Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade RAM paměti

Zdravím,

chtěl bych se zde poradit. Mému ntb Dell N5010 bude letos 6 let, na nový nejsou peníze a ani nový není potřeba. Tento funguje jak má. Upgradoval jsem na WIN10, ntb běhá téměř bezproblémů (občas hodí modrou obrazovku špatný ovladač, ale nepodařilo se mi najít který). Ostatně, Dell k tomuto typu ntb win 10 netestoval.

Chtěl bych se poradit ohledně upgrade RAM - zda-li to má smysl, jaká je optimální pamět v poměru k procesoru (pokud na tom tedy záleží) atd.

Momentální konfigurace systému
Windows 10 Home 64bit
Čipová sada Mobile Intel
5 Series Express HM57
Procesor
Výroba Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 450 @ 2.40GHz
Rychlost procesoru 2,4Ghz
Velikost mezipaměti L2 512
RAM 2x2GB 1067 MHz SODIMM DDR3
Obrazové adaptéry AMD Mobility Radeon HD 5000 Series

Přemýšlel jsem o upgradu na 8GB případně i 16GB pokud by cena byla přijatelná.
počítač je používán především na kancelářskou práci, zpracování různých databází - náročnější na výkon (data typu excel - řádově miliony řádků).

V manuálu DELL jsem se nikde nedočetl maximální podporovanou frekvenci pamětí. Jediné, co jsem našel, že procesor core i7, stejná čipová sada, má paměti o frekvenci 1333MHz, můj procesor a i3 mají paměti 1067MHz.

Mohu do svého ntb dát paměti o frekvenci 1333MHz ? nebo je lepší nechat 1067MHz, kvůli slabšímu procesoru. A jakou maximální paměť bych tam mohl dát?
Děkuji

http://accessories.us.dell.com/sna/category.aspx?c ategory_id=8136&c=us&l=en&s=dhs&cs=19&mfgpid=20621 9

http://www.kingston.com/us/memory/search?DeviceTyp e=3&Mfr=DEL&Line=Inspiron&Model=70280

Mohu do svého ntb dát paměti o frekvenci 1333MHz ?

Ano

nebo je lepší nechat 1067MHz, kvůli slabšímu procesoru.

Ne
A jakou maximální paměť bych tam mohl dát?
8gb dle konfigurátoru kingston a stránek dell.

Držel bych se první toho kingstonu z konfigurátoru, na heurece najdeš podle čísla cca 1100-1300kč za obě.
www.heureka.cz

V krámě mi ještě ukazovali 1600MHz. Ale to už tam asi nerozchodím že?

Pak mi ještě v krámě ukazovali RAMky typu double chip a jednoduchý chip. (Buď měla RAMka vepředu 4 "černé obdélníčky" nebo 8, nevím jak se to přesně nazývá - viz RAMky na kingston stránkách) Jaký je mezitím rozdíl? snažil jsem se něco vygooglit, ale moc jsem to nepochopil.

Jen chci podotknout, abych nebyl považován za lenocha či někoho absolutně neschopného. Nejsem v ČR. Dotazování v krámech probíhá na Taiwanu a jejich angličtina je asi stejně dokonalá jako moje čínština. Proto se radím zde.

Heureku mám odsud blokovanou a neotevřu ji. Ale děkuji.

poradit ohledně upgrade RAM - zda-li to má smysl

Jako a ty si myslis, ze tu nekdo ma kristalovou kouli?

Chtel jsem napsat, ze to smysl nema, ale vim ja s jak rozsahlyma databazema v jakych programech delas?

Proste se podivej do spravce uloh, kolik mas obsazene a volne fyzicke pameti a podle toho pak jednej.

Padani konkretniho ovladace bys mel byt schopen zjistit pres prohlizec udalosti, v nastrojich pro spravu pripadne zkus program msconfig, skryj sluzby Microsoft a zbytek odskrtni, kdyz to pomuze, tak mas jistotu, ze pada neco co neni systemove od Microsoftu a teda systemem pokus omyl zjistis co a nasledne muzes odinstalovat nebo updatovat na novou verzi.

Poradit jsem se chtěl proto, nehledě na velikost databází s kterýma pracuji, zda-li to utáhne moje současná konfigurace, jelikož už něco pamatuje. Volné fyzické paměti při nezátěži mám kolem 40%, proto jsem začal uvažovat nad pořízením větší RAMky.

Za ovladač děkuji, zkusím to prohledat. Mám podezření na ovladač zvuku, dost dlouho trvalo než se mi to podařilo řádně rozchodit po instalaci WIN10. Ale jak říkám, to není hlavní problém a dá se s tím žít. Pokud se to zasekne, zasekne se to jedině při probuzení či zapnutí systému.

RAM pamet s vykonem CPU nesouvisis. Respektive spis souvisi rychlost pameti nez velikost a rychlost je dana i sbernici, takze to neovlivnis.

Jednoduse, pokud se ti nedostava pameti, tak ji proste pridej.

Pozor zkontroluj si, ze tvuj notas vic pameti umi, bude napsane v manualu.