Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bottleneck herního PC

Dobrý den všem.
Koupil jsem si novou grafiku a snažím se zjistit, jestli je využitá na 100% a jestli ji nic v PC "nebrzdí". Mám totiž už stárnoucí procesor i5 3450, tak jsem chtěl všechno svést na něj. Zkouším to na Crysis 3 ve full HD. Při nastavení "vše na max, jen objekty a stíny snížit" docílím stabilních 60 fps, při "úplně vše na max" nějakých 40-45 fps (pro mě už nehratelné, raději volím více fps a stabilitu než grafiku).
Po použití HWiINFO + MSI afterburner jsem se nedočkal žádných odpovědí, jen se mi zdálo, že se procesor namáhá mnohem více než GPU. Podobných výsledků jsem dosáhl i pomocí obyčejných system monitorů ve windows (na screenu). Poradí mi někdo způsob, jak lépe zjistit bottleneck? CPU ukazuje hodnoty, které jsem čekal - okolo 80%, sem tam propad nebo výskok, ale nechápu ten graf GPU, skáče to pořád mezi 1% a 100%, sem a tam. Je to chyba programu nebo běžné fungování grafiky? Jsem lajk...
Grafiku mám (jak je vidět na screenu) lehce systémově přetaktovanou, používám Windows 10 a Catalyst 15.11.1 (downgrade z Crimsonu, zdá se mi, že dávají lepší výsledky při hraní).
Děkuji za užitečné informace.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/ t31.0-8/12823349_10205202442892729_648927930745687 5275_o.jpg

jestliže je hra plynulejší, pak tam vliv na FPS zcela určitě je. Samozřejmě platí, že hra náročná na CPU bude už ze strany staré i5 limitována, ale to je taky odvislé od toho, jak je hra naprogramována, je zcela iluzorní čekat, že "nikdy" nedojde k tomu, že se zahltí CPU nebo GPU (to má právě mj. řešit DX12, který umožní v "hluchých místech" počítat jiné úlohy, které by se dostaly na řadu až poté a příspěly by k dalšímu zpomalení)

hra náročná na CPU bude už ze strany staré i5 limitována

Tak jestli mu Core i5-3450 zatezuje hra na 80% tak nejnovejsi Core i5-6400 to bude vytezovat cca. na 70%, takze v podstate zadny velky rozdil.

Samozrejme jestli je ta hra zfusovana, tak bude i Xeon malo.

Já bych si ho k R9 390 nedal, i když netvrdím, že pokud to někdo nepitvá do detailu, že to fungovat nebude.
(všimni si, že všechny testovací sestavy/procesory na výkony g.karet jsou přetočené tak aby se ve výsledcích zabránilo co možná nejvíce vlivu/zkreslení díky procesoru)

Právě proto se tu ptám, jsem dement.
Mám v PC nový SSD disk, ale přitom mám všechny hry na osm let starém 750 GB / 7200 disku. To mě vůbec nenapadlo. Zkusím si nějakou hru dát na ten SSD a změřím znovu.

Abych to ještě rozvedl - hry se mi koušou při jakémkoliv nastavení. Zkusil jsem zatím asi tři... Dishonored jede bezproblémů, ale Far Cry 4 se mi strašně trhá ať ho mám na min nebo na max. Jak se tak snažím kousek po kousku najít příčinu, napadlo mě, jestli to nemůže dělat základovka, že se nesnese s Win 10? Mám stále ještě https://www.asus.com/support/Download/1/39/9/7/enu 39KxfG0yy7cru/41/

To je zajímavý. Nicméně to vůbec nedělá nic s tím, že se mi hra na low detaily - vsync vypnutý i při 60 fps trhá. Se vším na max + vsyc zapnutý mi hra jede taky na 60 fps a trhá se úplně stejně. Ještě chci zkusit svou grafiku hodit do jiného PC... Svou starou Sapphire 7870 jsem obalil novou i3, skříní, HDD, prostě vším a všechny hry tam teď jedou lépe než na mé první sestavě, o které se tu bavím. Pokud nic nevyřeší ani prohození grafik, tak zkusím ještě jiný zdroj a pak jsem už v loji. Nicméně děkuji za snahu. Něco málo nového jsem se naučil.