Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Defragmentace flash (karty, disku)

Mám takovouhle úvahu: U compact flash karet (CF) je defragmentace nesmysl, protože
1) přístup k sektorům není závislý na jejich umístění (konstantní seek se tomu říká?)
2) řadič si stejně přemapovává umístění sektorů, tj. logicky jsou někde (souborový systém), ale fyzicky můžou být úplně jinde (ochrana proti vícenásobným přepisům jednoho místa).

Je tahle úvaha správná? Jak je na tom flash disk a jiná karta, např. SD?

Pavel

V principe ano, zavisi od konkretneho kontrollera v karte ze co a ako robi. Nemalo by to zavisiet od formatu karty.
Defragmenatcia suborov nema moc zmysel podla mna nikdy, totiz malokedy sa cita nejaky velky subor cely sekvencne, skor je problem ze hlavicky disku lietaju medzi swapom a datami alebo medzi niekolkymi sucasne spracovavanymi subormi apod. takze zavisi skor od toho kde na disku su ake subory, ako od toho ci je nejaky subor ulozeny neprerusovane...

CF, SD atd. jsou to elektronické a nikoliv mechanické paměti. Nic se tam netočí a nečeká se, až se to někam natočí. Přístup k informaci, která může být kdekoliv, trvá furt stejně dlouho. Proto IMHO Jez. je defragmentace zcela zbytečná.

Vím naprosto jistě, že defragmentace SD a MMC karet není - aspoň v některých případech - zbytečná. Má naopak naprosto fatální vliv na rychlost aplikací používajících data na kartě. Ověřeno každodenním provozem na několika PDA.

Pro doplnění: defragmentaci karet nedělám žádnou defragmentační utilitou, prostě jenom jednou za čas kartu zformátuju a vyklopím na ni zpátky její původní obsah ze zálohy v určitém pořadí. Některé programy se tím výrazně zrychlí.
Mimochodem, velký vliv má umístění souborů na kartě - například navigace je mnohem rychlejší, když jsou mapy na kartu uloženy jako první.