidia s funkcí PowerMizer. Jen jsem v něm pomocí CoolBits odblokoval možnost snížit takt grafické karty. Snad to vysvětluju správně; furt nechápu, proč to není jasný...

NHC můžu odinstalovat a v ovládacích panelech můžu nastavit "Max. battery", ale tím nebudu mít info o tom, jaký napětí a jaká frekvence je nastavena...

Aha, tvůj poslední odstavec mi konečně dává smysl...

Pavel

Aha som si to nevsimol. Ta baterka je este celkom ok (93.5% povodnej kapacity).
To s tym rychlym padom ku koncu sa stava po case asi kontroller baterky nie je schopny tak presne odhadovat zvysnu kapacitu alebo co, ja som mal 4 ci 5 rocnu baterku ktora sa do 50% vybijala normalne a potom padla behom 5minut mna nulu :-) nastavil som si potom vo windows warning pri 50% a neriesil som to :))

Že ak z toho notebooku vyhádžeš všetky aplikácie a nič s ním nebudeš robiť, jas dáš na minimum, až to bude nečitateľné, tak možno vydrží 5 hodín, ale to ti bude k ničomu. Máš to potom také ako pohotovostný čas u mobilov. Výrobca udáva 200 hodín a reálnych je tak 60.

Skontroluj si ve Spravci zarizeni, ze mas napr. vypnutou na energii dost zravou Wi-Fi kartu, pokud surfujes pres mobil, tak ji predpokladam soucasne nepotrebujes. Obecne pro nejsetrenejsi provoz plati vypnout vsechna nepouzivana rozhrani (jde i zcasti uz v BIOSu).
Mam nastaveno vypinat disk po 1 min. necinnosti. V NHC je navic mozno nastavit Silent management hdd vcetne spindown.
Na nVidia grafiku a energii nastaveni plati PowerMizer utilita od vyrobce grafiky.
Rovnez napr. nastaveni antiviru hraje roli na zatez procesoru (probiha Ti online kontrola na pozadi?).
Pokud nepouzivas DVD/CD-ROM mechaniku, rovnez ji vytahni z NB (nebude se napajet a nahodne roztacet uz pri startu Windows).
Jinak je vhodna rovnez obecna optimalizace PC napr. pres CCleaner, TuneUp Utilities a defragmentacni sw.

Ja pripojuji zdroj (nebo mi nb automaticky hibernuje), az je baterie na 1% (vyuzivam tak plnou kapacitu baterie), hluboke vybiti nenastane, clanky baterie jsou chraneny vnitrni obvodovou automatikou, ktera NB vypne s ukazatelem na 0% v momente, kdy je skutecna zbytkova hodnota baterie stale jeste cca minimalne 300mAH. Takze bez obav.

Vašku díky za rady, ale asi nečteš moc pozorně...

Jak WiFI, tak i Bluetooth mám vypnutý. Net nejedu přes mobil, ale pcmcia kartu Optionen Globetrotter (T-Mobile EDGE). V BIOSu tohole noťasu toho moc nevypnu.

Vypínat disk nemá smysl, když tam disk nemám, místo něj je tam CF karta se spotřebou nula nula nic. PowerMizer ani náhodou nepomůže tolik, jako když odblokuju funkce pomocí CoolBits. Antivir nepřítomen. Optickou mechaniku vytahovat nebudu, děkuji za radu, ale tyhle kejkle nebudu s tak drahým noťasem provádět. Defragmentace je rovněž nanic, CF karta má konstantní seek. Ty další optimalizační programy budou tuším taky na nic, jedu na vlastním sestavení WinXP Embedded...

Pavel

Myslim, ze se snizenym jasem displeje se dostanete k 3:30 hod, coz je u daneho typu nb zrejme maximum. Neni proste zkonstruovan pro nejuspornejsi mobilni provoz.

Tip: Existuje programek tusim Battery Stat, ktery dokaze i graficky znazornit prubeh vy/na-bijeni baterie a odhalit tak pripadne nepravidelnosti (nelinearita).
Jinak i na Asusy docela plati pouzivat nejnovejsi BIOS (update).
Rovnez lze v tomto pripade doporucit provozovat Windows XP ve starem vzhledu Win2000(bez Themes), ktery je mene narocny na systemove prostredky (samozrejme bez Wallpaperu).

Jas můžu snížit jen do té míry, abych ještě s noťasem mohl pracovat. Díky za tip, na ten Battery Stat se mrknu přes gůgl. BIOS mám nejnovější, v. 220. Vzhled mám WinXP, povypínaný všechny grafický egekty kromě "use visual styles on windows and buttons", wallpaper nemám, přepnuto na 16 bitovou barevnou hloubku.

Pavel

Overte vypnute automaticke indexovani a defragmentovani disku, ktere je ve Win XP standardne zapnute (caste transfery dat v dobe nevytizenosti systemu). Ve Vasem pripade to neni potreba. Rovnez vypnout Infraport, LPT (lze vypnout uz v BIOSu) pripadne i nevyuzivane USB ci LAN nebo Fire-Wire porty zakazat ve Spravci zarizeni. Zapnout vsehny sporici mody uz v Biosu (napr. displej). Vycistit a defragmentovat registry. Zmensit swap file. Sporic obrazovky nastavit treba uz na 10 min. neaktivity.

Zbytek uz vyresi asi jen nova baterie treba z eBay. Tu soucasnou vyuzivat az do 1% kapacity - automaticky hibernace. Nenabijet ji v polovine kapacity. Mimochodem NHC vam sdeli i Wear Level baterie tj. jeji realnou opotrebovanost proti nominalni kapacite, ktera s casem roste...
P.S. Jo, holt to neni starej dobrej a bytelnej nb Asus M6N, Banias 1,4 GHz, vydrz az 4:45 hod., pri hudbe i pres 5h...a dekl z kompozitnich materialu...

Službu indexování jsem vypnul přes services.msc; defragmentace na CF nemá smysl; LPT to nemá, infra asi taky ne. Že by v BIOSu byl nějakej spořící m=od, o tom dost pochybuju, ale můžu se podívat. Čistit/defragmentovat registry v mým případě nemá smysl, ta instalace je čistá (plus pár nezbytných aplikací), tam nic zbytečnýho nebude. Virtuální paměť je vypnutá. Nastavení spořiče nemá zásadní význam, neboť na noťasu dělám pořád, odejdu jen na pár minut.

Wear Level je 6 procent po 9 měsících provozu noťasu, převážně ze sítě, na aku jen minimálně.

Pavel

Pokud jste instaloval vsech cca 80 patches po SP2, tak se i cista instalace slusne zanese, minimalne 80 odinstalacnimi procedurami. Bezne se lidem spousti pri startu hromadu nepouzivanych programu a sluzeb typu MS Messenger apod...Zlatej CCleaner...z vlastni zkusenosti.

Tyto moznosti ma RM Clock proti NHC podle me navic: v zalozce Management: Run HLT command when OS is idle tj. throttling by vam mohl dal pomoci s vydrzi.
Polozka Advanced CPU Settings-Platform: Enter C4 on C3 command, Enable CPUSLP in C3/C4, Enable C4 in S1-M apod.
A jelikoz RM Clock nevyzaduje instalaci molochu NET 2.0 a je mensi, tak ho nyni preferuji.

Už dvakrát jsem psal, že mám jako operační systém Windows XP Embedded (vlastní sestavení), ne "normální" WinXP! Záplaty nemám žádný. Žádnej Messanger mi taky neběží, mám tam jen to, co potřebuju (tj. nejen že neběží, on tam vůbec není).

Díky za rady ohledně RM Clock, budu si muset proštudovat (už zase!) jeho nápovědu, příp. mrknout někam na fórum.

Pavel

Negativní. Pokud se extra nepletu, noťas pouští ětrák výhradně na základě teploty procesoru a to až od 62 stupňů (i když různej SW ukazuje tu teplotu různě), zřejmě je tam víc čidel...

Speedfan mi na noťasu vůbec nefunguje.

Pavel

Ano vacsina NB to ma riesene hardwarovo alebo pomocou embedded controlleru (mikrokontroller na doske, s vlastnym firmware), prip. zapinane cez GPIO vystup chipsetu v specialnom preruseni (SMI od digital thermal senzoru ktory je v CPU), vo vsetkych pripadoch ktore som pisal vyssie sa to neda ziadnou utilitou ovplyvnit.

Já bych Wear Levelu co ukazujou Asusy moc nevěřil. Jak víš, mám A6Vm a WL dosáhl 6% a pak se nehnul. Po reinstalaci Windowsu mi NHC ukazoval zezačátku 10% pak zase skočil na 6 a nyní dokonce 5%. Divné je že na údaje by systém neměl mít vliv... snad jen ovladače které ty hodnoty zprostředkovávají.

Když máš NHC tak si nech zobrazit graf s odběrem. Já s P-M 740 a stejnou grafikou jako ty měl odběr se zapnutou wifi, jasem na polovinu a běžné práci kolem 19W. Po podvoltování procesoru na 700mV se snížila asi o 1.5W - 2W. Jestli ti to bere z aku hodně přes 20W v klidu bez EDGE karty tak je někde IMHO chyba.