Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr domácího NAS serveru - postavit nebo koupit?

Dobrý den, začal jsem uvažovat, že bych si koupil nebo postavil NAS server. Přemýšlím, co je výhodnější, jestli si koupit hotové řešení nebo postavit vlastní. NAS bych používal na filmy atd., nepotřebuji připojení z netu.

Předběžně jsem vybral tyto komponenty:

Základní deska: https://www.czc.cz/asrock-j3160dc-itx-intel-j3160/ 190221/produkt
Case: https://www.czc.cz/coolermaster-elite-344-rc-344-s kn2-cerno-stribrna/114483/produkt
RAM: https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-blue-4gb-d dr3-1600/150118/produkt

OS bych použil nejspíš Ubuntu server. Cenově by to vyšlo s jedním diskem asi na 6500 Kč.

Jaký je Váš názor? Je lepší, resp. má cenu stavět vlastní nebo prostě koupit nějaký hotový (ZYXEL atd.)

Děkuji

Díky, a ty komponenty, co jsem vybral by byly ok?

Co se týče bezpečnosti (myslím Ubuntu server), je to srovnatelné s OS těch NASek?

Taky jsem přemýšlel, jak bych se mohl bránit proti ransomware, napadlo mě, že bych měl nějaký skript na té NASce, který by mi kopíroval důležitá data v nějakých časových cyklech z jedné složky na NASce do jiné složky (taky na té NASce), která by nebyla přístupná. Buď bych udělal speciálního uživatele s přístupem nebo bych ji zkopíroval fyzicky přes USB. Nevím jestli je toto možné na koupené NASce.

Jestli udelat nebo koupit, zalezi ciste na tobe. Pokud jsi hracicka, urcite budes mit vetsi radost z tebou postaveneho stroje.
Pokud chces mit spolehlive, overene a odladene reseni s malou spotrebou (zvlast v klidu), poridis si hotový NAS.

Co se týká disků, osobně volím 2-diskové řešení s 2 zrcadlenými disky v RAID, zvlášť když mi bude na datech na NAS záležet.

Resil jsem podobnou otazku. Puvodne jsem sel cestou postaveneho NAS (na FreeNAS) - nakoupil jsem board, pameti, disky, zdroj, zacal jsem to stavet... a pak jsem se na to vykaslal, protoze jsem dosel k nazoru, ze je mi celkem jedno, jestli se film na NAS bude kopirovat minutu nebo dve, a koupil jsem z druhe ruky za petikilo postarsi Zyxel, ktery ma v plne palbe spotrebu asi takovou, jako samotny mainboard toho samostatneho reseni.

Mám doma Zyxel NSA325v2 a naprostá spokojenost - teda až na to, že skoro ihned po vybalení umřel :-) a musel jsem ho reklamovat. Mový kus ale už byl naprosto OK. Tichý, funkční, docela výkonný (na Gbit síti běžně dává 60-80MB/s). Ovládání typicky modrozyxelové, kdo zná jejich routery apod., bude jako doma.

Ujasni si, co od toho chces - presneji receno jakou uroven zabezpeceni. Se dvema diskama muzes budto udelat mirror, tim padem budes mit jen polovicni kapacitu, ale ochranu proti poruse jednoho disku, nebo se na zabezpeceni vykasles. Se 4ma diskama muzes jit treba do RAID5. Pokud na to budes davat filmy stazene z netu, tak je dvoudiskove reseni asi fajn, ale na domaci video (wink wink nudge nudge) bych asi sel budto do mirroru se dvema, nebo bych koupil ctyrdiskovy.

Mám ještě dotaz k tomu Zyxelu. Asi neumí šifrovat data na disku. Například mi odejde disk s daty a budu ho chtít reklamovat. Nemusí si je každý číst. Jak to děláte vy. Přece ten disk nevyhodíte, vy tam třeba máte nějaký pracovní data, zdrojový kódy atd.