Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak ztisit vibrujici disk

Mam starsi 3,5" disk Samsung 500GB 501LJ. Neco mi v pocitaci delalo velmi neprijmeny zvuk takovy "vibrator na hranici slysitelnosti". Odhalil jsem, ze je to diskem a dela to ikdyz ho zapojim na stole a dam pod nej nejaky molitan, teda to vychazi z vnitrku disku.

SMART data disku OK, disk se tvari OK zadne vadne clustery, akorat ty vibrace. Na disku nejsou zadna nezalohovana data.

Nejake napady, jak to ztisit bez vymeny disku za novy?

Některé disky jsou víc slyšet. Sám to mám vyřešené pověšením disku na pružinky (obdoba trampolíny). Někteří výrobci skříní dávají do sady gumové průchodky mezi skříň a šrouby k upevnění disku. Obojí se dá použít, výsledek celkem dobrý.

To co pises pomuze, kdyz vznikaji vibrace, ktere se prenasi na skrin a o skrin to rezonuje. Tady je pripad jiny, vychazi to z vnitrku disku, nekde neco rezonuje uz uvnitr disku.

---

Jo, zapomnel jsem zminit o seek se nejedna, to je uplne jiny zvuk, to rozeznam.

Nemusi to vychadzat z vnitrku. Zvuk = vibracie vzduchu. Aj samotny disk vie rozvibrovat vzduch, nemusi k tomu byt skrin.
Ak myslis ze to vychadza zvnutra tak skus prenastavit AAM, niekedy to byva aj v BIOSe, ale AAM je len o rychlosti pohybu hlav, nic ine, ked myslis ze to nie su hlavy tak AAM s tym potom nic nema. Riesenie je najskor kupit druhy disk ale to som raz davno tiez skusil a ten novy vibroval 3x viac jak stary :-D

Vsetky mechanicke disky vibruju. Riesil som to kedysi 10rokov, kupil som vselijake gumy - hovadina disk vibruje este viac lebo je volne, pouzival som potom 2,5" disky to je pocut 10x menej, nakoniec mam v PC SSD only, to je asi jedine riesenie :)

jasne, ale mam v pocitaci vic disku, vsechny ostatni jsou OK, nakonec procesor ma sice pomalobezny vetrak, ale proste neco je slyset, predni nafuk, zadni vyfuk, vetrak ve zdroji, ale skoro to nevnimam, ten diagnostikovany disk Samsung mi ale leze na nervy. :-)

Vibrace vzduchu mozna ano, zkusim to AAM, zjistil jsem ze u toho disku by to melo byt nastavitelne pres Hitachi Feature Tool, takze zitra zkusim a dam vedet, jestli pomohlo. Jestli to nezabere tak asi poridim 2,5" disk, ale moc se mi do toho nechce davat penize, proto jsem hledal reseni pro soucasny disk, ikdyz je mi jasne, ze moc moznosti nemuze existovat.

diky