Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychlost Wifi v byte?

Ahojte, zvysili mi rychlost VDSL na 80/8 Mbps. Cez klasicky ethernet je rychlost bez problemov, nonstop cca 79/7.8 Mbps. Avsak cez wifi v laptope dana rychlost nenormalne kolise (len download, upload je stale tych 7.8) niekedy 60, inokedy 20 Mbps a stale dokola. Je jedno ci som od routera meter v rovnakej miestnosti alebo par metrov v inej miestnosti. Neviete mi poradit, ze na ake parametre by som sa mal zamerat pri nastaveni aby ta wifi tak nekolisala?, ci ked sa bavime o wifi v notebooku, tak je to jednoducho tak? V routeri mam nastaveny N mod, tak isto aj wifi v laptope dany mod podporuje. Aj ked je wifi v laptope stale pripojena rychlostou 144 Mbps, tak download pri merani cez speedtest strasne kolise. Router vysiela na kanali 13 a wifi v laptope som nastavil na 8 kanal. Dane kanaly su daleko od roznych wifi sieti od susedov. WMM mam zapnute na routeri, aj na wifi karte. Pre N mod v routeri je nastavene pasmo 40 Mhz, na wifi karte to mam na auto. Neviem, co ine by som mal spravit, aby ten download tak nekolisal. Ovladace tiez najnovsie. Jedna sa wifi karu Intel advanced N-6205 na Win7 ent. 64bit. Dakujem za kazdu radu.

U 2,4 GHz wifi jsou prakticky pouze 3 kanály, které se vzájemně neruší, takže "daleko" od sítí sousedů je hodně relativní pojem. To rušení tam bude vždy. Doma jsem radši přešel na 5 GHz, kde je to zarušení zatím mnohem menší, ale to samozřejmě vyžaduje správný HW. Kupovat kvůli tomu nové stroje se nevyplatí, ale určitě je na to dobré myslet do budoucna.

Co byste doporučil pro stabilní a spolehlivé fungování pro domácích 5 GHz, když je přísun 2,4 GHz od poskytovatele? Notebook umí 2,4/5 GHz. Mikrotik routery se zdají být spolehlivou volbou (funguje vůbec jako extender?), bohužel neumožňují alespoň připojení externí antény pro příjem 2,4 GHz od poskytovatele. Věřím ve smysl domácí 5 GHz sítě. Lépe si předplatit za Mikrotik a fungovat bezproblémově, než ušetřit na nevýkonném a nestabilním čínském balastu a pak ten cenový rozdíl proužívat v antidepresivech. Uvítám každou připomínku a radu.

Doma mám tenhle router: https://www.alza.cz/tp-link-archer-c5-d2144038.htm
V noteboocích jsou tyhle síťovky: https://www.alza.cz/intel-dual-band-wireless-ac-72 60-d2423064.htm Většinou už od výroby, v jednom jsem je ale měnil ručně.
Z NASu mi to jede cca 300-400 Mbps, výjimečně i více. Na rozdíl od běžné představy není jedna zeď žádný zásadní problém. Přes dvě už je to horší, ale pořád se to dá.

když je přísun 2,4 GHz od poskytovatele

ale to si zásadně pleteš 2 věci:
1.příjem od providera, na který máš obvykle nějakého clienta se směrovou anténou
2.vysílání po bytě nejspíš z routeru na libovolném jiném, tebou zvoleném kanálu, kde se ti ukazuje nejmenší zarušení
nemáš inssider na notebůů nebo wifi analyzer na mobilu?

Niecim co ma dve oddelene radia. Taketo riesenie by som ovsem nedoporucoval. Umiestnenie jednej krabicky sa malokedy hodi na to aby to prijimalo nieco zvonka a sirilo nieco vo vnutri. A tipujem, ze by si to chcel urcite bez problemov s padanim, sekanim a podobne.

Aby si vyuzil 5GHz na ktorom je mozne ist aj 240Mbps v 11n, potrebujes mat AP v kazdej miestnosti kde hodlas nieco prenasat cez wifi. Technologia wifi nebola nikdy navrhovana tak, aby fungovala za prekazkou. Zaujimave na tom je to, ze ak si niekto stavia vonkajsiu wifi pripojku na Internet, tak nema problem dodrziavat tuto zasadu, ze to treba mat bez prekazky.

Pre stabilizaciu rychlosti sa musia urobit urcite opatrenia, ktore znizuju maximalnu moznu rychlost. Zhruba asi takto:
- nastavit 20MHz sirku kanalu
- pohladat navhodnejsi kanal (urobit prienik nezarusenych kanalov na AP aj PC)
- ak je moznost, tak vypnut "Short Guard Interval"
- ak to nepomaha, tak nastavit taky vysielaci vykon aby sa obmedzilo kolisanie
- ak to este stale nepomaha, tak je potrebne sa dost dlho hrajkat s umiestnenim routra a/alebo pocitaca navzajom
- ak si uz zufaly a furt to blbne, tak pohladat lepsi ovladac pre wifi kartu v pocitaci