Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC bootuje z HDD kde neni windows, ale načte se.

Zdravim borci.

Mám jeden zajímavý problém a nevím jak ho vyřešit. Mám pc : ASUS Z170 PRO GAMING, 2x4GB RAM, i5 6600k(4,8GHZ), HD7950OC, ss550W,a dva disky: Crucial MX200 250GB a jedno WDcko 550GB. Včera se problém neprojevoval, normálně systém nainstalovaný na SSDcku, v pohodě vše funguje, bootuje to z něj a systém se načetl v pořádku. Připomínám ze ovladače na PC nainstalované v tomto pořadí :Chipset, GPU, zvukovka, síťovka, (iGPU mám v biosu vypnutou). Vše stažené ze stánek výrobců. Problém nastal až dnes, když jsem zapl PC a vjelo mi to hned do biosu. Zkusil sem pro jistotu odpojit klavesnici, jestli náhodou neblbne DEL, ale problém přetrvával. Jednoduše řečeno i když mám primar boot nastaven na SSD kde je systém tak me to dál nepustí. Ze srandy jsem zkusil dát boot z toho WDcka kde mám jenom fotky,pisnicky a různé dokumenty a asi 2 hry, a zničeno nic se mi PC v pohodě nabotooval a funguju. A teď si nevím rady jak je možné že PC nabootuje z HDD kde systém vůbec není ale z SSD kde je nainstalovaný me to dál přes bios nepustí. Děkuji za odpověď, snad jsem problém popsal tak abyste ho pochopili. Vím jde jen o detail, pokud to nepůjde tak prostě nastavim primar boot na to WD. Díky.

ten systém byl původně na wd a pak jsi ho nainstaloval/naklonoval na ssd?
screen ze správy disků (diskmgmt.msc) nejde sejmout?
windows může mít bootloader na jiném disku než systém, chce si to radši pohlídat zapojení disků do desky a pořadí v biosu, ať se to nainstaluje korektně. (a taky: který oddíl je označený active)

• Pri spusteni PC, pred BOOT, ti po pridrzeni klavesy <F8> nabidne jaké moznosti, mohl by jsi je vypsat ?
Mas-li moznost, zkuz z vyberu zadat UEFI => SSD
PS: Instalaci na tvuj SSD bych provedl zcela urcie na disk s partiton <GPT> a v modu "UEFI", hodne uzivatelu to dela zcela naopak..

co píšu o tom pořadí disků: jako první disk0 máš datový disk.
taky to tvrdí, že je na tom disku "systém", naopak ho to neuvádí na ssd.
když tvrdíš, že tam systém nikdy nebyl, microsoftu tradičně jebe - a tobě se to chová divně.
přečti si označení konektorů v desce, podle toho zapoj disky (stačí přehodit datové kabely). pak v biosu nastav správně pořadí.

nemáš ten ssd vražený do nějakého přídavného řadiče na desce?

Windows tam opravdu nikdy nebyl. Byl naformátovanej a pak jsem na něj dal zálohy fotek, atd atd. Jinak používám Windows 10. Jinak to nyní funguje tak do teho nechci rejpat. Večír mrknu do toho manualu desky, jestli to tady na té nové desce není nějak jinak. Ale díky :)

V počítači máte dva primárne disky, čo je nelogické. Jeden mal byť primárny (SSD) druhý mal byť logický (550GB). Ako systémový máte disk G:\ (550GB) - takže to správne pri štarte naťahuje systém z disku G:. Operačný systém môže byť nainštalovaný na hociktorom disku - vy ho máte na disku C:\. Disk c:\ (SSD) systémový nie je.

ZÁVER:
- pri takejto nelogickej konštalácii diskov (dva primárne disky z toho jeden systémový G:\ a žiaden logický) sa to správa úplne normálne.

Bud mas nieco blbo nastavene v BIOSe (UEFI/legacy boot) alebo nemas v BIOSe vybraty v boot menu windows bootloader ak to bolo nainstalene v UEFI mode, alebo druha moznost ze na SSD sa poskodil bootloader (alebo ho nejaky dement z toho SSD zmazal)