Zrychlovací programy rozhodně nic nezrychlí, spíš rozdrbou nastavení a uspíší přeinstalaci Windows. Musíš si hlídat, co vše se spouští po startu a nepotřebné programy ruš - použij třeba Autoruns.
Antivir, který opravdu pomůže, má každý člověk v hlavě. Ano, je to mozek a hlavně jeho správné použití, tedy přemýšlení na co klikneš, co a odkud nainstaluješ atd. Hlavní pravidlo - žádný warez!. Nic dalšího nepotřebuješ. Zvláště v téhle době, kdy jsou klasické viry na ústupu a nejvíce nákaz je typu adware, spyware apod., proti kterým stejně žádný antivir nepomůže. Pokud už nějaký antivirus musíš mít, tak Defender (resp. MS Security Essentials) z Windows, ten aspoň nebrzdí počítač, jako zbytek a rozpoznává i nejběžnější ad/spy/ware.
Na odstranění případného malware pak použij AdwCleaner (kontroluje hlavně doplňky v prohlížečích) a MBAM. Ale nemusíš mít zapnutou rezidentní ochranu jako u antivirů, stačí čas od času (nebo při nějakém podezření) proskenovat PC - třeba 1x za měsíc.