Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Post-relační databáze

Může mi někdo, prosím, vysvětlit, co jsou to post-relační databáze? Jsou to takové relační databáze, které mají navíc nějakou funkcionalitu? Např. temporální nebo prostorové? Je objektová databáze s objektovým modelem post-relační, když tam žádné tabulky nejsou?

Díky.

Příkladem post-relační databáze je Intersystems Caché :

http://www.intersystems.com/our-products/cache/cac he-overview/

Data jsou uložena v tzv. globálech, které vypadají takto:
příklad globál ^FAKTURY:

^FAKTURY(cislo_faktury)="údaje hlavičky"
^FAKTURY(cislo_faktury,cislo_polozky)="údaje o položce faktury"

Úrovní zde můžeš mít libovolné množství a některé mohou být nedefinované (což v praxi často nastává).
Celý globál může vypadat takto:

^VERA(1,7,8,"retez")=0
^VERA(3,"k")="vinohrad"

Pro znalé: ano, jedná se o globály starého MUMPSu.
Klidně můžeš napsat aplikaci, kdy budeš z globálů číst a do globálů zapisovat přímo (výhodou je rychlost).

Nebo můžeš mít strukturu globálů aplikace určenou třídami, které si nadefinuješ nebo rozšíříš už připravené. Pak k datům (opět uloženým v globálech) přistupuješ objektově (třída má metody i vlastnosti) nebo přes SQL výběry.

Fyzicky se v globálech ukládají také jednotlivé řádky skriptů apod.