Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU bezi stale na maximalni frekvenci

Zdravim. Mam procesor Intel i5-2400 a mel jsem ho v desce od Asusu, kde bezel normalne, ale musel jsem desku vymenit. Koupil jsem Sapphire Pure Black Hydra P67. Normalne vse bezi, ale kdyz najedu do biosu, tak mi to ukazuje, ze cpu stale bezi na 3100 mhz, coz je maximum bez turba a odpovida tomu i teplota, ktera odpovida te v zatezi (kolem 52-56 stupnu se stock chladicem). Da se to nejak nastavit? Zkousel jsem povolit v biosu "speed step", ale cpu i tak bezi stale na max.

Tak EIST je samozrejme speed step, ktery jsem zminoval a ktery jsem uz v biosu povolil v domneni, ze se to tim vyresi, ale nevyresilo. Samozrejme ze s nejakym softem ve windows to asi pujde potunit, ale jen me zajima, proc to nejde v biosu, kdyz s jakoukoliv deskou, kterou jsem drive mel, bezel proste cpu v idle automaticky na nizsi frekvenci, aniz bych musel v biosu cokoliv nastavovat.

kdyz najedu do biosu, tak mi to ukazuje, ze cpu stale bezi na 3100 mhz

Nemas to pozerat v BIOSu, ale vo Windows. Napr. pomocou CPU-Z. Speedstep robi windows, neviem co tam cakas ze budu v biose za cisla.

P.S. do biosu mas dat load defaults a save&exit a nesahat na to, ptz tomu stejne nerozumies tak tam ani nemas nic stelovat.

Load defaults mi to tak akorat cele rozesere, ale to je vedlejsi. No byl jsem zvyklej, ze v biose mel cpu normalni teplotu, tak jako v idle ve windows, tedy kolem 28°C-34°C, ale u teto desky je tomu nejspis jinak. Hned pri bootovani jde uz teplota dolu, takze "problem" vyresen.

"do biosu mas dat load defaults a save&exit a nesahat na to, ptz tomu stejne nerozumies tak tam ani nemas nic stelovat"

Jak ty vis cemu ja rozumim? Rekl jsem, ze nerozumim taktovani a taktovani je jen jedna z mnoha veci, co jde delat v biosu (samozrejme i ve windows).

Dekuju vsem za rady. :)

"a neviem co tam mas take zavazne uz postelovane, ze ti to defaults rozosere"

Tak napr. zminovany speedstep byl v defaultu vypnuty pane chytrej.
Stejnetak je v defaultu vyplej treba turbo mode u cpu.
Taky zde lze povolit/zakazat rezim hibernace.
Nastavit "krivku" fanu pro procesor, case fan a dalsi fany.
A dalsi spousta uzitecnych veci, ale to bys vedel, kdybyses v tom opravdu vyznal a jen tu nemachroval.

Kde jsem psal, ze je to slozite? Ptal jsi se, co jsem tam zmenil, tak ti to rikam. Pokud si dam optimized defaults, jak jsi mi tady radil, tak se to pochopitelne vyresetuje. No tak tady to proste v defaultu vypnuty je a bylo to vypnuty hned, jak jsem do toho biosu poprve vlezl, tak si rikej co chces. :)

Ano mas pravdu, kdyz zmacknu F3, tak je to povolene, ale puvodne to bylo zakazane, jak v primarnim, tak i v sekundarnim biosu, takze tak. To je fuk. Kazdopadne to nic nemeni na tom, ze pokud udelam nejake zmeny, tak pak urcite nebudu davat F3. Kaslu ti na tvuj ego-fight. O co ti vlastne jde? Nijak jsi mi neporadil, jen tu furt chytas za slovicka. Mam lepsi veci na praci, nez se tu dohadovat o takych blbostech. Nejvic me bavi, jak sis musel proste stahnout manual, jen abys dokazal, ze TY mas tu pravdu. :D

preto som pisal daj tam defaults, ne preto ze chcem mat pravdu ale pisal som to vtedy ked si s s tym mal problemy, aby si tie problemy nemal.
Asi tam predtym niekto nieco taktoval a vtedy to vypol aby to bolo stabilnejsie. (mohlo to povypinat aj nejaka overclock funkcia v biose ak na nu niketo klikol ze chce nejaky automaticky overclock apod).
EIST funguje az v OS, BIOS moze CPU prepnut na max aj na min, zavisi od vyrobcu, dnes sa bootuje (a aj v BIOSe je CPU) zvycajne na max, kedysi sa bootovalo v min lebo to intel tak vymyslel ze CPU startuje v min. Niekedy sa to da aj nastavit. Je to ale v BIOSe staticke, bud furt na min alebo furt na max, automatika zacina az v OS.

"BIOS moze CPU prepnut na max aj na min, zavisi od vyrobcu, dnes sa bootuje (a aj v BIOSe je CPU) zvycajne na max, kedysi sa bootovalo v min lebo to intel tak vymyslel ze CPU startuje v min. Niekedy sa to da aj nastavit. Je to ale v BIOSe staticke, bud furt na min alebo furt na max, automatika zacina az v OS."

Krasa. Takhle si predstavuji radu. Dekuji za vycerpavajici odpoved. Presne toto jsem chtel vedet. Zase jsem o neco min blbejsi. Proste jsem nevedel, ze na nekterych deskach je v biosu cpu na max. Byl jsem zvykly ze vsech predchozich desek, a ze jich nebylo malo, ze je vzdy nastaven na min. Proto jsem byl zmaten.

BIOS je proprietarna vec vyrobcu, moze robit co chce. On normalne takmer nikto nevie co presne sa v nom deje (keby som to nerobil tak to tiez neviem), ale ani to vediet nepotrebuje ptz normalne tam clovek leze len nieco nastavit a save&exit, ak vie co nastavuje, a to co nevie ma nechat na defaulte (ono je vela nastaveni ktore clovek tazko pochopi aj ked mam zdrojaky, este ked to nejaky ind napise tou jeho skvelou anglictinou tak to potom pochopi len on a potom uz nikto na svete :-))