Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna ventilátoru u grafické karty

Zdravím, před několika dny mi dosloužil jeden ze dvou ventilátorů na grafické kartě. Byly s ním už problémy při záruce kdy se otáčel pomaleji, ale reklamace nebyla uznána. Byl jsem osobně v jednom servisním středisku ale tam mi řekli že za diagnostiku chtějí cca. 500 kč a že mi potom řeknou jestli to vůbec půjde vyměnit a druhý servis mě pro změnu neodepisuje na email. Proto se vás chci zeptat zda někdo z vás nemá s touto grafikou zkušenost a zda to je vůbec možné vyměnit, protože zahodit plně funkční grafiku kvůli jednomu větráčku je podle mě hloupost.

Grafika je od výrobce Sapphire s čipem AMD Radeon hd 7950
fotka grafiky: http://content.hwigroup.net/images/products_xl/161 221/2/sapphire-radeon-hd-7950-vapor-x-oc-3gb.jpg

# Zda-li jde opravdu jen o problém s ventilatory a né kupríkladu jejich napájením (coz jde jednoduse zmerit rucne, nebo ventilatory/chladíci box zvlást) tak ano.

Tak teď sem se podíval do bedny a vidím že ventilátor se zase točí ale pomalu. Nevím jak to popsat ale když jsem zkoušel ručně pohnout s ventilátorem tak naproti fungujícímu ventilátoru mi přišlo že tam něco drhne. Zkoušel jsem to profouknout i stlačeným vzduchem jenže výsledek žádný. Jak tak vidím tak nezbývá nic jiného než to zkusit dát do toho servisu. Děkuji vám za odpověď.

# Tocí se pomalu i pri vysích teplotách ?

Toho že se přestal točit jsem si všiml právě díky tomu že jsem ucítil pálící se plast. Teď navolím-li v ovladačích ruční kontrolu ventilátoru a dám tam např. 50% tak se ventilátor točí bez rozdílu od toho druhého(podle oka). Zkusím zapnout něco náročného a hned vám řeknu jak je to při automatickém nastavení.

# Ono, jelikoz jsem mel moznost byt prímo v diagnostice ci kontrole <PHI>, existuje napajecí mustek PWV/ndk 1-xx u grafickych kartet, pres ktery jde napajení hodnot <V-BIOSu> /profil do ventilátorú (v realite napetí), dle <VBIOS> má v profil, kde má pri urcitém zatezi /P.K.M nebo pri TURBO nad hodnoty tvé GK, kupríkladu u AUTO <OC> /KOMERCIÁLNÍ VYKON které je zhruba od 2006-2007 od nekterych rad GK jiz ve <V-BIOS> aplikované, tzv "vykonove napájecí profily /PWR".
• A tento napajecí mustek, jsme oznacovali CERVENYM koleckem <TCV>/"Ticket control verification",, nebo pro stardantní V-'RAM' hybrid (zeleny) U AMD (takové ty samolepky co vidís nalepené na desce pro rychlejsí orientaci (ono, pres DIGI technologii,stale pouzíváme i LUPOU/optickou cocku, na verifikaci mp-spoju, kde, i pres to, ze je "POSKOZEN" /Faktoru je hodne/stale dokáze dodat proud do tvych ventilatoru, kde práve neumí, regulizovat napetí = rpm zkrátka stejné otácky, kde se stává prakticky jen vodicem, jak REGULÁTOREM , proto bych doporucil premerení "VYSTUPU" z PINs do ventilárorú tvé GK rucne, nemas co poskodit, stací na TO obycejny VOLTmetr :-)

Ještě bych se rád zeptat zda v případě výměně grafické karty na gtx 970 mi bude stačit zdroj.

pc sestava:
CPU: i5-3470
zdroj: Seasonic S12II-520 Bronze
základní deska: MSI Z77A-G43
disk: WD Blue 1TB
RAM:Kingston HyperX DDR3 2x 4GB

Bohatě.

Jinak ten točák je dle mého akorát přidřený = musí se otáčet zcela volně při vypnutým PC, zkusit rozhýbat/některé se dají rozdělat, jiné mají vidět osičku/ložisko a stačí za pomocí nepatrného množství olejem uvolnit.