Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Program na monitoring systému

Ahoj,

mám rychlý a prostý dotaz. Můžete mi poradit program, který by monitoroval stav systému? Zažívám na notebooku v poslední době hodně náhodných výpadků a vypnutí. Testoval jsem všechno, CPU, GPU, paměť, disky. Počítač se prostě vypne v polovině práce a opravdu bych rád věděl, co to způsobuje.

Díky

Nic konkrétního tam není. Kritické systémové události jsou jen "Předchozí vypnutí systému bylo neočekávané." a "Systém se znovu restartoval, aniž by se předtím vypnul...". Často se opakuje nějaké varování ohledně Windows Media Center. Hardwarové události žádné.

Ak sa ti system samo od seba vypne tak ze ho musis ty sam potom manualne zapnut tak mas bud:
1. neaky virus co ti roby takuto neplechu
alebo
2. Mas neaky problem s Hardware (moze to byt cokolvek od Zdroju po HDD cokolvek)
Spomen si co take si menil/robil/instaloval na PC naposledy,,, kedze predtym ti to nerobilo.

Udělal jsem ještě jeden zátěžový test CPU a vypadá to, že se přehřívá třetí jádro. První test se vypnul asi po 9 sekundách. V BIOSu jsem tedy vypnul dynamické přetaktování a nechal běžet procesor na základních 1,6 a i tak test spadne asi po 40 sekundách, kdy od 30 sekundy kdy paměť běží už na 100 % najednou procesor vyletí nahoru a s ním i teplota. Jediné třetí jádro jde v tu chvíli přes těch hraničních 85 stupňů. Nevím, jestli by to mohl být tenhle problém.

Jinak tyhle problémy jsou na tom notebooku už od Windows 7, kdy tehdy běžela čas od času při opětovném startu automatická oprava disku C, na kterém je OS. Před pár měsíci jsem šel na Windows 10 a ta oprava tam také běžela, ačkoli už nebyla nijak podrobná jako to zvládaly sedmičky, kdy tam běhaly i informace o vadných sektorech. Nedávno jsem si půjčil SSD a naklonoval tam OS, ale žádná změna. Problémy s HDD potažmo SSD diskem jsem tedy zavrhnul. Nic jiného tam měněné nebylo.

Pokud v Prohlížeči událostí není zázam o chybě, jde s největší pravděpodobností o HW problém.
Nepíšeš, čím jsi testoval - jsou totiž opravdové testy a "testy":
RAM: MemTest86+ - nabootovat z CD/flash, nechat běžet více průchodů, ideálně přes noc. Nesmí se objevit ani jedna chyba
HDD: Utilita od výrobce - opět nabootovat z CD/Flash, dát kompletní test povrchu.
Informace o vadný sektorech můžeš najít v tabulce S.M.A.R.T. (vypisuje např. CrystalDiskInfo).

Testoval jsem přes OCCT. MemTest mám taky za sebou. Bez chyby. HDD to není, teď je tam stále to nové SSD. Zbývá asi jedině ten procesor s tím přehříváním. Jenom nechápu, proč ty pády nastávají i při spuštění systému. To je vlastně jediná pravidelná věc. Notebook večer "zaklapnu" nebo odhlásím, prostě je v nějakém režimu spánku nebo hibernace, přes noc vychladne a když ráno otevřu víko, začne nabíhat zpátky do OS, jsou slyšet rozjeté větráčky a CVAK. Vypne se.

Skus to normalne vypinat. Start-vypnut. Ak mas W8 alebo novsi, tak si DEaktivuj "rychle spusteni" v ovl.panely-energia-tlacitka, inac to je furt len sleep.
Sleep stavy nefunguju dobre napr. ked su nahovno ovladace alebo inac rozdrbany Win.
Ale moze to byt aj HW zavada (napr. nalomena doska alebo blbo pajkovany spoj na BGA apod), to zistis prave skusanim a hlavne aj cistym Win z recovery, viz co som pisal nizsie.
Este mozes skusit nabootovat live linux z CD alebo USB sticku (napr. www.ubuntu.cz) ak to blbne aj tam tak HW problem.

Cim viac somarin beziacich na pozadi tam budes instalovat, tym to bude horsie. Skor by si mal vsetko ODinstalovavat :)

Zalohuj si svoje data a obnov to na stav od vyrobcu (spravna klavesa po zapnuti), ak to bude padat aj tam bez nejakeho updatovania a zavirenia strkanim USB stickov alebo hier z ulozto apod, tak je to HW problem.