Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem router netis WF2780 a nastaveni

Dobry den,
mel jsem doma router TP LINk, ktery mi minuly tyden klekl.Na doporuceni prodejce v obchode jsem koupil netis WF2780.A mam nasledujici problem.
Ve starem TPLINKu TL-WR841N(mel jsem puvodne dva) jsem si to nastavil sam nasledovne.Privodni kabel od providera netu jsem pripojil do zdirky lan.Nastavil jsem LAn a masku site.Wan jsem nevyplnoval.Pak jsem uz nastavil jen wireless(ssid,wpa2 a jeste mac filtering)
a vse fungovalo jak po kabelu tak bezdratove.
Ale Netsis nejsem schopen nastavit.Pokazde co nastavim tak se mi u bezdratoveho pripojeni(napr mobilem)zobrazi u wifi vykricnik.Po kabelu mi Netsis funguje jako tplink.Nekde jsem cetl ze musim nastavit WAN a privod kabele od providera ktery jde jeste pres spolecny router na pude do zdirky wan.Ale problem pretrvava.Poradil by mi nekdo prosim co stim.Mozna to nedava smysl ale nevim jak lepe to popsat.diky

ten ipex.cz, ze kterého píšeš, provozuje ip telefony - využíváš něco takového?
jiný smysl tvé zapojení tplinku jako lan-switche nedává.

router zapoj normálně do wan. zjisti si mac adresu tvého pc (byl přes switch tplinku vidět) a naklonuj ji do toho noname šmejdu. nebo si u providera zjisti, jak to mají s vázáním připojení na mac adresu.

a hlavně když ti nefunguje ani internetové připojení a neumíš otestovat spojení s routerem, tak do toho necpi ještě nefunkční wifi, napřed rozchoď drát.

klonování mac adresy je potřebné u některých providerů - a jen v tom případě, že zapojíš nový router do sítě normální (wan) stranou, která má vlastní síťovku s novou mac adresou.

u ip telefonie bys potřeboval nejdřív switch, který připojí jak router, tak ip telefoun nebo ústřednu nebo co to používáte.
ve staré verzi to zastával lan stranou zapojený tplink, který už nic nerouterovat a zdegeneroval jen na obyčejné wifi ap.

o ip telefonii sice nic nevím, ale myslím, že ten předřazený switch budeš potřebovat.
za router pak připojíš libovolné množství drátových a wifi-krámů.

Prave ze po drate to funguje.Kdyz pripojim NB do Netisu tak vse OK

pak to vypadá, že ani klonování mac není potřeba. že jediným problémem je, že mobil/ntb se chce připojovat ke staré wifi. smazat v mobilu záznam sítě a připojit znovu.

zlatej TP link.Diky za trpelivost.
Tak wan jsem rozchodil.Uz funguje bezdrat.Ale zase nejede po kabelu.Nechapu.
Zeptam se blbe.
U wan mam nastaveni nasledovne
IP: 192.168.1.16
maska:255.255.255.0
brana:192.168.1.254
dns:to co mi dal provider
U lan mam nastavit jen ip adresu a povolit dhcp.
IP adresu jsem dal 192.168.1.17 udelal jsem dobre aby nebyli stejne ip adresy?

U wan mam nastaveni nasledovne
IP: 192.168.1.16
maska:255.255.255.0
brana:192.168.1.254

U lan mam nastavit jen ip adresu a povolit dhcp.
IP adresu jsem dal 192.168.1.17

špatně, je stejný rozsah wan i lan adres, slušný router by před takovým nastavením varoval.
na lan straně nastav ip routeru 192.168.2.1 nebo 192.168.10.1

ale vzhledem k masce je to neobvyklé - fak ti takové nastavení dal provider (wan: ip, maska, brána)?

Ano dal.nakonec je v nastaveni možnost operation mode a misto router jsem dal bridge a tam jsem zadal údaje od providera a kupodivu to jede.akorat občas se přes WiFi na pár sekund kousne a jede dál.ja už to nedávám.protoze v nastaveni přístroje zmizelo nastavení WAN i LAN.mam to tak nechat
Občas to napisr mobilu časový limit vypršel

bridge je režim, kdy je celá tvoje síť kolem routeru vystrčená volně ven k předcházejícímu routeru, tj. až k providerovi.
ten režim u tebe funguje díky tomu, že provider ti poskytuje několik neveřejných adres - bohužel z "domácího" rozsahu, konfliktního s běžnými routery, což je největší stupidita.
v bridge režimu není žádný filtr v routeru ani ochrana překladem adres, kinderhaxoři u tvého providera musí mít ze tvé nechráněné sítě radost.
je taky možné, že v bridge režimu ip telefon funguje. nepoužívám to, neznám. už jsem psal, že na to slouží switch.

normální mód je router, kdy je domácí síť chráněná. u routeru se musí lišit sítě na vstupu a na výstupu. pokud dementní provider zabral síť 192.268.1.x, nezbývá ti, než ip routeru změnit, viz přechozí příspěvek.

Občas to napise mobilu časový limit vypršel

podle masky jde o blok 254 adres, např pro panelákovou síť, kde je víc takových uživatelů bez vstupního routeru. pak třeba chvílemi dochází ip adresy.
nebo občas ten bridge u noname routeru stojí za prd.

Bridge se často používal na ADSL routerech, který jsi dostal od poskytovatele (takže nic moc krabička), za kterým jsi měl svůj vlastní (lepší) router, kde jsi pak nastavil autentizaci a vše kolem bezpečnosti. Ten ADSL router pak sloužil jako obyčejný modem, který signál z telefonní linky převáděl na RJ45.

Takže opačný přístup než psal Brtník - síť od poskytovatele je vystrčená k tobě (k druhému routeru)

jj zacinam chapat.Akorat tento router prodam a poridim radsi Mikrotik popripadne TPlink.
Vazne se s tim neda domluvit.Ja kdyz nastavim wan a v LAN dam jiny rozsah site jak psal Vas kolega napr. 192.168.2.*
tak uz samozrejme nevidim jine prijimace(dreambox,nb )v siti protoze je jiny rozsah a to 192.168.1.*.
Na pudu vede jeden privodni kabel od providera, kde je switch a z neho jdou kabely do jednotlivych mistnosti
A z toho jsem v pasti.Ve starem tplinku jsem zadal rozsah dhcp v lanu a vse bezelo jako ma.FUngovalo jak po kabelu tak i bezdratove.
V tomto novem doporucenem pristroji jsem musel nastavit wan a lan(jine rozsahy na ktere jste me upozornili, diky) aby to fungovalo.
V opacnem pripade mi funguje pouze po kabelu ale bezdrat se nepripoji.

napr. 192.168.2.* tak uz samozrejme nevidim jine prijimace(dreambox,nb )v siti protoze je jiny rozsah a to 192.168.1.*.

ono by to asi chtělo obrázek, co všechno je zapojené.

router přes wan vstup připojí více zařízení přes jednu ip adresu - tím že pro ně vytvoří novou síť.
pokud by tam router nebyl, musel by provider poskytnout několik ip adres a celá síť by byla viditelná pro okolí.
asi bych mohl googlit, co je to dreambox, ale spíš mě zajímá, proč nemůže být připojený za routerem, nebo jestli mu nejde změnit statická ip adresa nebo co má za problém.

ip telefonie má svoje potřeby a tam je lepší se routeru s natem vyhnout - proto switch před ním.

ten bezdrát taky nedává smysl, wifi přece v routerech existuje dávno a všem normálně funguje.
ovšem prodejcem doporučený noname shit netis si skutečně může ten pán nacpat do libovolného otvoru.